01awq2

کم کم به فصل شروع مدارس نزدیک میشویم . در این میان از یکطرف کودکان در شور و شوق خرید کیف و کتب و لوازم التحریر و از ظرفی دیگر مادران علاوه بر خرید مایحتاج کودکان برای مدرسه در فکر تدارک میان وعده و احیانا تغذیه نیمروزی و ناهار آنان هستند . یکی از دغدغه های مادران تهیه خوراکی های مناسب و سالم برای کودکان است . خصوصا اگر کودک شما بدغذا باشد , باید تدابیری را بکار ببندید تا میان وعده های کودک مطابق میل او باشد . لذت و شعف مادری که فرزند دبستانی و کودکستانی خود را با غذایی سالم به مدرسه روانه می کند وصف ناشدنی است .

1swq12

گاهی هرچقدر هم تنوع را رعایت میکنید و به فکر سلامت کودک هستید و لقمه های خوشمره و سالمی را برای او تدارک میبینید قادر نیستید از حیف و میل آنها جلوگیری کنید و گاهی نیز کودک آنها را دست نخورده باز میگرداند .

1swq11

گذشت آن زمان که پدر و مادران یا پدر و مادربزرگ های ما با یک بقچه و توبره پارچه ای گره خورده محتوی خوراکی به مکتب خانه میرفتند !

1swq15

شما بعنوان یک مادر با تدبیر و دانا باید ذوق و شوق کودکانه را نیز چاشنی این لقمه های خوشمزه و سالم کرده و با یک تدبیر عاقلانه کودک را به غذا و میان وعده اش علاقمند کنید .

01awq8

برخی کودکان از کثیف شدن یا بو گرفتن کتاب ها و دفترهای خود واهمه دارند و بهمین دلیل از قرار دادن لقمه های غذا یا ساندویچ و بسته ناهار در کیف و در کنار کتاب و دفتر خود سر باز میزنند . با اختصاص دادن یک کیف جداگانه برای ناهار میتوانید این مشکل کودک را رفع کنید تا با خاطری آسوده بسته ناهار یا میان وعده خود را بردارد .

1swq7

خرید یک کیف یا بسته غذا و ناهار برای کودک که مطابق ذوق کودکانه او باشد میتواند او را به خوردن علاقمندتر کند .

مقدار غذای افراد یا هر سروینگ یا پورسیون

1swq4

یک فلاسک کوچک محتوی آب میوه یا حتی آب ساده و خنک و گوارا با مزه میوه ها و سبزیجات میتواند رغبت او را به استفاده از لیوان و فلاسک شخصی بیشتر کند .

01awq6

دخترها را میتوان با کیف ها و ظروف دخترانه با رنگهای شاد صورتی و قرمز و طرح های کارتونی مورد علاقه شان راضی کرد .

01awq5

پسرها نیز با رنگهای آبی و سبز و طرح های اتومبیل و هواپیما و غیره خرسند روانه مدرسه خواهند شد !

01awq14

گاهی یک کیف حاوی بسته های جداگانه میتواند وحشت گاز زدن و خوردن یک لقمه بزرگ را از کودک زائل کند . ظروف کوچک رنگی و دردار سبکی را تهیه کنید و میوه جات و سبزیجات را تمیز قسمت و خرد کرده و در وعده های کوچک داخل کیف قرار دهید و حتما چندین خلال یا چنگال کوچک نیز برایش در کیف قرار دهید تا لقمه ها را کوچکتر ببیند و اشتهای او بیشتر تحریک شود . حتی هنگام تهیه ساندویچ ,  به جای یک ساندویچ متری آنها را چند لقمه کوچک درست کنید . به خاطر داشته باشید هرچه لقمه ها و تکه ها و برش ها کوچکتر باشند کودک بیشتر راغب به خوردن خواهد شد . ضمنا اگر همه میوه ها حتی موز را پوست گرفته و کوچک خرد کنید و یا انگور را حبه کرده و دو نصف کنید و هسته آنرا نیز بیرون آورید , کودک بیشتر خواهد خورد . علاوه بر میوه ها هویج و کرفس و در زمستان چغندر و لبو و شلغم نیز میتواند جز اقلام مصرفی در مدرسه قرار گیرد .

01awq10

با این تدبیر هر وقت اراده کرد خواهد تنوانست بخش کوچکی از خوراکی خود را بخورد .

1swq9

بسته های ناهار و میان وعده جداب و جالب توجه میتواند رغبت و اشتهای آنان را افزایش دهد و برای دیدن ناهار و میان وعده های متنوع دوستان رقابت در گرفته و حتی اگر در مدرسه نمره ای به این تزیین های خلاقانه داده شود میتواند حس ابتکار و نوآوری کودک را تقویت کند . یا حتی میتوانید این قرار را با مادر دیگر دوستانش بگذارید که همگی خوراکی های زیبا و تزیین شده از منرل بیاورند . پس از آن کودک تشویق خواهد شد تا برای تزیین غذا و میان وعده با مادر همکاری کند .در حقیقت با این تدبیر به خوردن غذای سالمی که در منزل برایش فراهم شده علاقمندتر میشود .

در پست :  فهرست و منوی تغذیه نیمروزی مدرسه به مناسبت بازگشایی مدارس  تمامی اقلامی که میتواند ایده مناسبی به شما بدهد یادآوری شده است .

انواع غذا و دسر کودکان با تزیین های کودکانه

اهمیت تغذیه کودکان ونوجوانان در دبستان و دبیرستان

مراقب باشید : شکستنی است !

برقراري رابطه انساني با کودکان

علایم بیماری سلیاک در کودکان

اگر کودک در منزل تکالیفش را انجام نداد چه کنیم ؟

پرورش خلاقیت , قدرت تفکر و هوش کودکان

نکاتی در باره ی تغذیه کودکان سنین مدرسه

نيازهاي تغذيه اي در سنين مدرسه

لواشک خرما با طعم گشنیز و تزیین سیاهدانه Date Fruit Leather

ساندویچ سالاد الویه با تزیین کفش کودک Edible kid Shoes Bread

نان با تزیین صندل تابستانی کودک Edible kid Sandal Bread

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn