baghlava_0_copy_copy

مواد لازم :

baghlava_000

برای خمیر 150 گرم روغن جامد در دمای اتاق

150 گرم ماست ( تازه باشد . ترش نباشد . در دمای اتاق)

3 عدد زرده تخم مرغ آرد حدود یک و نیم پیمانه ( تا جاییکه خمیر به دست نچسبد )
برای شهد :
شکر یک پیمانه

آب نصف پیمانه

آب لیموترش دو ق غ

عرق گلاب چند ق غ
برای مواد میانی :

 

پودر بادام 100 گرم

پودر پسته 100 گرم

خاکه قند برای آسیاب کردن همراه با بادام و پسته ( کمی )

پودر هل 3 ق چ

برای تزیین روی باقلوا :

در صورت تمایل مغر تخمه آفتابگردان

پرک بادام

طرز تهیه  :

این خمیر بسیار لطیف و نرم هستش . ممکنه پس از مدتی موندن کمی روغن بندازه . اشکالی نداره فقط جای گرم نذارین . دما معمولی آشپزخونه خوبه . دو تا سه ساعت کافیه . اصلا به دست نمیچسبه .

baghlava_1

بادام و پسته که از مغزهای چرب هستند باید با کمی پودر قند اسیاب و پودر شوند .

baghlava_2

شهد را از یک پیمانه شکر و نصف پیمانه آب و کمی گلاب و عرق هل یا پودر هل و زعفران دم شده تهیه میکنیم . وقتی جوشید خاموش میکنیم تا سرد بشه .

baghlava_9

معمولا برای این که شکرک نزنه دو تا سه ق آب لیموترش بهش اضافه میکنیم .

baghlava_3

 

من هل رو با کمی خاکه قند اسیاب میکنم . از پودر نارگیل هم برای تزیین استفاده میشه .  بعد روی سطح کار کمی ارد بریزید و به وردنه ارد بزنید و گلوله ای از خمیر به اندازه یک نارنگی بردارید و باز کنید . کاملا باید نازک بشه . سپس کف قالب را با قلم مو کره اب شده بمالید . سپس خمیر را داخل آن پهن کنید و صاف کنید و گوشه ها رو درست کنید . بعد کمی گلاب با اسپری روش بپاشید . سپس کمی پودر بادام و پودر هل و در صورت تمایل مغز تخمه افتابگران روی آن بپاشید . سپس یک لایه خمیر باز کنید و روی مواد بکشید . صاف کنید و با قلم مو روی آن کره ذوب شده بمالید و گلاب بپاشید . مجددا از مواد و پودر هل بپاشید و  لایه رویی  باید خمیر باشد .

baghlava_4


baghlava_5

 

 

سپس از زعفران دم کرده و کره آب شده با قلم مو روی خمیر میمالیم . خمیر را با کارد تیز برش داده و روی آن مغز برای تزیین میچینیم .

baghlava_6

فر را گرم میکنیم و در با درجه 180 درجه به مدت 25 الی 30 دقیقه می یزیم . اگر رویه باقلوا هنوز طلایی نشده مدت کوتاهی گریل را روشن میکنیم تا روی آن نیز طلایی شود .

baghlava_7

مراقب باشد که در این مرحله زود میسوزد . سپس از فر خارج میکنیم تا کمی خنک شود . تا باقلوا گرم است با قاشق کم کم بین برش های و روی باقلوا نیمی از شهد سرد میزیم .

کمی صبر میکنیم واجازه میدیم تا شهد جذب بشه . پس از جذب شدن شهد قبلی دوباره باقی شهد را میریزیم . سپس وقتی کاملا خودش رو گرفت میتونیم برش زده و از هم جدا کنیم .

 
انواع باقلوا در سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn