13093647751

crumble cake کرامبل کیک جزو کیک هایی است که دارای روکشی حاوی ترکیبی از شکر قهوه ای، کره، دارچین، آرد و در صورت تمایل مغزهای بوداده مثل گردو، بادام و ... میباشد . این روکش منسوب به کشور آلمان هست، روایاتی هم آن را به دانمارک و سوئد نسبت داده اند ( از ساراشی )

مواد لازم برای خمیر کیک :
کره: 150 گرم
شکر دانه ریز یا پودر شکر: 100 گرم
تخم مرغ: 2 عدد
آرد قنادی: 200 گرم
ماست شیرین ساده (نه خیلی شل و نه خیلی سفت): 150 گرم
نمک: 8/1 قاشق مرباخوری
بکینگ پودر: 1 قاشق مربا خوری
وانیل شکری: 4/1 قاشق مرباخوری (یا خالص 8/1 قاشق مرباخوری)
مواد لازم برای کرامبل:
بیسکویت دایجستیو: 100 گرم، پودر شده
گردوی ریز خرد شده: 50 گرم ( من از بادوم استفاده کردم.. به نظرم با فندق هم خوشمزه می شه)
شکر قهوه ای یا سفید: 50 گرم
کره سرد: 50 گرم
پودر دارچین: 2 قاشق مربا خوری ( من از دارچین استفاده نکردم)
پودر قهوه فوری: 1 تا 2 قاشق مرباخوری
طرز تهیه:
کره ی خمیر کیک، تخم مرغ و ماست را نیم ساعت قبل از شروع به کار از یخچال خارج و در دمای محیط قرار دهید. آرد و بکینگ پودر را الک ریز کرده و کنار بگذارید.
بیسکوییت را در کیسه ریخته و با فشار وردنه آن را نیمکوب کنید. مواد کرامبل را به این صورت تهیه کنید که بیسکوییت و شکر قهوه ای را با هم مخلوط کرده و کره سرد را با کمک سر انگشتان یا در غذاساز به خورد آن بدهید. سپس دارچین و پودر قهوه را اضافه و در نهایت گردوی نگینی را افزوده و همه مواد را با هم مخلوط کرده و کنار بگذارید.
فر را روی حرارت 170 درجه سانتی گراد روشن کرده و سینی آن را روی طبقه وسط تنظیم کنید. کف قالب گرد 20 تا 22 سانتی متری که بهتر است از نوع کمربندی باشد کمی چرب کرده و کاغذ روغنی بیندازید، مجدداً کمی روی کاغذ و اطراف قالب را چرب کنید.
کره، شکر، وانیل و نمک را با همزن بزنید تا کمی سبک و روشن شود. تخم مرغ ها را در ظرف جداگانه با چنگال مخلوط کنید و قاشق قاشق به مخلوط کره و شکر اضافه کرده و کملاً هم بزنید تا یک دست شوند. مخلوط آرد و بکینگ پودر را به مواد اضافه کنید. خمیر سفتی به دست می آید. ماست را در چند مرحله به خمیر بیفزایید تا نسبتاً شل شود.
ابتدا 1/3 مواد کرامبل را کف قالب پخش کرده و نیمی از خمیر کیک را روی آن پهن کنید. 3/1 مابقی مواد کرامبل را روی خمیر پخش کنید. دقت کنید که فشار زیادی وارد نکنید. مابقی خمیر کیک را روی مواد قبل پهن کرده و باقیمانده کرامبل را روی آن بپاشید. قالب را بمدت تقریبی 40 دقیقه در فر قرار دهید تا پخته شود یعنی اگر خلال چوبی در وسط کیک فرو بردید چیزی به آن نچسبد و تمیز بیرون آید. پس از در آوردن از فر، تا زمانیکه کمی از حرارت کیک کاسته نشده آنرا از قالب خارج نکنید.
نکته:
1)چون خمیر کیک سفت است، اگر در حین پهن کردن آن دچار مشکل شدید، پشت قاشق یا کاردک مخصوص را به آب یا روغن مایع آغشته کنید تا راحت تر خمیر را صاف کنید. دقت کنید که حین صاف کردن خمیر، مواد رویه با مواد خمیر مخلوط نشود. مهم ترین قسمت تهیه این کیک، مخلوط نشدن کرامبل با خمیر کیک است و می توانید از پاشیدن کرامبل در ته قالب صرفنظر کنید. در این صورت کف قالب ابتدا خمیر کیک، روی آن کرامبل، سپس باقیمانده خمیر کیک و در آخر باقیمانده کرامبل را استفاده کنید.
2)تمام مواد خمیر کیک بایستی قبل از استفاده، نیم ساعت در دمای محیط قرار گیرند.
3)از قالبهایی که مواد زود در آنها میسوزند استفاده نکنید.
4)اگر فر شما از نوع گازی و خیلی داغ است و معمولاً لایه زیرین هر چه که در آن قرار میدهید زود تیره میشود، سینی لعابی مخصوص فر را در کف فر قرار دهید تا مانع از سوختن مواد کرامبل کف قالب شود.
5)قهوه فوری را توسط هاون یا پشت قاشق خوب پودر کرده و سپس استفاده کنید.
6)میزان مصرف ادویه ها را به دلخواه میتوان کم یا زیاد کرد.
دستور از: مجله هنرآشپزی و عکس و تهیه از سحر

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn