sty2

گُل‌مُژه ( Stye)‏ یا (Hordeolum) بیماری شایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. گل‌مژه به‌صورت یک توده متورم ، حساس و دردناک و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک پایین یا بالایی تظاهر می‌کند. این توده در حقیقت یک آبسه کوچک است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح‌کننده چربی پلک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم و التهاب لبه پلک از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل‌مژه می‌شوند.

پلک‌ها دارایِ غددِ چربیِ فراوانی هستند. این غدد نمی‌توانند بدونِ میکروسکوپ دیده شوند و مایعی را ترشح می‌کنند که به لیز کردنِ سطحِ چشم توسطِ اشک‌ها کمک می‌کند. 
گاهی اوقات این غدد توسطِ چربی‌های قدیمی، سلول‌های پوستیِ مرده و یا باکتری‌هایِ پوست مسدود می‌شوند؛ هنگامی که چنین اتفاقی رُخ می‌دهد، مایعِ ساخته شده در غده نمی‌تواند از آن خارج شود. در نتیجه ممکن است یک برآمدگی در پلکِ پایین یا بالا ایجاد شود و مانندِ یک جوش به نظر برسد. گل مژه به خودی خود، عفونت به شمار نمی‌آید، اما ممکن است عفونی، متورم، بزرگ و قرمز شود.

 

sty3

علائم و نشانه‌ها

احساس سنگینی و درد پلک، ایجاد یک توده برجسته قرمز رنگ دردناک در لبه پلک، - سوزش و خارش و اشکریزش، - خروج موردی ترشحات چرکی از گل‌مژه، - تاری دید: تاری دید از عوامل معمول گل‌مژه نیست اما اگر گل‌مژه نسبتا بزرگ باشد با فشار روی قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می‌شود.

sty4

درمان

اکثر گل‌مژه‌ها ظرف چند روز به‌تدریج بهبود می‌یابند و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند. در چند روز اول، استفاده از کمپرس گرم باعث تسکین درد می‌شود و ممکن است به سرباز کردن گل‌مژه و تخلیه ترشحات چرکی کمک کند. ماساژ ملایم هم به تسکین درد و تخلیه ترشحات کمک می‌کند. ماساژ کمپرس گرم را می‌توان روزی 4-3 بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل‌مژه بهبود پیدا کند. هرگز سعی نکنید گل‌مژه را بترکانید.اگر پس از چند روز گل‌مژه بهبود پیدا نکرد حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک می‌تواند در صورت لزوم با یک جراحی کوچک گل‌مژه را تخلیه کند. تخلیه گل‌مژه با بی‌حسی موضعی با استفاده از قطره بی‌حس‌کننده انجام می‌شود و گل‌مژه از سمت پشت پلک تخلیه می‌شود. در گل‌مژه‌های معمولی استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک یا آنتی‌بیوتیک خوراکی فایده‌ای ندارد. اما در بچه‌های کوچک یا افرادی که گل‌مژه‌های شدیدا ملتهب دارند ممکن است لازم باشد با نظر چشم پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلک و قسمت‌های مجاور استفاده شود.

sty1

پیشگیری

در برخی از افراد گل‌مژه، بطور مکرر عود می‌کند. برای پیشگیری، از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری کنید، بهداشت پلک را رعایت کنید. شست‌وشوی منظم پلک‌ها با آب ولرم یا شست‌ و شوی لبه پلک با شامپو بچه رقیق شده می‌تواند به جلوگیری از عود گل‌مژه کمک کند. در صورت بروز گل‌مژه‌های مکرر حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات بیماری‌های چشمی دیگر مثل بلفاریت (التهاب لبه پلک) یا مشکلات غدد ترشح کننده چربی باعث بروز گل‌مژه مکرر می‌شود که تشخیص و درمان این بیماری‌ها توسط چشم پزشک باعث جلوگیری از عود گل‌مژه می‌شود.

اگر کودکِ شما به گل مژه دچار شده، ممکن است بخواهید چربی‌ای که موجبِ گرفتگی غده چشم شده، خارج کنید. قرار دادنِ گرما بر رویِ چشم موجب می‌شود که چربیِ جامد به مایع تبدیل شده و روان شود. برایِ انجامِ این کار یک تکه پارچه نخیِ تمیز را در آبِ گرم و نه داغ، فرو ببرید و سپس آبِ اضافیِ دستمال را بگیرید. سپس دستمالِ گرم را بر رویِ چشمِ کودکتان قرار دهید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. 
همچنین می‌توانید چشم را با مایعِ اسکرابِ صابونی ویژه چشم (موجود در داروخانه‌ها) و یا شامپو بچه رقیق که چشم را آزار نمی‌دهد، شستشو دهید. یک گلوله پنبه را در محلول خیس کنید و سپس از آن برایِ تمیز کردنِ پلکِ کودک‌تان استفاده کنید.

از ویکی پدیا

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn