noon3

نان خامه ای ( پروفیترول  Profiterole  یا اکلر Eclair  ) یا استفاده از آموزش کامل  :  خمیر فرانسوی نان و شیرینی " شو " choux مشهور به خمیر کلمی

مواد لازم :
150 میلی لیتر آب
50 گرم کره
75 گرم آرد ساده
یک فنس نمک  یا یک پینچ  (کوچکترین قاشق اندازه گیری ]
2عدد تخم مرغ

طرز تهیه :
برای تهیه اون هم مثل همه دستورها اول آب و کره و نمک رو روی حرارت میزاریم وقتی جوش اومد آرد رو یکباره بهش اضافه میکنیم و مدام هم میزنیم . تا کاملا" یکدست بشه و مثل حلوا خودشو جمع به کنه و از ظرف جدا بشه . ( باید خمیر را در همان ظرف به مدت پانزده دقیقه روی حرارت کم  مرتب هم بزنید و خمیر را چک کنید اگر مقداری کش دار باشد خمیر اماده نشده . خمیر باید مثل حلوای ارد گندم موقع کندن , جدا شه نه اینکه کش بیاد . در این صورت دیگه داخل نان خمیر نخواهد شد و پف خوبی هم می کنه . ) بعد میزاریم این مایه خنک بشه و دونه به دونه تخم مرغها را اضافه میکنیم و هر تخم مرغ رو که اضافه کردیم مایه رو خیلی خوب میزنیم تا به خورد خمیر بره . بعد تخم مرغ بعدی رو می ریزیم ..خمیر باید نرم و براق بشه .

1677

با همزن کار خیلی راحت تره . ولی اگر با دست تهیه میکنید بهتره از قاشق بزرگ چوبی استفاده کنید .

سپس مایه رو یا در قیف میریزیم و یا با قاشق با فاصله در سینی فر که کاغذ مومی انداختیم و کمی چرب کردیم , میریزیم .  فاصله رو حفظ کنید که نانها پس از پف کردن بهم نچسبند . فر رو یکربع قبل از کار روشن میکنیم تا گرم بشه . بعد روی   حرارت 220 درجه سانتیگراد قرار میدیم و نان ها رو میپزیم تا کاملا" پف کنه و برشته بشه .حدود 20 تا 25 دقیقه زمان میخواد .البته بستگی به دمای گاز شما و فشار گاز محل زندگی شما داره .از 15 دقیقه باید مرتب چک کنید که کف نونها نسوزه .

بعد از فر خارج میکنیم  و روی توری های سیمی یا شبکه فر قرار میدیم و داغ داغ با چاقو یه کوچولو از بغلش باز میکنیم  تا حرارتش خارج بشه و نون خامه ای خنک بشه و بافتش نرم نشه و بعد که خنک شد از خامه فرم گرفته ( که با وانیل و شکر از قبل تهیه کردیم :  تهیه یک خامه فرم گرفته عالی )  یا کرم کاستارد وانیلی و یا  از کرم پنیرخامه ای ( کرم چیز آیسینگ )  که خوب زدیم و سفت شده با قیف داخل نان ها تزریق میکنیم . میتونیم ته نانها رو یه سوراخ کوچولو کنیم و خامه رو از انجا با قیف توش بزاریم.

13069470401

عکس دوم  از ساراسیم : نان خامه ای با تزیین شکلات

 

نکته : اگه میخواین نونها خوشرنگ تر بشه توی آب و کره که برای مایه درست کردن تهیه کردید یه قاشق شکر اضافه کنید  . برای تزیین : بعد از پخت و وقتی خامه رو اضافه کردین میتونین با شکلات آب شده یا پودر قند تزئین کنین .این خمیر کاربردهای زیادی داره و خیلی هم آسونه و به نام خمیر شو یا خمیر کلمی مشهوره . میتونید خامه ای رو ریزتر بریزین یا درشت باشه . یک نون خامه ای خوب خیلی پوک و سبکه و فقط یه پوسته هست و توش بهیچ وجه خمیر نیست .

IMG_21810-Optimized

نان خامه ای برشته تر از سارا

نکته : قبل اینکه سینی رو داخل فر بذارید  یک ظرف پیرکس را با آب تو فر بذارید تا در حین پخت نانها بخار بشه و داخل فر مرطوب باشه و نونها بیشتر پف کنه .

نکته : آرد را یکباره اضافه میکنیم و از روی حرارت برمیداریم و به آرامی مخلوط میکنیم فقط در حدی که خمیر در وسط ظرف جمع بشه نه بیشتر . چون روغن میندازه!
وقتی از داغی افتاد یکی یکی تخم مرغ ها رو اضافه میکنیم و با همزن برقی میزنیم تا به خورد خمیر بره... به این صورت که تخم مرغ اول و همزن ... تخم مرف بعدی و بعدی و بعدی.

مواد خمیر باید اینقدر سرد بشه که وقتی تخم مرغ رو بهش اضافه میکنیم تخم مرغ نپزه و داغ نباشه  .هر چی خنک تر بشه بهتره  . این خمیر سفته و تخم مرغها رو حتما" دونه به دونه اضافه کنید یعنی یه دونه تخم مرغ رو اضافه کردید اینقدر بزنید تا بخورد خمیر بره و بعد تخم مرغ بعدی رو بشکونید و بزنید تا براق و نرم و لغزان بشه .

دستور و عکس اول : شهلا از فنلاند

1goo

تهیه و عکس از لیلا ( سندرا )

نان خامه ای با کرم کاسترد و تزیین میوه

فینگر فود با اکلر یا نان های مورد استفاده برای نان خامه ای یا نارنجک

نارنجک یا نان خامه ای ساده

نان خامه ای شکلاتی نارنجکی

کرم پاتیسیر یا کرم انگلیسی

خرید از فروشگاه  :  خامه آماده کیک شانتی پک و  قیف برزنتی خامه و  ست قیف ماسوره

تهیه یک خامه فرم گرفته عالی

کرم کاستارد وانیلی

کرم کاسترد شکلاتی

جدول شماره ها و اشکال ماسوره ویلتون 2

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn