St-Petersburg-City-Tour

سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 4

در تصویر بالا قسمتی از شهر را مشاهده میکنید که درست روبروی موزه " هرمیتاژ " ( بزرگترین موزه جهان در بالای عکس ) واقع شده در زیر فانوس دریایی دیده میشود و روبروی فانوس هم قسمتی دیگر از ساختمان زندان یا قلعه پتروپاول یا petropavloskaia دیده میشود .

map

در نقشه قدیمی بالا میتوانید به طور مشخص شهر و خلیج فنلاند و رودخانه نوا را مشاهده کنید. تا فراموش نشده اضافه کنم که سیستم آب گرم شهرهای روسیه یک سیستم مرکزی است و توسط نیروگاه های هسته ای در مراکزی گرم شده و به صورت عمومی به اماکن و منازل میرسد . در عکس با شماره یک و دو دهکده تزارها یا پوشکین و یا دهکده کاترین و نیز پیترهوف peterhof یا پطرگوف مشاهده می شود  .

St-Petersburg-Pushkin-Palace

منظره کاخ را از بالا مشاهده می کنید .

 

شهر سنت پطرزبورگ یا لنینگراد شهر بسیار زیبایی است آسمان آبی و ابرهای سفید و حومه سرسبز و زیبای آن از خاطره ها محو نمیشود . در یکی از روزهای آفتابی حدود 40 کیلومتری حومه شهر برنامه بازدید از دهکده پوشکین یا دهکده تزارها و کاخ بزرگ کاترین ترتیب داده شده بود . الکساندر پوشکین یکی از شاعران نام آور و بنیانگذاران ادبیات مدرن روس هم در این دهکده متولد شده و زندگی کرده بود .

34289_vrgvsU7H

این دهکده در واقع شهرک شیک و زیبا با ساختمان های قدیمی و خیابان های عریض و مشجر و سر سبزی بود که گویا این ساختمان های اطراف بعدا ساخته شده بود که کاملا قدیمی ولی سالم بودند . اینهمه اهمیت به آثار باستانی از طرف روس ها برایمان بسیار جالب توجه بود . یک لحظه محل از توریست خالی نمیشد .

Catherines_Palace_band

با رسیدن به محوطه پارکینگ به سمت درب ورودی براه افتادیم و دسته موزیک با لباس های رسمی شروع به نواختن سرود های مختلف میکرد . در این میان با شنیدن سرود ملی ایران توجه همگی به دسته موزیک جلب شد .

DSC01886

با نوای موسیقی " ای ایران " اشک در چشم همراهان جمع شد و لحظاتی همگی احساساتی شدند و سپس شادی در رگهای همگی جریان یافت و بی اختیار سرکیسه ها شل شد ! پس از عبور از خیابان های عریض و سرسبز به محوطه ورودی کاخ رسیدیم . جلوی در ورودی چمنزار مرتب و قشنگی بود .

ast_petersburg299

رنگ دیوارهای بیرونی ساختمان کاخ سفید و آبی بود و گنبد ها و گلدسته های طلایی بالای پشت بام می درخشید .روی لبه پنجره ها و حاشیه دیوار ها مجسمه و تزیینات طلایی و مسی مختلفی وجود داشت .

a3323

عظمت کاخ مسحور کننده بود . کاخ از جمعیت توریست موج میزد . تمام کاخ به موزه بزرگی بدل شده بود و اشیا و مجسمه ها و بوفه و ظروف چینی و دکوراتیو آنتیک زیبایی در آن گرآوری شده بود که البته در کاخ تابستانی پترهوف هم دیده میشد .

Catherines_Palace-overshoes

در ابتدای درب ورودی بهمه توریست ها رو کفشی های پلاستیکی کشی داده شد تا روی کفش های خود بکشند و محیط داخل کاخ را آلوده نکنند .که البته همه ما با طیب خاطر پوشیدیم .

05x

از سرسراها عبور کردیم و بالا رفتیم .البته این سرسرای اصلی نبود و گویا محل تردد گماشتگان کاخ بوده چون خیلی نفیس و جالب نبود . در هر کاخی که بازدید میکردیم قسمتی بسته بود و در حال تجدید بنا و تعمیرات بودند .لوازم داخل کاخ های از مجسمه ها و تابلو ها و ظروف بسیار جالب توجه بودند .

01x

نقوش روی دیوار ها و نقاشی های روی سقف هم خیره کننده بود . چه نیروی انسانی و وقت و انرژی و هزینه ای صرف آن شده بود !! و حتما حق و ناحق هم صورت گرفته بود .والله اعلم !!

26x

تمام اتاق ( اتاق که نه ! سالن ها ) بهم متصل بودند و کنار هر در دو تا صندلی وجود داشت . ما هر وقت خسته میشدیم به سمت صندلی میرفتیم . کاخ خیلی وسیع و بزرگ بود و جمعیت از سمتی وارد شده و از سمت دیگر تقریبا یکساعت و نیم تا دوساعت طول میکشید تا خارج شوند . در تمام مدت خانمهای سالمند داوطلب در حال نگهبانی داخل سالن بودند و جمعیت را از دست زدن و لمس کردن اشیا و تابلو ها وتوقف بیجا منع میکردند و البته این صندلی ها را هم اشغال میکردند !!!

114-1465_IMG

در عکس زیر اتاق کهربا را مشاهده میکنید که یکی از زیباترین اماکن در سراسر روسیه بشمار میرود و تمام دیوار از قطعات سنگ کهربا پوشیده شده است که صد البته اجاره لمس کردن هم نداشتیم .

04x

نقش طلایی روی در ها و شومینه چینی بارفتن گوشه سالن خیره کننده است .... از این شومینه ها در کاخ تابستانی هم دیده میشد .میز چنان چیده شده بود که انگار عنقریب میهمانان و مدعوین دور آن به شکم چرانی خواهند پرداخت !

02x

یکی از سالن های بزرگ میهمانی را در تصویر زیر مشاهده میکنید که سقف نقاشی شده و دیوار های طلا کوب شده دارد .

114-1442_IMG

البته زمانی که ما به بازدید کاخ رفته بودیم در حال بازسازی بود و همه جا را نایلون کشیده بودند و یا جمعیت با ازدحام خود اجازه عکس گرفتن نمیداد و با عکسها خانوادگی بود . بهمین دلیل ناچارا از عکسهای اینترنت اینجا قرار دادم .

25x

اتاق زیر به اتاق سبز ( یشم ) مشهور است , لوازم و ظروف داخل اتاق هم از رنگ سبز و یشم ( جید Jade )   و مرمر سبز بود .

DSC01917

کلا لوازم و وسایل و دکوراسیون شبیه به لوازم و دکوراسیون کاخ تابستانی بود که عجیب نیست زیرا در آن زمان تنوع چندانی وجود نداشته و همه توسط صنعتگران چیزه دست به صورت اختصاصی برای کاخ های آنان ساخته میشد  .

DSC01918

این کاخ محوطه مشجر و دریاچه بسیار زیبایی دارد . در قسمتی از محوطه نقاشانی حضور داشتند که فی الفور از کاخ و از شما نقاشی های زیبایی می کشیدند و میفروختند .

PAS5662

چندین عروس و داماد را در حین عکس گرفتن دیدیم .

DSC01919

منظره گلکاری باغ و محوطه سبز بیرون کاخ تماشایی بود . آبی آسمان هم با آن آمیخته و حس زیبایی بوجود آورده بود . مدتها بود که رنگ آبی آسمان پاک و تمیز و بدون آلاینده ها را ندیده بودیم و کم کم داشت رنگ آسمان از لوح ضمیر ما پاک میشد !

Pushkin-village

شکوه و زیبایی این دهکده یا شهر یا کاخ قابل توصیف نیست .

12222

تابلو و مجسمه کاترین کبیر صاحب این کاخ پر جبروت .

DSC01909

سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 3

سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 2

سفرنامه روسیه , سنت پطرزبورگ 1

 

به پایان آمد این دفتر ولی ... حکایت همچنان باقیست ... با سفرنامه ای دیگر همراه خواهیم بود .....

 

دو آدرس برای شما میذارم تا از موزه هرمیتاژ و اماکن دیدنی روسیه با تور مجازی لذت ببرید :

1 -  موزه هرمیتاژ و تصاویر مربوط به آن

2 - طبیعت و اماکن زیبای شهرهای روسیه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn