13093693372

یک کیک بسیار خوشمزه که مزه ترش و شیرینی که داره . این کیک هم با خمیری که در تهیه آن از خمیر مایه استفاده میشه و هم از خمیری که برای تارتها استفاده میشه و هم  از مایه کیک معمولی , تهیه میشه . در ایالت بایرن و شهر کوچک  Augsburg   که اصالت این کیک را به آنجا نسبت میدن این کیک به این اسم نامیده میشه :  Zwetschgendatschi  که یک جور بازی با کلمات است و معنی اون به این صورت در میاد : آلوها را به داخل خمیر فشار دادن.

مواد لازم برای خمیر:
آرد ۵۰۰ گرم
شکر ۶۰ گرم
نمک ۱ قاشق چایخوری
خمیر مایه تازه ۴۲ گرم یا خمیر مایه خشک فوری ۱۶-۱۷ گرم
شیر ولرم ۲۵۰ میلی لیتر
کره  ۶۰ گرم
تخم مرغ ۲ عدد
همه مواد به دمای اتاق رسیده باشند.


*روش تهیه با خمیر مایه تازه :

آرد و شکر و نمک را در کاسه بزرگی مخلوط کرده وسطش را گود کرده خمیر مایه تازه را خرد کرده داخل شیر ولرم حل کرده و وسط آرد که گودی ایجاد کرده میریزیم و مخلوط را هم میزنیم و روش را میپوشانیم و در دمای اتاق گذاشته ( نباید زیاد سرد باشه ) حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه میگذاریم تا عمل بیاد. بعد کره آب شده و خنک شده را با تخم مرغ مخلوط کرده خوب هم میزنیم بعد به خمیر اضافه میکنیم. بعد با دست یا خمیر گیر خمیر را اینقدر ورز میدهیم تا صاف و یکدست بشه اگر به آرد احتیاج داشت اضافه میکنیم اگر سفت بود کمی شیر دیگر ولی با احتیاط .  خمیر را حسابی ورز میدهیم حدود ۱۰ دقیقه تا خمیر خوبی داشته باشیم. بعد خمیر را فرم توپی داده و دخل کاسه بزرگی که کمی آرد پاشیدیم قرار داده روش هم کمی دیگر آرد میپاشیم و روشو با دستمال آشپزخانه پوشانده در جای گرمی ( حدوده ۲۱ درجه سانتیگراد ) گذاشته به مدت ۳۰ دقیقه تا حجمش ۲ برابر شود. بهترین نتیجه وقتی به دست میاد که بعد از ۳۰ دقیقه یک بار دیگر خمیر را ورز داده و ۳۰ دقیقه دیگر روش را پوشانده و بگذاریم عمل بیاد .

*روش تهیه با خمیر مایه فوری :

همه مواد را در کاسه ریخته با همزن خمیر گیر شروع به هم زدن میکنیم ابتدا آهسته و بعد با دور تند. لزومی نداره که کره آب شده باشه فقط باید نرم باشد ...بعد اینقدر میزنید تا حالت خمیری پیدا کند و بعد به صورت گرد در آورده و روش را پوشانده. با این روش مدت ور آمدن خمیر کمی بیشتر طول میکشد ... بهترین کار این است که خمیر را پوشانده و در یخچال به مدت ۳ ساعت قرار دهید بعد بیرون آورده یک بار دیگر ورز و دوباره در یخچال به مدت ۳ ساعت دیگر تا حجمش ۲ برابر شود.

*روش تهیه با خمیر مایه عمل آمده :

من با نصف مقدار این خمیر را آماده کردم و از خمیر مایه خشک استفاده کردم. ۱ قاشق از شکر را داخل شیر گرم حدود ۴۰ درجه تا جایی که دست را نسوزاند حل کردم بعد خمیر مایه, ۸ گرم را داخلش ریختم کمی هم زدم بعد درش را گذاشتم حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تا عمل باید. بعد آرد و نمک الک شده را دخل کاسه ریختم و بعد خمیر مایه عمل آمده را اضافه کردم بعد کره آب شد که با ۱ تخم مرغ زده بودم اضافه کرده و همه را با هم مخلوط کردم ...کمی ورز دادم به مقدار بیشتری آرد احتیاج داشتم حدود ۶ قاشق غذاخوری که اضافه کردم. سپس خمیر را ۵ دقیقه خوب ورز دادم و ۱۰۰ بار هم در کاسه کوبیدم .داخل کاسه دیگری خمیر را گذاشتم روش آرد پاشیدم و حدود ۴۵ دقیقه گذاشتم تا خمیر حجمش ۲ برابر شد.

مواد لازم برای روی کیک:
آلو قرمز ۲ کیلو
بادام خرد شده ۵۰ گرم
شکر ۵۰ گرم
دارچین ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه کیک آلو :
من مواد خمیر را نصف کردم بدین ترتیب مواد رویی هم نصف شد ولی از ۱ کیلو آلو استفاده نکردم بلکه حدود ۷۰۰ گرم شد.
داخل قالب ۲۵ در ۳۵ را چرب کردم حسابی با کره چرب کنید و آرد پاشی میکنیم... خمیر را روی سطح کارم با وردنه به اندازه قالب باز کردم و داخل قالب پهن کردم ...روی خمیر بادام خرد شده ( کمی که زیر دندون میاد جالبه ،میتونید پودرش هم کنید )پاشیده و بعد آلوها را که هستهاش را در آورده و نصف کرده ایم مرتب روی خمیر میچینیم. اگر از مقدار آلوی که در دستور داده شده استفاده کنید باید کنار هم کنار هم بچینید طوری که خمیر مشخص نباشد فقط کناره های خمیر بیرون میماند . بعد روی قالب را با دستمال آشپزخانه پوشانده و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دیگر میگذاریم کنار. بعد در فر از پیش گرم شده ۲۰۰ درجه سانتیگرد به مدت ۳۵ دقیقه میپزیم. تا وقتی که دور خمیر طلائی شود. از فر بیرون آورده و شکر و دارچین را مخلوط کرده و روی کیک داغ میپاشیم.  بعد داخل قالب اجازه میدهیم خنک شود و بعد به صورت مربع برش میزنیم. خمیر این کیک خیلی کم شیرینه پس حتما اون مقدار شکر را در آخر روش بپاشید . این کیک روشهای پخت بسیاری داره . دستور و عکس : سمیه از آلمان

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn