nokhodch__1i00

Persian Chickpea Cookies

مواد لازم :

آرد مرغوب و نرم نخودچی 400 گرم

آرد سفید شیرینی 200 گرم

روغن جامد 300 گرم

پودر قند نرم 300 گرم

یک ق سوپخوری پودر هل

خلال پسته یا پودر مغزپسته مقداری

آرد نخودچی در غذاها

آرد نخودچی

طرز تهیه :

مواد را باهم مخلوط کرده و با دست کاملا ورز دهید تا یکدست شود .

nokhodchi1

وقتی قابلیت شکل گیری داشت و ترک نمیخورد دیگر ورز ندهید .

nokhodchi2

این خمیر را در یخچال قرار دهید تا استراحت کند .( در این مرحله میتوان خمیر را در فریزر نگهداری کرد )

nokhodchi3

روز بعد کل خمیر را یکبار چرخ کنید و

nokhodchi4

سپس ورز داده و روی یک سطح صاف به قطر یک سانتیمتر یا کمی کمتر باز کنید و اگر تمایل دارید با قالب های ریز آنرا شکل داده و سپس روی سینی فر بچینید .

nokhodchi5

میتوانید از خمیر در کف دست قلقلی هایی درست کنید و بعد با نوک ماسوره خامه پاش وسط قلقلی را شکل داده و با لبه های قالب های دیگر یا سرگشاد ماسوره هلال هایی روی قلقلی ایجاد کنید .اگر قالب ها کمی چرب باشند مطمئن خواهید شد که خمیر به آنها نخواهید چسبید .

nokhodchi6

میتوانید به شکل برگ یا قلب و قطره درست کنید . سپس روی آن رگبرگ ایجاد کنید .

nokhodchi7

وقتی همه آنها را روی سینی چیدید روی هرکدام مقداری پودر مغزپسته و یا یک تا دو عدد خلال ریز پسته قرار دهید .

nokhodchi8

اکنون فر باید از قبل روشن و آماده باشد . روی 150 درجه تنظیم کنید و به مدت 25 دقیقه اجازه دهید بپزند . این شیرینی نباید تغییر رنگ دهد . اگر درجه حرارت فر شما میزان نیست میتوانید در فر را نیمه باز بگذارید تا زود شیرینی ها تیره نشود . بهتر است روی طبقه بالای فر باشد که کف شیرینی ها تیره نشود . وقتی شیرینی آماده شد فر را خاموش کرده و سینی را خارج کرده و اجازه دهید مدتی طولانی داخل همان سینی بماند و کاملا سرد شود تا خودش را بگیرد . پس از چند ساعت شیرینی ها را به ارامی جدا کرده و در ظرفی در دار نگهداری کنید .

nokhodchi10

نکات : میتوانید در دستور بالا فقط 600 گرم آرد نخودچی استفاده کنید . ولی وقتی تمام شیرینی یا آرد نخودچی تهیه شود رنگ شیرینی کمی تیره تر میشود . آرد سفید باعث میشود رنگ شیرینی کمی روشن تر شود . برای این شیرینی میزان پودر قند و روغن دقیقا نصف مقدار آرد نخودچی میباشد .

nokhodchi11_copy

وقتی در ابتدا مواد داخل آرد ریخته میشود به نظر کم چرب میاید ولی اصلا دیگر روغن اضافه نکنید . با ورز دادن آرد کم کم روغن به خورد آرد رفته و خمیری یکدست و شبیه آرد تفت داده حلوا بدست میاید که نرم است و قابلیت شکل گیری دارد . پس از ورز دادن باید خمیر حتما یک شب استراحت کند .

nokhodchi12_copy

این خمیر را میتوان از قبل تهیه کرد و در یخال داخل نایلون یا ظرف کاملا در بسته نگهداری کرد . میتوانید آنرا فریز کنید . موقعی که میخواهید شیرینی را بپزید کافیست چند ساعت قبل از فریزر و یا یکساعت قبل از یخچال خارج کنید . باید یکبار آنرا با چرخ گوشت چرخ کنید تا مجددا چربی در تمام جسم و بافت خمیر یکدست شود . سپس پهن کنید و قالب گیری کنید . شیرینی قالبگیری شده را نیز میتوان داخل سینی چند ساعت یا تا روز بعد در یخچال نگهداری کرد . پس از پخت اصلا نباید به شیرینی دست زد باید اجازه دهید چندین ساعت بماند و کاملا سرد شود بعد از روی سینی و کاغذ جدا کنید و در ظرفی بچینید و در آنرا بسته و در یخچال نگهداری کنید .

anokhodchi

شیرینی داغ و گرم زود در میان انگشت پودر میشود . میتوان اصلا از پودر هل استفاده نکرد و فقط به مزه نخودچی اکتفا کرد که بسیار خوشمزه و باب طبع همگان است . از هر قالبی میتوان استفاده کرد .

شیرینی نخودچی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn