d1646

مواد لازم جهت درست کردن خمیر :
آرد 2 و 1/2 پیمانه
آب گرم 1/4 پیمانه
شیر 1/2 پیمانه
تخم مرغ 1 عدد
شکر 1/4 پیمانه
نمک نوک قاشق چایخوری
کره 250 گرم
پودر خمیر ترش 1 قاشق سوپخوری سرپر
طرز تهیه :
داخل کاسه بزرگی آب گرم ( گرما در حدی که دستتون نسوزه ! ) رو همراه با تخم مرغ و شکر و نمک و پودر خمیر ترش فوری و شیر میریزین و هم میزنین . سپس آرد و کره ای که با چاقو به تیکه های کوچیک کوچیک قطعه قطعه کردین رو میریزین تو غذا ساز و برای دوثانیه ! 8 بار دکمه غذا ساز رو میزنین . یعنی دکمه رو میزنین .میشمارین سریع 1.2.3 بعد خاموش و این حرکت رو 8 بار تکرار میکنین!!
اکنون مخلوط آرد و کره رو از داخل غذاساز داخل همون کاسه بزرگه که تو شماره 1 براتون توضیحش رو دادم! میریزین و با یه قاشق بزرگ مواد رو از کناره میارین به سمت مرکز و آرام هم میزنین. اصلا شبیه خمیر نیست ولی نگران نباشید بعدا شبیه به میشه . همه این کارها رو شب بکنین و روی این مخلوط رو بپوشونید و تو یخچال بذارید تا صبح  بمونه.
روز بعد روی سحطی صاف آرد بپاشین و مخلوط رو روی میز بندازین  . روش آرد بپاشین و شروع به وردنه کشی کنین ( ولی هنوز شبیه خمیر نیست! ولی ایراد نداره ). اکنون خمیر رو به شکل گردالی باز کردین از دوطرف دوتا  تا بزنین و برگردونین تا به صورت افقی روبه روتون قرار بگیره ، دوباره شروع به وردنه کشی بکنین . جهت وردنه کشی از بالا به پایین و از چپ به راست باشه .
کج و کوله وردنه نکشیداااا دوباره خمیر رو یک تا از سمت راست یه تا از سمت چپ و دوباره وردنه کشی کنید .  چندین بار این کارها رو تکرار کنین . هر دفعه میبینید که این مخلوط بیشتر از پیش شبیه خمیر میشه .  در حین کار و تا کردن و ورنه کشی مجدد , پاشیدن آرد یادتون نره! خمیر رو بعد از تای آخری تو پلاستیک بذارین و اجازه بدین در یخچال نیم ساعت استراحت کنه!

حالا خمیر رو در بیارین و زیر و روی اون  آرد  بپاشین و  با وردنه باز کنین و برش بدین و توش رو با انواع متنوع کرم ها با استفاده از کرم پاتیسیر پر کنین و بعد روی سینی چرب که کاغذ انداختید قرار بدید . میتوان یکعدد تخم مرغ و یک قاشق غ سس کارامل  رقیق و یا عسل رقیق مخلوط با کمی آب و سپس از پسته برای تزیین رویه شیرینی ها استفاده کنید . حدود 20 دقیقه با فر 180 درجه میزاریم بپزه اگر لازم بود ,  5 دقیقه آخر گریل رو روشن میکنیم تا طلایی بشه . دستور : لیلا از امریکا و تهیه و عکس : مگیتا

d3073808352

عکس از حمیده

نکات مهم :

1-وقتی خمیر رو باز میکنید که کره( کره باید 30 دقیقه بیرون از یخچال بوده باشه) را داخلش بزارید وسط یعنی جای گذاشتن کره باید خیلی ضخیم تر باشه ( حدود 3 سانتیمتر ) .

2-وقتی خمیر رو در هر مرحله رول کردید آردهایی که بهش هست رو با برس شیرینی پزی بتکونید وگرنه ورقه ای نمیشه .

3- در هر مرحله قبل از رول کردن اول چند ضربه آرام با وردنه رویش بزنید .

4- با آرامش رول کنید نه سریع و شتابزده .

5- در هر مرحله 20 تا 30 دقیقه بیشتر نباید در یخچال بماند .

6- در مرحله آخر که رول میکنید و همینکه میخواین قالب بزنید دور خمیر رو با جاقو ببرید تا هوا خارج شه وگرنه ورقه ای نمیشه . خمیر رول شده باید شکل مستطیل باشه .

7- وقتی در فر میخواهید قرار دهید زرده یا شیر نمالید بلکه وقتی 10 دقیقه مانده به اتمام زمان پخت بمالید وگرنه پف نمیکند .


8- در ابتدای کار که خمیر فرم گرفت هم به حدی آرد داشته باشد که به دست نچسبد، چون آرد زیاد کیفیت را پایین می آورد.

9- خمیر رو خیلی نازک رول نکنید، نیم سانت کمتر نشه بهتره تا پف کنه .

نکات از سارا

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn