d656556
مواد لازم
750 گرم آرد کاملا سفید
250 گرم آرد ذرت ( سفید ) یا نشاسته پودر شده
250 گرم کره
2 عدد تخم مرغ
3 قاشق سوپخوری روغن مایع
2 قاشق سوپخوری شکر
یک قاشق سوپخوری مایع خمیر ترش
یک قاشق چایخوری نمک
یک پیمانه آب ولرم یاشیر
طرز تهیه:
یک قاشق چایخوری شکر را در یک فنجان شیر گرم یا آب حل کرده و مایع خمیر را اضافه می کنیم و می گذاریم مایع خمیر پف کند.
در ظرف بزرگی آرد، نمک و شکر را الک کرده، سپس وسط آرد را گود می کنیم. مایع خمیر پف کرده، روغن مایع و تخم مرغ ها را با چنگال خوب به هم می زنیم. بعد آنها را با آرد مخلوط کرده و آب ولرم را کم کم اضافه می کنیم تا خمیر صاف یک دستی تهیه شود. خمیر را کمی ورز داده و روی آن را می پوشانیم و در جای تقریباً گرمی قرار می دهیم تا خمیر15 دقیقه مانده و کمی جا بیفتد.
سپس روی میز کمی آرد می پاشیم و خمیر را به قطر 2 سانتی متر بازکرده و کره را در وسط آن قرار داده و با چهار قسمت خمیر روی کره را می پوشانیم و با وردنه ضربه های آرامی روی خمیر وارد کرده تا کره نرم شده و در خمیر کمی پهن شود. بعد خمیر را به قطر یک سانتی متر باز کرده و آن را 6 تا 5 لا زده و آن را در جای خنک و یا در یخچال قرار می دهیم . 20 دقیقه بعد خمیر را یک بار از طول و یک بار از عرض باز و بسته کرده و آن را 6-5 بار تا می زنیم و هر بار20 دقیقه درجای خنک نگه می داریم و بعد از 6 دفعه، باز و بسته کردن خمیر در مرحله آخر آن را به قطر یک سانتی متر پهن کرده و شیرینی هایی از قبیل مدل صدفی، لوله ای ، نیمه ماه، گوشی، فرفره و مدل کراسان تهیه می کنیم.

مواد لازم کرم دانمارکی :
2 قاشق سوپخوری آرد ذرت یا آرد گندم ( یا نشاسته )
نصف پیمانه شیر
یک عدد زرده تخم مرغ
نصف پیمانه شکر
50 گرم کره
به مقدار کم وانیل یا پوست رنده شده لیمو
طرز تهیه :
زرده تخم مرغ و 50 گرم از شکر را با وانیل خوب مخلوط می کنیم. بقیه شکر را با کره مخلوط کرده و آن را هم می زنیم تا نرم و سفید شود. سپس شیر و آرد ذرت را مخلوط کرده و ظرف را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا غلیظ شود . سپس زرده زده شده را ا ضافه کرده و به هم می زنیم. در نهایت کره را افزوده و کرم آماده شده را مورد مصرف قرار می دهیم.

برای داخل شیرینی ها:
کرم دانمارکی + دارچین یک قاشق مرباخوری + شکر یک سوم پیمانه.

برای تزئین روی شیرینی ها:
یک عدد تخم مرغ + یک قاشق سوپخوری شربت کارامل( شکر را روی حرارت بخار آب ذوب می کنیم)

طرز تهیه انواع شیرینی دانمارکی :

شیرینی دانمارکی صدفی با خمیر دانمارکی

خمیر دانمارکی را نسبتاً نازک تر باز کرده و روی خمیر کمی دارچین و شکر می پاشیم و آن را لوله کرده و وقتی به قسمت آخر رسیدیم، با قلم مو کمی تخم مرغ بر روی آن می مالیم که دو قسمت به هم بچسبد.

سپس آن را مانند رولت به قطر یک و نیم سانتی متر می بریم. شیرینی ها را در سینی چیده، مدت 30 دقیقه در وسط پنجره فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا پخته و طلایی شوند و بعد از کمی خنک شدن روی آنها با الک پودر قند می پاشیم.

شیرینی لوله ای با خمیر دانمارکی

خمیر دانمارکی را به قطر 4-3 میلیمتر و به طول 15 سانتیمتر و به عرض دلخواه کرم می مالیم . سپس خمیر را لوله کرده و به انتهای لوله که رسیدیم با قلم مو روی خمیر را کمی تخم مرغ می مالیم تا دو قسمت به هم بچسبد. بعد خمیر را به اندازه های 6-5 سانتی متر می بریم و در سینی چرب آنها را چیده و به مدت 30 دقیقه می گذاریم پخته شوند.

شیرینی نیمه ماه دانمارکی با خمیر دانمارکی

خمیر را به قطر 5-4 میلیمتر پهن کرده و با قالب گرد خمیر را قالب می زنیم و توسط قیف یا با قاشق مرباخوری مقداری کرم در وسط خمیر می گذاریم و خمیر را به صورت نیمه ماه روی هم آورده و دور آن را با چنگال میوه خوری فشرده و فرم می دهیم. سپس روی آنها از مخلوط تخم مرغ و شربت کارامل می مالیم و بعد روی آن کمی شکر پاشیده، در سینی چرب می چینیم. سپس برای مدت 30 دقیقه در پنجره وسط فر با درجه حرارت 350 قرار می دهیم تا شیرینی ها بپزند.

مدل کروسان دانمارکی با خمیر دانمارکی

خمیر را به قطر 4-3 میلی متر پهن کرده، به اندازه 30×15 می بریم و در وسط خمیر یک نقطه مرکز قرار داده و روی آن شکر و دارچین می پاشیم. بعد خمیر را از دو طرف به نقطه مرکز لوله کرده و خمیر را به صورت ورقه های 5/1 سانتی متری می بریم و در سینی چرب شده می چینیم. سپس در فر داغ با درجه حرارت 400 فارنهایت مدت 12-10 دقیقه می گذاریم تا شیرینی ها طلایی شوند.

شیرینی مدل فرفره با خمیر دانمارکی

خمیر را به قطر یک سانتی متر و طول و عرض 25×25 سانتی متر باز می کنیم. بعد 5×5 خمیر را بریده و چهارگوش خمیر را برش می دهیم. وسط خمیر به اندازه یک عدد فندق کرم می گذاریم و به شکل فرفره می پیچیم. با قلم مو روی آن از مخلوط شربت کارامل و تخم مرغ مالیده، آنها را در سینی فر چرب شده می چینیم و در پنجره وسط فر قرار می دهیم . مدت 25-20 دقیقه صبر می کنیم تا شیرینی ها با حرارت 400 درجه طلایی شوند. این شیرینی ها را می توان به پودر قند نیز آغشته نمود. در این صورت نیازی به مالیدن کارامل تخم مرغی نمی باشد.

_________________
خمیر شيرينى دانماركى با خمير هزار لا فرق ميكنه، تقريبا شبيه هم هستن ولى تو خمير شيرينى دانماركى از مايه خمير استفاده ميشه و بعد از پخت خمير نرم هم هستش ولى خمير هزار لا بعد از پخت ترد میشه . دستور از ناردونه و عکس از ساجده

 

نکات مهم :

1-وقتی خمیر رو باز میکنید که کره( کره باید 30 دقیقه بیرون از یخچال بوده باشه) را داخلش بزارید وسط یعنی جای گذاشتن کره باید خیلی ضخیم تر باشه ( حدود 3 سانتیمتر ) .

2-وقتی خمیر رو در هر مرحله رول کردید آردهایی که بهش هست رو با برس شیرینی پزی بتکونید وگرنه ورقه ای نمیشه .

3- در هر مرحله قبل از رول کردن اول چند ضربه آرام با وردنه رویش بزنید .

4- با آرامش رول کنید نه سریع و شتابزده .

5- در هر مرحله 20 تا 30 دقیقه بیشتر نباید در یخچال بماند .

6- در مرحله آخر که رول میکنید و همینکه میخواین قالب بزنید دور خمیر رو با جاقو ببرید تا هوا خارج شه وگرنه ورقه ای نمیشه . خمیر رول شده باید شکل مستطیل باشه .

7- وقتی در فر میخواهید قرار دهید زرده یا شیر نمالید بلکه وقتی 10 دقیقه مانده به اتمام زمان پخت بمالید وگرنه پف نمیکند .


8- در ابتدای کار که خمیر فرم گرفت هم به حدی آرد داشته باشد که به دست نچسبد، چون آرد زیاد کیفیت را پایین می آورد.

9- خمیر رو خیلی نازک رول نکنید، نیم سانت کمتر نشه بهتره تا پف کنه .

نکات از سارا

شیرینی دانمارکی با کرم

انواع متنوع کرم ها با استفاده از کرم پاتیسیر

شیرینی های دانمارکی با اشکال متفاوت

انواع شیرینی های دانمارکی سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn