86546

1 - ميکرودرم ابريشن يک روش غير تهاجمي جهت لايه برداري پوست است. با اين روش لايه هاي فوقاني پوست توسط کريستالهاي اکسيد آلمينيوم برداشته ميشوند
اين روش ساده و سريع ميتواند براي درمان علايم اوليه ناشي از پيري پوست بکار برده شود.

 براي انجام اين روش آمادگي قبلي خاصي نياز نميباشد و ضمن انجام ، درد و ناراحتي نداشته و بعد از اتمام عمل نياز به استراحت نداشته و شخص ميتواند به سر کار خود مراجعه کند. ميکرو درم ابرژن را ميتوان علاوه بر صورت براي اصلاح ضايعات گردن بازوها و پشت دستها و نيز براي کساني که پوستي تيره دارند و لايه برداري شيميايي نميتوانند انجام دهند بکار برد.


با این دستگاه حساس و پیشرفته جریانی از کریستالهای ظریف اکسید آلمینیوم روی پوست باعث لایه برداری سریع میشود. ضمنا یک مکش روی پوست انجام میشود که باعث جمع شدن کریستالها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جربان خون به منطقه وفعال شدن سلولهای فیبروبلاست و نتیجتا ترمیم و طراوت پوست میگردد. در روشهای قدیمی که به درمابرژن معروف شده بود لایه برداری مستقیم با ابزاری مثل سمباده که  دردناک و پر عارضه بود و گاهی منجر به ایجاد لک  و تیرگی در پوست می شد.

مزایای روش :

این روش بدون درد میباشد و نیازی به استفاده از بیهوشی یا بیحس کنندهای موضعی نیست و ظرف 15 تا 3 دقیقه انجام میشود. مهمترین مزیت میکرودرم ابرژن این است که این روش کاملا بی عارضه است. میکرودرم با فواصل زمانی کوتاه قابل انجام است. در پوستها با رنگ  مختلف و حتی بسیار تیره نیز میتوان از این روش درمانی استفاده کرد .حتی قبل از میهمانی ها میتوان با یک میکرودرم ملایم صاحب پوستی روشن و کشیده شد و بلافاصله در مجالس شرکت کرد.

 

2 - پیلینگ یا همان لایه برداری به عملی گفته می شود که لایه سطحی پوست بطریقی برداشته شود.

مواردی که لایه برداری انجام می گیرد :
*‌وجود جوش صورت و از بین بردن اسکارهای باقیمانده از جوش صورت
* وجود لک صورت یا ملاسما
* وجود کک و مک یا فرکل ( freckle )
* وجود هر نوع اسکار از قبیل : سوختگی؛ باقیمانده هر نوع ضایعه در صورت
* وجود انواعی از لک باقیمانده از التهاب قبلی

روش و طریقه پیلینگ:
لایه برداری را می توان به طرق گوناگون انجام داد

* لایه برداری شیمیائی :
بوسیله مواد شیمیائی که عمدتا" از اسید با در صدهای متفاوت است انجام می گیرد.معمولا" از الفا هیدروکسی اسید ( AHA )؛ تری کلرو استیک اسید ( TCA ) و فنل با در صدهای متفاوت استفاده می شود.

* لایه برداری مکانیکی :
بوسیله ابزارهای تراشنده لایه سطحی پوست را میتراشند از جمله dermabresion (استفاده از یک دستگاه دوار و تراشنده ) و یا بوسیله سنباده .

* لایه برداری به روش لیزر
معمولا" از لیزر CO2 برای این منظور استفاده می شود.

انتخاب پوست مناسب جهت هر نوع پیلینگ در نتیجه عمل بسیار دخیل می باشد به اینصورت که نمی توان هر نوع پیلینگ را برای هر نوع پوست انتخاب کرد.
جدا از اینکه پیلینگ را در چند جلسه می توان انجام داد. روش پیلینگ بصورت طولانی و مداوم نیز صورت می گیرد، این روش به وسیله کرم های دارای الفا هیدروکسی اسید با در صد متفاوت معمولا" کمتر از %15 انجام می گیرد در این روش فرد هر شب از این کرمها بر روی جاهایی که میخواهد لایه برداری شود؛ استفاده میکند. در مواقعی که فرد از پیلینگ استفاده می کند باید از نور خورشید اجتناب کند و حتمآ از ضد آفتاب در مواقع خارج از منزل استفاده کند.

البته پیلینگ را نمی توان به همه افراد تجویز کرد و باید جهت پیلینگ افراد انتخاب شوند. دز سایت  pzeshk.com

فریده وثوقی شهواری : پزشک متخصص داخلی پوست و مو

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) چیست؟

موارد استفاده و کاربردهای میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion)

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn