travel1

  برای  ترتیب دادن یک سفر خوب و لذتبخش با تور های مسافرتی مواردی هست که باید در موردشان اطلاعات کافی داشته باشید و برنامه ریزی کنید . ما این کار را قبلا انجام داده و آنرا طبقه بندی کرده و در اختیار تان قرار میدهیم .

قبل از هر اقدامی ابتدا در مورد اعتبار و موجودیت دفتر و مجوز فعالیت آن آژانس تحقیق کنید . برای این منظور با شماره  66582168  الی  9  دفتر امور خدمات مسافرتی سازمان گردشگری وابسته به وزارت ارشاد تماس گرفته و از مجوز و صحت موجودیت و ثبت رسمی آن دفتر مسافرتی اطمینان حاصل کنید . زیرا قرار است پول و مدارک تان را به دفتر های مسافرتی بسپارید پس باید کاملا از موجودیت آنها مطمئن باشید .

اصولا به آنچه که در اینترنت یا روزنامه های رسمی منتشر شده اکتفا نکنید .هر مطلبی یا آگهی که در روزنامه یا نت و یا این سایت منتشر میشود دلیل بر موجودیت رسمی آن موسسه یا دفتر نیست . شخصا در پی صحت و سقم آن موسسه یا شرکت باشید .

1 - انتخاب یک آژانس و تور مناسب, میتواند  به شما کمک کند که از سفرخود  حداکثر لذت را ببرید و سفر خاطره انگیزی را تجربه کنید  .حتی یک اشتباه کوچک از جانب آژانس یا مسوولین بی تجربه آن میتواند  سفرتان  را  خراب کند , پس حتما دقت کنید و دفاتر مسافرتی با تجربه تر و رسمی تر را انتخاب کنید   . 


2 - 
 وقتی تاریخ  مشخص شود میتوانید تمام برنامه ها را  برحسب آن تاریخ ترتیب دهید . تورها معمولا تاریخ سفرها را  تنظیم میکنند و شاید بنا به آن تاریخ بتوانید مقصد مناسبی را انتخاب کنید .
معمولا در ایام بهار و تابستان  تورها برنامه سفرهایی را ترتیب میدهند که شاید یتوانید از آنهایی که ناهار و صبحانه و شام و میان وعده ها هم شامل میشود انتخاب کنید . این تورها با سرویس   
all inclusive  . ultra all inclusive ,   half board  نامیده میشوند که باید از مسوول تور در مورد انها سوال کنید .  هزینه همه هتل ها با صبحانه است .  half board یعنی یک وعده غذا در کنار اتاق و صبحانه اضافه میشود . all inclusive یعنی ناهار و شام و نوشیدنی و میان وعده هم تا ساعت خاصی مثلا 11 شب یا 12 ارائه خواهد شد . Ultra all inclusive نیز این سرویس های همگی تا ساعت 4 یا 6 صبح بدون محدودیت  ادامه خواهند داشت .  ولی در مورد تمامی اجناس داخل ویترین اتاق یا یخچال اتاق حتما از مسئول تور بپرسید چون اغلب مشمول هزینه هستند .


مثلا اگه تاریخ سفرشما در تعطیلات و ایام عید باشد , اگر هوای گرم را ترجیح میدهید و
رفتن به مناطق سرد  برای شما دلپذیر نیست , باید دنبال مناطق خوش آب و هوا و گرم باشید یا اگه سفرتان در ایام  تابستان باشد ,  حتما برای رفتن به مناطق گرم و شرجی مانند هندوستان درنگ خواهید داد   .

اول تاریخ سفر را انتخاب و مشخص کنید  ولی مراقب باشید در کشوری که برای سفر انتخاب کردید  با ایام خاصی مصادف نباشد   که به تعطیلی های آنجا برخورد کنید . قبلا حتما  بررسی کنید . تعطیلی ها و شرایط خاص آن کشور را بسنجید . این موضوع در مواقعی که قراراست  سفر و توقف کوتاهی در آن کشور داشته باشید به ضرر شما تمام خواهد شد ، چون امکان دارد به تعطیلی های آنجا  برخورد کنید و سفرتان  عملا بی حاصل باشد   .

3 - در وهله یعد میزان بودجه شما بسیار مهم است  . باید قبلا میزان بودجه مشخص شود . با هر بودجه ای میتوانید مسافرت مناسبی را برای خود ترتیب دهید.. مثلا بنا به بودجه  خود میتوانید  از کشوهای ارزانقیمت تر و از هتل های کم ستاره تر !!! انتخاب کنید . حتی میتوانید میزان بودجه را به مسوول تور اطلاع دهید تا برای شما برنامه مناسبی را مطابق با بودجه شما معرفی کند   .

4 - بررسی نام هتل ها و ستاره های و آدرس های آن مرحله بعدی پیشنیازهای شماست  . هر هتلی را که به شما معرفی میکنند  حتما با نام کامل و آدرس کامل و تعداد ستاره های آن از مسوول تور بپرسید و کتبی از او بخواهید و در اینترنت جستجو کنید . اینکار به این دلیل است که  به اشتباه به جای هتل 5 ستاره برای شما هتل 4 ستاره رزرو نشود. شاید این هتل خارج از شهر باشد و شما از آن بی خبر باشید . پس از رسیدن به مقصد هیچ اقدامی از سوی شما امکان پذیر نیست . هر هتلی به شما معرفی شد در قرارداد با نام کامل و ستاره ها و آدرس و جزئیات تماس قید شود . در داخل واچر ها نیز حتما تمامی جزئیات هتل و تعداد روزها را نیز قید کنند .

5 - حتما در اینترنت در مورد  نقشه محل هتل  و چگونگی آب و هوا و اطلاعات لازم در مورد پول و موارد احتیاطی گمرگی آن کشور دقت کنید و از آژانس در مورد نکات احتیاطی گمرک فرودگاه آن کشور سوال کنید  . گاهی حتی یک بسته آدامس یا فرص ممکن است شما رو ساعتها در مرز گرفتار کند .
آژانس های منظم و مرتب تمامی نکات را در برگه هایی چاپ و به هنگام بستن قرارداد  در اختیار مسافرین تورهای خود قرار میدهند .

6 - تمام کشورهای اروپایی بر روی قیمت اجناس خود مالیات را محاسبه کرده اند . این مالیات برای لوازم زینتی و خوراک و پوشاک و ... و لوازم خانگی و   .... متفاوت است . ولی خارجیانی که به این کشورها سفر میکنند از پرداخت مالیات ( غیر از آنچه که برای خوراک داده میشود  که در صد کمتر از بقیه استمعاف هستند   . ولی پس از خرید و پرداخت برای اجناس دیگر ، به هنگام ترک کشور و بازگشت به مبدا  در گمرک فرودگاه آن کشور با ارائه فاکتور و اینوویس  آن مبلغ اضافی ( که بعنوان مالیات دریافت شده بود ) به مسافر عودت داده میشهود   .

یعنی وقتی شما یک کشتی زینتی خریدید ، چیزی معادل 16 درصد یا شاید تاکنون به بالای بیست و چند رسیده باشد !!! مالیات پرداخت کردید که هنگام بازگشت به کشورتان در فرودگاه با ارائه فاکتورهای خرید میتوانید  آن 16  % مالیات را پس بگیرید   . ولی به دلیل برخی تمهیدات بسیار سخت از سوی کشورهای اروپایی باید حتما اجناس به هنگام ارائه فاکتورها روئیت شوند .

وقتی آن اجناس را میخرید اکثر فروشگاه ها فرم هایی دارند که پر میکنید و آنها مهر میزنند . شماره پاسپورت و اسم تان روی فرم مشخص است. میزان مالیات جنس خریداری شده هم مشخص خواهد بود . شما در فرودگاه با ارائه تمام فیش های خریداری شده میتوانید مالیت های پرداختی را بعنوان مسافر پس بگیرید .  البته معمولا
باید مالیات اجناسی را پس گرفت  که قیمت قابل توجهی دارند  و برای این منظور مسوولین گمرک لوازم را بررسی و با فاکتور ها مطابقت میدهند . 

7 - یکی از چیزهایی که باید به هنگام ترتیب دادن سفر مد نظر داشت بدست آوردن اطلاعات کلی از مکانی است که قرار است به آنجا سفرکنیم. در این صورت بعدا حسرت جاهایی که بود و ما از آنها خبر نداشتیم را نمی خوریم   .


8 - اگر سفر در تعطیلات رسمی انجام میشود تصور نکنید که فقط شما به سفر میروید ! حتما از قبل به فکر رزرو اتومبیل و آژانس کرایه تا فرودگاه و بالعکس باشید و زودتر از قبل و روزهای عادی ترتیب ایاب ذهاب  آن را بدهیدچون ممکن است اتومبیل کرایه در ساعت دلخواه شما  گیرتان نیاید یا جاده تا فرودگاه شلوغ  و ترافیک سنگین باشد   .
مضاف بر اینکه خرابی احتمالی اتومبیل و ترافیک جاده و بسته بودن احتمالی جاده را ( در شرایط اضطراری زمستانی ) در نظر بگیرید . اگر کمی زودتر در سالن فرودگاه باشید  با اعصاب راحت و آسوده سفر خود را شروع خواهید کرد


9-  چه همراه با تور و چه سفر مستقل ،  اگر داخل هتل تصمیم به تبادل ارز دارید ، پول ها را  شبها که گیشه هتل خلوت تر است ، تبدیل کنید . چون روز همه در حال تردد هستند و گیشه معمولا شلوغ تراست  و شما معطل خواهید شد و احتمالا از همراهی با مسافرین که برای دید و بازدید اماکن تفریحی خواهند رفت , بازخواهید ماند و یا دیگران را معطل خواهید کرد که این حرکت زیبنده ای نیست .


ولی برای تبدیل پول بهتر است از مسئول تور خود سوال کنید تا به شما بهترین راه و روش را معرفی کنند . معمولا در شهر و اماکن تفریحی محل هایی برای تبدیل پول ( صرافی های رسمی ) وجود دارند که درصد کمتری از دیگران برای تبدیل پول کسر میکنند . در فرودگاه و هتل این درصد بالاتر است . برای اینکار حتما پاسپورت خود را همراه داشته باشید . صرافی ها به شما در قبال آن رسید خواهند داد که باید رسید ها را تا هنگام بازگشت حفظ کنید . زیرا شاید هنگام بازگشت مقداری از پول باقی مانده باشد و بخواهید مجددا به ارز کشور خود یا ارزهای رسمی تر بازار تبدیل کنید و اینکار بدون رسید ها امکان ندارد .


به هنگام انجام اینکار ها حتما به مسئول تور و همراهان اطلاع دهید تا دنبال شما نگردند و برای جستجوی شما معطل نشوند . وانگهی شاید آنها هم بخواهند اینکار را انجام دهند . اصولا مسئولین منظم تورها این کار را طی برنامه گروهی انجام میدهند و در عین حال همگی در یک زمان پولها را تبدیل می کنند تا دیگران معطل نشوند .

هنگام تبدیل , حتما پول ها و اسکناس های ریزتر هم تهیه کنید تا به هنگام خرید های کمتر مجبور به دادن پول ها درشت نباشید و شمردن پولها گاهی در کشورهایی که پول رایج غیرآشنا دارند کاری مشکل و مخاطره آمیز است و اگر به تور افراد خلافکار دستفروش بخورید سرتان کلاه خواهند گذاشت و پول تقلبی یا پول های کم ارزش تر کشورهای دیگر را خواهند داد که شما نمیشناسید .


زیرا در برخی موارد در برخی کشورها پیش آمده که با خرید از دستفروشها ، هنگام دادن اسکناس درشت و پس گرفتن پول ، دستفروشهای خوش انصاف ! پولهای غیر رایج یا کم ارزش تر کشورهای همسایه را تحویل خریدار داده اند .  پولهای درشت تر را در فروشگاه های بزرگ خرج کنید که فیش و فاکتور و رسید داده میشود . که اگر پول ریز هم دادند خیال تان از بابت رایج بودن آنها راحت باشد .


10 - قبلا عوارض خروجی را در بانک های شهر خود پرداخت کنید تا در فرودگاه در صف های طویل معطل نشوید .


11 - در هر هتلی که اقامت خواهید کرد هنگام خروج و بیرون رفتن از هتل خصوصا وقتی تنها و خارج از تور هستید , حتما یکی از کارتهای ویزیت هتل را که آدرس و نام کامل هتل روی آن نوشته شده ، بگیرید و در جیب همراه خود داشته باشید که گرفتار راننده تاکسی ناشی نشوید که شما را اشتباهی به هتل دیگری که همنام با آن است ببرند ! گاهی امکان دارد هتل همنامی در قسمتهای مختلف شهر وجود داشته باشد . یا طرز تلفظ شما باعث اشتباه راننده شود . ضمنا شاید از گروه خود عقب افتاده و گم شوید .این کارت به شما کمک میکند تا به راحتی هتل را پیدا کنید . 


12 - گاهی تورهای برخی کشورها با ویزای گروهی انجام میگیرد . دقت کنید که هنگام رفت و برگشت از گروه جا نمانید چون بدون ویزای گروهی که حتما نزد سرپرست گروه به امانت گذاشته میشود ، سفر شما امکانپذیر نیست .چون همه باید همزمان و باهم وارد و خارج شوند و امکان دارد شما را به همین دلیل در مرز حبس کنند .این مورد برای سفر به چند کشور اتفاق میفتد . مثلا برای سفر به مالزی و سنگاپور , شما ویزای گروهی سنگاپور را خواهید داشت و اگر در سنگاپور از گروه جا بمانید حتما دچار مشکل خواهید شد .


13 - هرگز از دستفروش ها خرید نکنید ولی اگر کردید حتما به آنها پول خرد یا ریز و کوچکترین واحد پول رایج کشورشان را بدهید و باقی پول را کنترل کنید .


14 -  هنگام ورود به کشورها , داخل هواپیما به شما فرمی داده میشود  که نام  و شماره پاسپورت  و مبدا و مقصد و شماره پرواز و تاریخ الزامی است . حتما داخل هواپیما قبل از رسیدن به مقصد و خارج شدن آنرا پرکنید و اگر همسفران شما نیاز به کمک داشتند، دریغ نکنید . هنگام خارج شدن از هواپیما آن را از شما خواهند خواست و آنوقت استرس عبور از بازرسی و تحویل چمدان به شما اجازه پر کردن آن را نخواهد داد !


15 - بهیچوجه مجاز به گذاشتن بار زیر پا و یا کنار پا در وسط کریدور و یا درب اضطراری هواپیما نیستید . اگر بار شما در قسمت بالای بار جا نمیشود حتما از میهماندار کمک بخواهید . در مواقع لزوم برای گذاشتن بار به شما کمک می کنند و جایی برای این مواقع در نظر دارند . ولی  به دلیل تقلا برای جا دادن بار در بالای سر صندلی های راه عبور مسافرین را سد نکنید .


16 - برخی بازدید های تور جزء برنامه از پیش تعیین شده است و هزینه اش را قبلا روی مبلغ تور در مبدا و دفتر مسافرتی پرداخت کردید . حتما برنامه تور را هنگام بستن قرارداد از مسولین تور بخواهید . که در مقصد با مسولیت تور شرکت خارجی به مشکل برخورد نکنید . البته برخی برنامه ها هم اختیاری و شامل پرداخت هزینه در مقصد میباشند . این موارد باید در قرارداد و واچرها کاملا مشخص شده و کتبا نوشته شده باشند .

 
17 - خواهشا قبل از اجازه خروج از هواپیما , در وسط کربدورها ایستاده منتظر نباشید !!! عجله برای چیست ؟ قرار نیست شما در آنجا نگهدارند ! این کار دور از شان مسافرین ایرانی است .در جای خود نشسته بمانید تا اعلام کنند که پلکان هواپیما نصب شده و در ها باز شده و از شما خواهش کنند تا بلند شده و خارج شوید .


سفرنامه های خارجی و داخلی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn