009st-isaac

سفرنامه سن پترزبورگ - روسیه ( 2 )

کلیسای جامع " اسحاق مقدس " یا " سنت اسحاق " یکی از نمادها شهر سن پترزبورگ است و دوران ساخت آن به زمان پطر کبیر برمیگردد .این کلیسا بزرگترین کلیسای ارتدوکس روسیه بشمار میرود . توسط معماری فرانسوی الاصل Auguste Montferrand ساخته شد تا کلیسای منحصر بفرد تزارهای روسیه باشد و در بین سالهای  1818-1858  حدود 40 سال ساخت آن به طول انجامید و قبل از اتمام , معمار آن درگذشت . اکنون بعنوان موزه از آن استفاده میشود .

kazan

اینهم کلیسای جامع " کازان Kazan  " یکی از کلیساهای بزرگ ارتدوکس روسیه است که در سال 1801 ساخت آن توسط معماری روسی Andrey Voronikhin که اهل سنت پیرزبوگ بود , با الهام از معماری ساختمان کلیسای  st. Peter`s Basilica در واتیکان - شهر رم آغاز شد و ده سال به طول انجامید .

imagesliooi

عظمت این کلیسا خیره کننده است . پس از انقلاب 1917 روسیه درهای این کلیسا بسته شد ولی در سال 1932 بعنوان موزه گشوده شد .

kazan_2

در عکس زیر یکی دیگر از جاذبه های توریستی شهر سنت پطرزبورگ , باغ یا کاخ تابستانی یا پیترهوف peterhof را مشاهده میکنید که یکی از زیباترین باغها و کاخهایی است که شاید دیده باشیم . زیبایی و عظمت این باغ و کاخ خیره کننده است . طرز ساخت و معماری فوق العاده آن بسیار چشمگیر است .این کاخ به دستور پطر کبیر برای استفاده کاخ نابستانی بنا شد و هم اکنون در فهرست آثار  يونسکو ثبت شده  و از سال 2007 تا کنون نيز يکي از عجايب هفتگانه روسيه نام گرفته است.

summer_palace2

این کاخ بزرگ که پیترگوف هم نامیده میشود و معروف به کاخ ورسای روسیه است با سالن ها و اتاقهای بزرگ و بیشمار روی بلندی بنا شده و پلکانها به باغ و محوطه سر سبزی منتهی میشوند و در این میان چشمه های طبیعی و متعدد و آب نما و استخر و فواره ها و نیز مجمسمه ها و تندیسها و بناهای دیگر و خیابانهای فرعی سنگفرش و چمن شده هرکدام به زیبایی این کاخ میافزایند . همیشه در فصل سفر جمعیت توریست در اینجا موج میزند .

Peterhof_17

در روبروی ساختمان خلیج نیلگون فنلاند و آسمان آبی به یکدیگر میپیوندند و منظره بدیعی خلق میکنند که ابرهای سفید آسمان همراه با مرغان دریایی زبان به تحسین میگشایند .این مناظر زیبا و آبی و نیلگون فتوشاپ نیست بلکه کاملا واقعی است .

700-00618526w

جنب درب ورودی کاخ یک بازار کوچک صنایع دستی وجود دارد که به فروش اسباب بازی برای کودکان بدقلق و خسته نیز میپردازد تا توریستها بتوانند به آسودگی در کاخ به بازدید بپردازند .

summerpalace3

و گروه موزیکی نیز در ابتدای درب ورودی منتهی به کاخ مستقر شده و با هوش اجتماعی خود ملیت توریستها را حدس میزنند و برایشان سرود ملی کشورشان را مینوازند و سپس بعنوان شادباش و تشکر مبالغی ناچیز جمع میکنند . سرود ای ایران و سرود ملی ما قبل و بعد از انقلاب را حتما در این میان خوب تشخیص خواهید داد ! کنار ساحل هم سرویس ها و رستوران و فست فود و کافه هایی قرار دارند تا از سیل بازدید کنندگان پذیرایی بعمل اورند .

filename-img-0141-jpg

اینجا هرچه میبینید یا آبی ست یا سبز ! مرغابی ها و اردک ها در آبنماها و استخرها آزادانه به نفرج میپدازند .در محوطه باغ همه چیز تماشایی است حتی استخر و آبنماها .

Peterhof_19

اینهم یکی از عمارت های کلاه فرنگی در  محوطه کاخ .

Peterhof_20

تمام محوطه کاخ با مجسمه های انسان و پرنده و حیوانات مزین شده .

from-the-palace-to-the

داخل ساختمان کاخ پیترهوف به موزه بدل شده و حتی اگر هیچ شی ای در آن وجود نداشته باشد , نقشهای دیوار و سقف و لوازم کاخ به اندازه کافی وقت شما را برای بازدید خواهد گرفت و هوش از سرشما خواهد برد !  در عکس زیر در سه کنج دیوار آن شی بلند و پر نقش سفید و سورمه ای یک شومینه است که احتمالا باید چینی بارفتن باشد .

mooserh1

کسی چه میداند تزار و تزارین با این ظروف غذاخوری و چایخوری چینی و کریستال روی میز چندین بار در طی زندگی خود در این کاخ پذیرایی شده اند! شاید اصلا فرصتی برای استفاده از این سرویس را نیافته بودند!! تمام مبلمان کاخ عتیقه است .

Peterhof_12

اینهم سالن بزرگی در کاخ است که سقف زیبایی دارد که خود یک تابلوی عظیم است .نقش و نگار دیوارها گچ بریهای مطلا است .

folkdance2

در عکس زیر قلعه پتروپاول یا petropavloskaia از بالا مشاهده میکنید . این قلعه در سال 1703 توسط معماری ایتالیایی به دستور پطر کبیر برای حفاظت از شهر در برابر حملات دشمنان همسایه مانند سوئدی ها و ... ساخته شد که در کنار ساختمان کلیسای جامع پیتروپاول قرار دارد و بعدا از این قلعه برای زندانی کردن و نگهداری مخالفان استفاده میشد . در عکس حصار های اطراف را مشاهده میکنید . 

Petropavlovskaia_Krepost_aerial

این دژ یا ارگ در کرانه شمالی رود نوا قرار دارد و نزدیک موژه هرمیتاژ است .در عکس زیر برج ناقوس بلند آنرا مشاهده میکنید که در نوک آن فرشته ای قرار دارد .

Peter_and_Paul_Fortress_02
در کنار این  محل ساختمان ضرابخانه و نمازخانه و موزه قرار دارد و طبق سنت قدیمی چندصد ساله هر روز ظهر یک توپ از توپخانه آنجا شلیک میشود .

Peter_and_Paul_Fortress_01

داخل کلیسای جامع معماری بسیار زیبایی دارد و دیوارها و ستونها به رنگ های صورتی و سبز هستند.

Peter_and_Paul_Fortress_05_copy

مقبره خاندان تزاری روسیه نیز در این کلیسا قرار دارد .

توجه : روی واژه های سبز کلیک کنید تا عکسهای بیشتر و توضیحات رو مشاهده کنید.روی عکسها کلیک کنید تا در اندازه بزرگتر مشاهده کنید .

سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 1

سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 3

سفرنامه ها


ادامه دارد ...

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn