86788

همه انسانها دوست دارند كودكانی باهوش داشته باشند. هوش علاوه بر زمینه ژنتیك، تا حدی هم اكتسابی است و در طول زندگی و به نسبت شرایط محیطی از آغاز تولد تا بزرگسالی و براساس آموزش های فرد در او شكل میگیرد.

در واقع با اینكه هوش انسان، هم ارثی و هم اكتسابی است یا به عبارتی هوش پدیده ای ژنتیك و استعدادی خدادادی است، توانایی های ذهنی افراد در طی دوران زندگی و از دوران كودكی آنها كم كم شكل میگیرد. براساس تحقیقات علمی انجام شده، با به كار بردن روشها و برنامه ریزیهای خاصی در زندگی روزمره و در فضای آموزشی كودكان، میتوان قدرت تفكر و هوش آنها را پرورش داد. شما هم میتوانید از این روشها برای تقویت هوش فرزندتان استفاده كنید.
05475
بازی برای هوش:
شطرنج، جدول، پازل و دیگر بازیهای فكری، همگی برای مغز كودك همچون ورزش هستند. بازیهایی مانند جدول اعداد علاوه بر این كه میتوانند سرگرمی لذتبخشی برای كودك شما باشند، تقویت كننده توانایی تفكر، حل مشكلات و تصمیم گیری در وضعیتهای پیچیده هستند. انواع بازیهای فكری را در خانه داشته باشید و علاوه بر این، گاهی مسائلی را به طور خیالی طراحی كنید و برای حل آن از فرزندتان كمك بخواهید.
y6767_copy
در جستجوی دانش باش:
محققان معتقدند والدینی كه كودكان خود را با ارائه نظرات و ایده های جدید تشویق كرده و كنجكاوی آنها را مورد توجه و احترام قرار میدهند، درس بزرگی به آنها داده اند. این كه جستجوی دانش اهمیت زیادی دارد. از كودكانتان در زمینه سرگرمیها و علایقشان سوالاتی بپرسید و از كنجكاوی آنها حمایت كنید. نكات و موارد جدید مربوط به سرگرمیهایشان را به آنها یاد دهید و برای تشویق كنجكاوی هایشان، آنها را به گردشهای آموزشی ببرید. گردش در موزه های تاریخی و طبیعی، رصدخانه و پارك های حیوانات از این جمله اند.
8788
ورزش، ورزش، ورزش: مطالعات نشان داده ارتباط مستقیمی بین فعالیتهای ورزشی كودكان دبستانی و موفقیت تحصیلی آنها وجود دارد. شركت كردن كودكان در فعالیتهای ورزشی، افزایش میزان اعتماد به نفس، مهارت در كارهای گروهی و توانایی های مدیریتی و رهبری را به دنبال دارد. همچنین ثابت شده بیشتر زنانی كه در موقعیت كاری در نقشهای مدیریتی و ریاست موفق بوده اند، در دوران كودكی و نوجوانی در فعالیتهای گروهی و تیمی ورزشی شركت داشته اند. پس به جای این كه پس از خوردن شام، جلوی تلویزیون بنشینید، بهتر است با فرزندتان توپ بازی كنید یا به پیاده روی بروید. بهتر است كودك را به شركت در تیمهای ورزشی مدرسه اش تشویق نمایید.
76767
الفبای موسیقی، الفبای هوش:
شاید شنیدن سر و صدای ناهنجار كودكتان در حالی كه مشغول تمرین نوازندگی و آموختن موسیقی است، اصلا لذتبخش نباشد. اما باید بدانید كه این سرگرمی لذتبخش كودكان، یكی از مواردی است كه نیمكره راست مغز آنها را پرورش میدهد. بنابر تحقیقات دانشمندان دانشگاه تورنتو، برنامهریزی دوره های آموزش موسیقی برای كودكان منجر به افزایش ضریب هوشی و تواناییهای علمی آینده آنها خواهد شد. هرچه سالهای آموزش موسیقی آنها بیشتر باشد، میزان این تاثیر و افزایش هوش در آنها بیشتر خواهد بود.

مطالعات انجام شده نشان میدهد آموختن موسیقی در دوران كودكی باعث كسب نمره های بهتر در دوران دبیرستان و ضریب هوشی بالاتر در دوران بزرگسالی میشود، پس اجازه دهید موسیقیدان درونی كودكتان خودش را نشان دهد.
767676
شیر مادر، عصاره هوش: شیر مادر اولین غذای مغز كودك است. شیر مادر از 2جهت برای كودك مفید است: یكی این كه از خطر احتمالی ابتلای كودك به بیماری جلوگیری میكند و دیگر این كه به تنهایی یك غذای كامل برای نوزاد است تغذیه نوزاد از سینه مادر، كودك را هم سالمتر و هم باهوشتر میكند. مطالعات نشان داده است كودكانی كه در دوران نوزادی 9 ماه شیر مادرشان را خورده اند، بسیار باهوشترند.
76576575
رایانه در خدمت هوش:
شاید تعجب كنید، چون بازیهای رایانهای شهرت بدی پیدا كرده اند و بسیار مورد انتقاد قرار میگیرند. درست است كه بسیاری از آنها وحشیانه، بیفایده و غیرفكری هستند اما ما در مورد انواعی از بازیهای رایانهای صحبت میكنیم كه مهارتهای فكری و استراتژیك و قدرت تصمیم گیری و خلاقیت كودك را پرورش داده و كار گروهی را به او آموزش میدهند. كودكانی كه انواع بازیهای رایانهای آموزشی را بازی میكنند نسبت به آنهایی كه این بازیها را تجربه نكرده اند از قدرت درك و تجسم تصویری برخوردارند.
9797856
خوب بخور تا با هوش شوی:
خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه، تمركز و قدرت یادگیری میشود. كودكانی كه صبحانه نمیخورند، معمولا زودتر خسته شده و كم طاقتتر و زود رنجتر هستند همچنین از سرعت عمل كمتری برخوردارند. قند، چربیهای اشباع و دیگر خوراكیهای بیفایده را از برنامه غذایی كودكان حذف كنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی كه به رشد ذهنی آنها كمك میكند، جایگزین كنید.
سالهای اولیه دوران كودكی بویژه 2 سال اول بسیار اهمیت دارد و لازم است تمام مواد لازم را در رژیم غذایی كودك قرار دهید. تحقیقات نشان میدهد میزان مقاومت در برابر بیماریها در كودكانی كه تغذیه سالمی ندارند بسیار كم است. بنابراین تغذیه نادرست باعث میشود كودكان از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصیلی شوند. پس اگر میخواهید كودكتان در مدرسه نمره بهتری بگیرد، به تغذیه او هم توجه كنید.
66654656
دوستی كه هوش هدیه میدهد:
كتاب یكی از روشهای مفید قدیمی است كه امتحانش را پس داده اما بعضی مواقع در مقابل روشهای تكنولوژیك امروزی برای تقویت هوش، دست كم گرفته میشود. در حالی كه كتاب قابل دسترسترین، كم هزینه ترین و در عین حال موفقیت آمیزترین روش برای آموزش و رشد ذهنی كودكان در تمام سنین است. برای كودكانتان از سنین پایینتر كتاب خواندن را شروع كنید. در خردسالی به آنها کتابهای ضخیم با ورق های مقوایی که به زحمت پاره میشوند هدیه دهید . در سنین بالاتر آنها را برای عضویت در كتابخانه ثبت نام كنید و كتابخانه منزلتان را پر از كتاب كنید .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn