097

حتما تا امروز درباره شروین سرابی، کودک تیزهوش و توانمند ایرانی خبرهایی در روزنامه ها و مطبوعات کشور خوانده اید یا اطلاعاتی درباره او شنیده اید. این کودک ۲ ساله که در حال حاضر به همراه پدر و مادرش در لندن زندگی می کند از جمله کودکان باهوشی است که توانایی تشخیص پرچم ۱۹۵ کشور جهان را دارد و با عملکرد و کاربرد دستگاه های الکترونیکی مانند آی پد و آیفون آشنایی کامل دارد. این کودک ایرانی که اطلاعات قابل توجهی درباره کهکشان ها، اجرام آسمانی و آتشفشان ها دارد، بی شک هوش سرشارش را مدیون مراقبت های صحیح پدر و مادرش در زمان باردای و پس از آن است. انتشار این خبر در روزنامه ها و رسانه های خارجی و داخلی بهانه ای شد تا در این مطلب به بررسی عوامل موثر در افزایش میزان هوش نوزادان و کودکان بپردازیم و روند تقویت هوش و حافظه جنین و نوزاد را در دوران بارداری و پس از آن مورد بررسی قرار دهیم.

 

● قبل از زایمان

▪ در زمان بارداری ورزش کنید


تحقیقات دانشمندان آلمانی در آکادمی علمی علوم نشان می دهد نوزادان مادرانی که در دوران بارداری ورزش می کنند و در این دوران تحرک لازم را دارند در مقایسه با مادرانی که تحرک ندارند، باهوش ترند و قوت یادگیری بهتری دارند. از این رو به مادران باردار توصیه می شود در دوران بارداری با مشاوره پزشک خود بهترین ورزش را برای افزایش میزان هوش و حافظه فرزندشان دنبال کنند. توجه به این نکته که انتخاب ورزش حتما با مشاوره پزشک انجام شود، اهمیت زیادی دارد چرا که پرداختن به ورزش نامناسب ممکن است فشار زیادی را به مادر تحمیل کند و این مسئله بر سلامت مادر و جنین او تاثیر مخرب دارد.

 

▪ زایمان طبیعی نوزاد را باهوش می کند


متخصصان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ییل در آمریکا به تازگی دریافتند نوزادان و کودکانی که به روش زایمان طبیعی متولد می شوند، در مقایسه با بچه هایی که به روش سزارین متولد می شوند باهوش ترند و ضریب هوشی بالاتری دارند. این متخصصان اعلام کردند وقتی نوزادی به شیوه طبیعی متولد می شود مقدار پروتئین خاصی که در مغز او وجود دارد، افزایش می یابد و همین مسئله موجب بالا رفتن ضریب هوشی اش می شود. در حقیقت افزایش این نوع از پروتئین در نوزادانی که به صورت طبیعی متولد می شوند، کمک می کند حافظه کوتاه مدت و بلند مدت آن ها رشد بیشتری پیدا کند و این مسئله می تواند در افزایش ضریب هوشی نوزاد و یادگیری او بسیار موثر باشد. از این رو بسیاری از درمانگران و متخصصان به زنان باردار توصیه می کنند زایمان طبیعی را برای تولد فرزندشان انتخاب کنند.


▪ با تجویز دکتر کندر بخورید

 
درمانگران طب سنتی معتقدند خوردن کندر در دوران بارداری با مجوز متخصص طب سنتی و در مدت زمانی مشخص توسط مادر باردار، موجب افزایش هوش نوزاد می شود. اگر چه در متون مختلف طب سنتی به این موضوع اشاره شده است اما مادران باردار باید دقت کنند که طبع افراد با هم متفاوت است و بهتر است پس از مشاوره با یک متخصص طب سنتی و بررسی نوع طبع و مزاجشان به دستور درمانگر سنتی برای مصرف کندر اقدام کنند. خوردن کندر به صورت خودسرانه و با مقدار زیاد توسط مادر باردار ممکن است عوارضی مانند زردی، خشکی پوست و بیش فعالی کودک را به همراه داشته باشد. بنابراین با مشورت پزشک طب سنتی کندر مصرف کنید تا بتوانید از خواص مفید آن برای افزایش میزان هوش نوزاد خود بهره ببرید.

 

▪ مصرف امگا۳


مصرف اسیدهای چرب و امگا ۳ و گنجاندن آن ها در سبد غذایی مادران باردار می تواند تاثیر زیادی در تکامل مغز جنین و افزایش هوشیاری او در دوران نوزادی داشته باشد. به گفته محققان خوردن غذاهای دریایی و دانه های روغنی مانند دانه کتان و آفتابگردان یا مصرف مکمل های غذایی حاوی اسیدهای چرب و امگا۳ به دستور پزشک می توانند تاثیر قابل ملاحظه ای در تکامل مغز جنین خود داشته باشند و به افزایش کارایی مغز کمک کنند. این گروه از متخصصان بر این باورند مصرف امگا۳ نه تنها بر افزایش هوش نوزاد بلکه به افزایش قوه بینایی او نیز کمک می کند. از این رو توصیه می شود با مشورت پزشک خود مصرف برخی از غذاهای دریایی و دانه های گیاهی حاوی امگا۳ را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

 
▪ رژیم غذایی تان را اصلاح کنید

 
مصرف گوشت قرمز، تخم مرغ و حبوبات را در برنامه غذایی هفتگی خود قرار دهید و با مشاوره پزشک تغذیه خود سعی کنید متناسب با رژیم غذایی دوران بارداری به صورت روزانه از این خوراکی ها بهره ببرید. این مواد به دلیل داشتن ماده ای به نام کولین نقش موثری در افزایش میزان هوش جنین دارند و در صورتی که مادر مصرف آن ها را با قاعده و منظم در برنامه غذایی و وعده های اصلی غذا داشته باشد می تواند منتظر تولد نوزادی باهوش باشد. ضمن آن که ادامه این رژیم غذایی پس از زایمان به مادر کمک می کند با تغذیه نوزاد با شیر مادر به افزایش میزان هوش او کمک کند.

 

● پس از زایمان
▪ شیر مادر را فراموش نکنید

 
پزشکان زیادی از خواص و فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر و افزایش مقاومت بدن و قدرت سیستم ایمنی در مقابله با انواع عفونت ها و بیماری ها صحبت کرده اند اما شاید تعداد کمی از آن ها به این موضوع اشاره کرده باشند که تغذیه نوزاد با شیر مادر می تواند تاثیر مستقیم و واضحی بر افزایش میزان هوش و ذکاوت نوزاد داشته باشد. در تحقیقی که به تازگی از سوی دانشمندان دانمارکی منتشر شد مشخص شد نوزادانی که به مدت ۹ ماه از شیرمادر تغذیه می کنند در مقایسه با دیگر نوزادان که ۲ تا ۶ ماه از شیر مادر تغذیه می کنند باهوش ترند و در دوران خردسالی و کودکی توانایی بیشتری در یادگیری و آموزش دارند.


▪ برای نوزادتان کتاب بخوانید

 
در مطالعات بسیاری به این موضوع اشاره شده که مطالعه کتاب برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگ تر می تواند تاثیر زیادی در افزایش میزان هوشیاری و هوش آن ها داشته باشد. اما به تازگی یک آکادمی آمریکایی که درباره شیوه های درمان بیماری های شایع نوزادان تحقیق می کند اعلام کرده مادران جوان می توانند برای افزایش هوشیاری و تیزهوشی از زمان تولد نوزادشان و حتی در دوران جنینی برای او کتاب بخوانند. این گروه تحقیقاتی معتقدند خواندن کتاب برای نوزادان به ساختن کلمات و تحریک تصورات آن ها کمک می کند و مهارت های برقراری ارتباط در نوزادان را تقویت می کند. در حقیقت آن ها بر این باورند که خواندن کتاب به افزایش هوشیاری کودک کمک می کند و مراحل رشد و پرورش او را ساده تر می کند زیرا نوزاد از ۸ ماهگی به بعد توانایی شناخت کلمات و تشخیص ترتیب قرار گرفتن آن ها را به واسطه داستان هایی که می شنود، به دست می آورد.


▪ با ماساژ هوش نوزاد را تقویت کنید


ارائه ماساژ به نوزاد می تواند یکی دیگر از گزینه های موثر در افزایش میزان هوشیاری و تقویت حافظه نوزاد باشد. به اعتقاد برخی از درمانگران ماساژ روزانه نوزاد تاثیر زیادی بر روند رشد مغزی نوزادان دارد و می تواند به افزایش توانایی ها و قابلیت های آن ها در آینده کمک کند. از این رو محققان به والدین توصیه می کنند هر روز دقایقی را برای ارائه ماساژ به نوزادشان در نظر بگیرند و برای ماساژ نوزادشان سعی کنند از زمان هایی استفاده کنند که سرحال هستند و خستگی و تنش ناشی از برنامه ها و کار روزانه شان را پشت سر گذاشته اند. به این ترتیب با ارائه یک ماساژ ملایم که با تماس دومین بند انگشتان روی بدن کودک انجام می شود می توانید بر روند تیزهوشی او تاثیر بگذارید.


▪ بازی های لمسی کنید

 
بازی ها و ورزش های لمسی نیز از جمله کاربردی ترین روش ها برای تقویت میزان هوش در نوزادان و کودکان زیر ۲ سال محسوب می شود. برای این کار می توانید از اسباب بازی ها و وسایلی که خاص کودک است، استفاده کنید. به عنوان مثال تفاوت سطوح سخت و نرم را با کمک اسباب بازی هایش به او آموزش می دهید. این کار علاوه بر آن که موجب آشنایی نوزاد با اجسام مختلف و وسایلی که در اختیار دارد می شود به افزایش هوشیاری او در تشخیص اجسام سخت و نرم نیز کمک می کند و جست و جوی او برای شناسایی وسایل بیشتر را سبب می شود.


▪ تشویق مهم ترین شرط تیزهوشی

 
تشویق نوزاد همزمان با موفقیت او در انجام کوچک ترین حرکت یا عملی یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند به تقویت هوش نوزاد کمک کند و انگیزه ای برای ادامه ماجراجویی ها و شکوفا شدن توانایی هایش باشد. بنابراین باید به خوبی مراقب نوزادتان باشید و متناسب با موفقیت های او در راه رفتن، حرکت دادن اجسام، تقلید واژه ها، انجام بازی ها او را تشویق کنید. به گفته محققان تشویق نوزاد و کودکان زیر ۲ سال در شرایطی که موفقیتی را کسب می کنند می تواند تاثیر زیادی در رشد هوش او داشته باشد و تمایل او به ادامه فعالیت ها و بازی ها را موجب شود.

 

▪ با نوزادتان چهره به چهره شوید


بسیای از روان شناسان بر این باورند که ارتباط چهره به چهره یا رابطه چشمی پدر و مادر با نوزاد می تواند تاثیر زیادی در تقویت ارتباط های مغزی نوزاد داشته باشد. به اعتقاد این گروه نگاه کردن به چشمان نوزاد به ویژه در ماه های آغازین تولد تا پایان ۳ سالگی می تواند تاثیر زیادی در تقویت هوش و حافظه نوزاد داشته باشد چرا که پدر و مادر با نگاه کردن به چشم های نوزاد و برقراری رابطه چشمی می توانند به تقویت هوش دیداری نوزاد کمک کنند و به این ترتیب در کنار تقویت هوش کلامی و ذهنی کودک با انجام بازی، کتاب خواندن و صحبت کردن با نوزاد هوش دیداری او را نیز تقویت کرده و به افزایش هوشمندی او در دوران طلایی زیر ۲ سالگی کمک کنند.

منبع : مجله شهرزاد

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn