tulumbe-3

تولومبه : بامیه سنتی ترکیه  tulumbe   متفاوت با بامیه سنتی ایرانی است .تهیه این نوع بامیه در حوزه کشور های بالکان مرسوم است .

در این دستور به جای سرخ کردن در فر تهیه شده است . از نظر سلامتی به نظر سالم تر و کم چرب تر است . البته به طور سنتی در روغن سرخ میکنند . ولی کیفیت آن به هرحال با بامیه ایرانی متفاوت است .

 

مواد لازم برای شهد :

6 و 1/4 پیمانه شکر

4 پیمانه آب

1 ق غ وانیل شکری

یک ق چ لیموترش

مواد لازم برای خمیر بامیه ترکیه :

6 اونس یعنی حدود 180 گرم کره

1 و نصفی پیمانه آب

نمک نصف ق چ

آرد یک و نصفی پیمانه

6 عدد تخم مرغ درشت

طرز تهیه : برای تهیه شهد مواد را مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید سپس حرارت را کم کرده و حدود 10 تا 15 دقیقه اجازه دهید تا بجوشد .بعد بگذارید تا کاملا خنک شود و به دو قسمت تقسیم و در دو ظرف جداگانه قرار دهید . اکنون فر را روی درجه 210 درجه سانتیگراد قرار دهید . برای تهیه خمیر در یک ظرف کره را در آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا ذوب شود .نمک و آرد را اضافه کنید . و مدام هم بزنید . تا خمیر کم کم درست و یک دست شود . اکنون تخم مرغ ها را مانند مایه نان خامه ای , یکی یکی به مایه خمیر اضافه کنید تا کاملا مخلوط شده و خمیری یکدست درست شود . اکنون کف سینی کاغذ بیندازید و چرب کنید و از خمیری که کمی خنک شده داخل قیف و ماسوره بریزید . اگر داغ باشد مانند حلوا دست شما را میسوزاند و اگر سرد باشد به زحمت از ماسوره بیرون میاید .

باید فقط کمی خنک شود . از ماسوره درشت ستاره شکل استفاده کنید . حالا با فشار قیف روی کاغذ , از خمیر استوانه های شیار دار به طول حدود 12 سانتیمتری یا دلخواه درست کنید . فاصله را رعایت کنید . حدود 20 دقیقه تا وقتی طلایی شود در فر بپزید . اگر کمی شکر داخل مایه خمیر بزنید رنگ تولومبه ها سرخ تر و خوشرنگ تر میشود . سپس تا تولومبه ها داغ هستند داخل شهد بریزید تا شهد را کاملا جذب کنند .اگر شهد گرم باشد خوب جذب نمیشود . کم کم با چتگال آنها را داخل شهد غوطه ور کنید . سپس داخل توری قرار دهید تا شهد اضافی گرفته شود و وقتی کاملا سرد شد سرو کنید . میتوانید با خلال پسته و بادام تزیین کنید .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn