d543545

مواد لازم برای خمیر :

تخم مرغ 1عدد
نمک میوه 1قاشق چایخوری
خمیر مایه 1قاشق مرباخوری
کره 100 گرم
شکر  4 قاشق غذاخوری

آرد حدود 2/5پیمانه
اب ولرم 1پیمانه
وانیل 1قاشق چایخوری
مواد لازم برای روی شیرینی :
زرده تخم مرغ 1عدد
عسل 1قاشق مرباخوری
گلاب 1قاشق غذاخوری
مواد لازم برای کرم شیرینی :
زرده تخم مرغ 1عدد
اب نصف پیمانه
شکر3قاشق غذاخوری
ارد 1قاشق غذاخوری یا نشاسته
نشاسته 1قاشق مرباخوری
گلاب 1/4پیمانه
وانیل1قاشق چایخوری

طرز تهیه کرم :
همه مواد بجز زرده را با هم مخلوط کرده و در ظرف تفلون بر روی حرارت ملایم مرتب هم بزنید تا کمی غلیظ تر از فرنی شود . بعد از روی حرارت بردارید و زرده را به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید .
طرز تهیه خمیر:
25 گرم کره را با همه مواد را با هم مخلوط می کنیم . خمیر مایه باید خشک باشد . خمیر نباید به دست بچسبد . خمیر را خوب ورز می دهیم و مدت یکساعت و نیم در جای گرم استراحت می دهیم . خمیر را بعد از اینکه حجمش دو برابر شدبه  4 قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را با وردنه به شکل مستطیل باز کنید .
50 گرم کره که از قبل به دمای محیط رسیده و کاملا شل شده را روی هر  4قسمت خمیر مالیده طوری که از هر طرف 1 سانت کره نمی زنیم و بعد هر 4 خمیر را روی هم بگذارید . آرام با دست فشار دهید تا هوا خارج شود . بعد لبه ها را با فشار نوک انگشت به هم بچسبانید و ارام ارام وردنه بکشید طوریکه خمیر پاره نشود . اکنون خمیر که به ضخامت 1سانت رسید روی خمیر را دوباره کره بمالید مثل دفعه قبل لبه ها را کره نزنید و خمیر را از وسط تا کنید و دوبار وردنه بکشید و کره بمالید و در اخر هم خمیر را تا کنید دریخچال مدت 40دقیقه نگهدارید و خمیر را با ز کرده و با چاقو برش بزنید و در وسط آن انواع متنوع کرم ها با استفاده از کرم پاتیسیر بریزید و ببندید  .  حالا 25 گرم کره مانده را روی شیرینی بمالید  . به این مرحله که رسید مخلوط زرده و عسل و گلاب را روی شیرینی ها بمالید و دقت داشته باشید که شیرینی ها نباید از فر خارج شود تا کاملا برشته شود . در فر با 175 درجه سانتیگراد به مدت 20 دقیقه  بپزید .
بعد از پخت شیرینی ها را خارج کرده و وقتی خنک شد روی شیرینی ها شهد یا شربت  یا شربت بار که همان شربت زولبیا و بامیه است کمی بپاشید . دستور : ساجده از قم

نکات مهم پخت شیرینی دانمارکی :

1-وقتی خمیر رو باز میکنید که کره( کره باید 30 دقیقه بیرون از یخچال بوده باشه) را داخلش بزارید وسط یعنی جای گذاشتن کره باید خیلی ضخیم تر باشه ( حدود 3 سانتیمتر ) .

2-وقتی خمیر رو در هر مرحله رول کردید آردهایی که بهش هست رو با برس شیرینی پزی بتکونید وگرنه ورقه ای نمیشه .

3- در هر مرحله قبل از رول کردن اول چند ضربه آرام با وردنه رویش بزنید .

4- با آرامش رول کنید نه سریع و شتابزده .

5- در هر مرحله 20 تا 30 دقیقه بیشتر نباید در یخچال بماند .

6- در مرحله آخر که رول میکنید و همینکه میخواین قالب بزنید دور خمیر رو با جاقو ببرید تا هوا خارج شه وگرنه ورقه ای نمیشه . خمیر رول شده باید شکل مستطیل باشه .

7- وقتی در فر میخواهید قرار دهید زرده یا شیر نمالید بلکه وقتی 10 دقیقه مانده به اتمام زمان پخت بمالید وگرنه پف نمیکند .


8- در ابتدای کار که خمیر فرم گرفت هم به حدی آرد داشته باشد که به دست نچسبد، چون آرد زیاد کیفیت را پایین می آورد.

9- خمیر رو خیلی نازک رول نکنید، نیم سانت کمتر نشه بهتره تا پف کنه .

نکات از سارا

 

شیرینی دانمارکی با کرم

انواع شیرینی های دانمارکی سفره خونه

تولومبه : بامیه سنتی ترکیه tulumbe

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn