banner13201465

سفرنامه تاجیکستان - استروشن ( 1 )

تاجیکستان از شرق با چین و از جنوب با افغانستان و از شمال قرقیزستان و غرب با ازبکستان همسایه است . واردات آن برق و نفت و دارو و ماشین آلات و صادراتش منسوجات و پنبه و میوه و آلومینیم و روغن گیاهیست .این کشور 93 درصد در ارتفاعات قرار دارد و زلزله خیز است و منابع آبی فراوان و چشمه های معدنی بیشمار و جنگل های سرسبز دارد .دین اکثریت اسلام و اغلب سنی هستند . زبان رسمی فارسی با گویش و لهجه  تاجیکی است .

 

banner13201466

خط و زبان روسی در حوزه بازرگانی و دولتی و حکومتی متداول است .کشور چهار استان دارد.استان بدخشان از ولایتهای خودمختار است. رود سیردریا یا سیحون و رود آمودریا یا جیحون رودهای آشنایی هستند که در دبستان خوندیم . مردم تاجیک اکثرا باسواد و با فرهنگ هستند . موسسین سلسله سامانیان ایران و بسیاری از مشاهیر ایران از این خطه که زمانی تحت تسط پادشاهان ایرانی بوده ، برخاسته اند .

banner13201467

منظره شهر استروشن Istaravshan یا کوروش کده واقع در تاجیکستان . شهر استروشن در شمال غربی کشور و نزدیک شهر خجند و رودخانه  سیردریا یا سیحون است و قدیمی ترین شهرتاجیکستان است .
با نام های قدیمی : اوراتپه یا بونجیکت و یا کورش کبیر مشهور است که قبلا کوروش کده نیز نامیده میشد .بازمانده آتشکده ها را میتوان درآنجا دید .این شهر به فرمان کورش جهت جلوگیری از حملات بیابانگردان بنا شد .اسکندر مقدونی بهنگام حمله به سپاه در این شهر زخمی شد .این سهر یکی از شهرهای مهم باستان در مسیر راه ابریشم بود و امروزه مرکز فرهنگ و ادب ناحیه است .

banner13201468
وجه تسمیه این شهر سبز و خرم با گویش تاجیکی : چنین روایت مشهور است که پادشاه ایران، گشتاسپ، روشن نام دختر داشت، بسا زیبا و صاحب جمال، روزی سخت بیمار شده طبیبان مصلحت دادند که او در جای شمال رو چند وقت زندگی کند. دختر شاه به سیر و گشت بر آمده و روزی به چاروس ( چهاراه) شمال رو آمد، که بین دو بلندی واقع بود. به این مکان شبانه از طرف کوهستان شمال میوزید، روزانه باش از طرف دشت و پناه ها عبور نموده و به انسان حلاوت و روح تازه می بخشید. پس از استراحت در این منزل، روشن شفا یافته از پدرش خواهش نمود، که در این جای شهر سازد. پدر درخواست دخترش را با جان و دل پذیرفته و بین دو بلندی مغ و قل شهری بنا می کند و نامش را استروشن ( جای ایست روشن) می گذارد.

banner13201469
طبیعت بکر کوهستان پامیر در شمال کشور بعنوان پارک ملی تاجیکستان و دومین یارگار باستانی تاریخی فرهنگی پس از سرزم که آثار باقیمانده از شهر قدیمی پنج هزارساله میباشد ، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. در این پارک ملی 170 رودخانه و 400 استخر طبیعی و هزار یخچال وجود دارد .صدها نوع پرنده و حیوان نادر و نیز گوسفندی مشهور به مارکوپولو در آن ساکن هستند .ارتفاعات سرسبز و منطقه کوهستانی هوای خنک و عالی دارد و رودها همیشه جاری هستند . دامپروری و کشاورزی در آنجا رونق زیادی دارد .

banner13201471
 لباس محلی و بومی بانوان  تاجیک که کار دست و از هنرها و صنایع دستی  تاجیکی هستند . به  کولابی مشهور است و سبک آن را  سراندوزی میگویند .

banner13201470

دختر تاجیکی با لباس محلی و بومی جنوب تاجیکستان

banner13201472

در کشورتاجیکستان فرهنگ غذایی با مناطق همجوار آن گره خورده است . هم برنج و گوشت گوسفند و پلو گوشت های مخلوط و کباب ذغالی و هم دست پیچ های خمیری بخارپز شرقی  منتو (چین و ژاپن و مغولی ) هم انواع سمبوسه ها و پیراشکی ها روسی : پیلمنی  و گرجی در آن متداول است .تولید و مصرف لبنیات از جمله دوغ و کشک (قوروت) نیز به دلیل فعالیت های دامپروری در آنجا مرسوم است .

banner13201473

در کنار کشاورزی و کشت گندم نیز پخت انواع نان های تنوری در آنجا متداول است که  لیپیوشکا یکی از آنها بود . مردم به سفره های گسترده  دسترخان میگویند . مراسم رمضان نیز در این کشور به خوبی برگزار میشود . میوه های مختلفی در کشور بعمل میاید فقط خرما در رمضان از ایران بیشتر وارد میشود .واحد پولشان سامانی نام دارد .

banner13201475
صنایع دستی تاجیکی به واسطه کشاورزی دامپروری ؛ پنبه و نخ و نساجی و پارچه و دوخت و دوزهای مختلف ، در زمینه چادرشب و نیز دام و پشم و چرم تولید چاروق و کفش محلی و گیوه و کیف و گلیم و جاجیم و انواع کلاه و جوراب بافتنی و صنایع چوبی و قلم زنی و سازهای زهی بسیار فعال است و در بازارهای محلی خصوصا پنجشنبه بازار معروف شهر استروشن عرضه میشود .

banner13201474

بازار لباس های محلی زیبا و رنگارنگ در بین تاجیک ها بسیار داغ است . با مشاهده دختران زیبای تاجیک دقیقا سوژه های نقاشی های #مینیاتور ایرانی به ذهن متبادر میشود . این جوراب های پشمی و پارچه های دست دوزی بسیار بین توریست ها خواهان دارد . لازم به ذکر است که این کشور در سال 1991 از روسیه جدا و مستقل شد .

banner13201477
دسترخان رمضان : نان لیپیوشکا Lipyoshka  که نان مقعر و گلدار زیبایی است گاه شیرین و گاه ساده تهیه میشود .

banner13201476

آجیل شیرین و مغزها و خشکبار و خرما و پنیر و خامه و چای در پیاله و چیبورگی و شیرچایی (که از چای خشک و شیر و روغن زرد یا کره تهیه میشود ) منتو و سمبوسه های تنوری پر شده با گوشت و پنیر بر این دسترخان موجود است . ماست آبه و آش بریده که یکی آش ماست و دیگری آش رشته است هم در این ماه مرسوم است .  ادامه دارد ....

از : https://instagram.com/sofrehkhune/

 

دسترخان یا سفره ها و خانهای پربرکت تاجیکی در تاجیکستان

روش بخارپز کردن مواد در قابلمه ساده و یا با کمک آبکش

سوپ با پیلمنی دست پیچ روسی pelmeni

پیلمنی Pelmeni دست پیچ روسی

آش پلو : پلوی مخلوط تاجیکی Oshi Palov

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn