topkapi-palace

دروازه باب السلام Babb e selam   ورودی اصلی و مدخل ورود به محوطه یا حیاط دوم کاخ توپکاپی است .

 

قسمت دوم  :

پس از عبور از دروازه اول که باب همایونی نامیده میشود و پس از گذشتن از محوطه اول که کلیسا و موزه ایرنه قرار دارد به این دروازه بزرگ و زیبا میرسیم . از دروازه وارد می شویم و باغ زیبا و پر دار و درختی در برابر مان آشکار میشود . در ذهن بارعام سلطان مجسم میشود .در این محوطه روزهایی که مراسم و جشن برگزار میشد مملو از جمعیت بود .

mercek.1.1
کاخ توپ قاپی (Topkapı) یا توپ‌کاپی‌ سرای  ( یا توپ‌قاپو سرای , در ترکی امروزی : توپ‌کاپی‌ سرای


این کاخ بر روی تیپه ای در بخش قدیمی استانبول واقع شده و از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است که از ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ مرکز اداری این امپراتوری بود. سلطان محمد فاتح در ۱۴۵۹ دستور ساخت این قصر را داد و کار ساختن آن پس از 6 سال , در ۱۴۶۵ به پایان رسید. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد. دارای باغ بسیار باشکوهی است و در محوطه کاخ درختان سرو قرار گرفته است .در ۱۸۵۳ سلطان عبدالحمید تصمیم گرفت محل اقامتش را به قصر تازه‌ساز دلمه باغچه منتقل کند که نخستین کاخ مدل اروپایی شهر بود که البته بعد ها آتاتورک در آن اقامت داشت .

 

Walls_of_Constantinople

در عکس بالا برج و بارو و حصار و دیوار های شهر قدیم قسطنطنیه را که از شهر محافظت میکرده مشاهده میکنید . اکنون از  روی تصویر پایین بر روی ماکت شماره 2 , موقعیت باغ و عمارت های داخلی کاخ توپکاپی و دیوار های اطراف آن را میتوانید تشخیص دهید . حصار این کاخ و موقعیت و فضای اطراف آن را بر روی دماغه خلیج در تصویر ماکت شماره 1 در قسمت اول مشاهده کردید :  سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

 

TopkapiIstanbul2
اقامتگاه های خصوصی و شخصی و حرمسرا در بخش سمت چپ واقع شده که قاعدتا پنجره ها از یک سو به سمت دریای مرمره ( یا مارماریس ) و تنگه بسفر و از سویی به خلیج شاخ طلایی باز میشده اند. 

 

kitchen
پس از ورود به محوطه بیرونی ( حیاط دوم ) در سمت راست سلسله ساختمانی با دودکش های متعدد مشاهده میکنیم که بخش تدارکات و آشپزخانه بوده . در کاخ تعداد زیادی از کارکنان و خدمتکاران و نگهبانان تنها در بخش بیرونی و اندرونی حضور داشته اند و نیز در بخشی از این کاخ , روزانه محل کار و قرار های ملاقات وزراء و پاشاها و کارکنان بوده و قاعدتا نیاز به اشپزخانه وسیعی داشتند تا بتوانند غذاهای روزانه را تهیه کنند .در روز 800 نفر برای 4000 نفر غذا تهیه میکردند و تعداد کارگران در روزهای جشن و مراسم به 1000 و افراد کاخ به 6000 نفر میرسید 

kitchen_10

آشپزخانه های کاخ از  10 حجره و آشپزخانه جداگانه متشکل از : دایره تهیه غذا برای افراد بیرونی , اندرونی و حرمسرا , سلطان و نیز دایره تهیه شیرینی و دسرها , نوشیدنی ها و شربت خانه و تهیه لبنیات و مواد فراوری شده و در آخر نیز انبار نگهداری مواد بود .

KitchenAlley

در پشت ردیف آشپزخانه ها با فاصله یک کوچه باریک و بلند , ساختمان خوابگاه و مسجد و حمام برای کارکنان وجود داشت . تهیه غذا برای سلطان تحت نظارت و برنامه خاصی صورت میگرفت . افراد مخصوصی با قدرت چشایی زیاد بعنوان پیشمرگ باید از قبل غذای او را در هنگام عرضه و سپس قبل از خود او می چشیدند . عموما رفت و آمد و گذران امور این دسته از کارکنان توپکاپی به همین قسمت خلاصه میشد و وارد قسمت های دیگر نمیشدند و  به قسمت های دیگر کاری نداشتند . امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی از مجموعه های کریستال ، نقره و ظروف چینی و آلات و ادوات آشپزی و طبخ و غیره که مربوط به دوره امپراتوری عثمانی است استفاده می شود.


horsegate1
در سمت جپ ماکت که با فلش مشخص شده , محل ورود و خروج درشکه های کاخ بود . 
IstanDoroshke
این مکان مسقف در سمت چپ قبل از محل ورود درشکه ها , مکانی برای نگهداری درشکه های همایونی و ملزومات و زین اسب و لوازم مربوطه تعیین شده بود . طبیعتا باید ساختمان نزدیک آن هم محل نگهداری و استراحت اسب ها بوده باشد و اکنون نمایشگاهی برای ارائه و نمایش این ملزومات و درشکه های عثمانی هاست . 
Zlfl_Baltaclar_Kouu
در کنار اصطبل همایونی و پشت برج عدالت , اقامتگاه و خوابگاه و مسجد و حمام و محل استراحت و دود کردن چپق و قلیان عده ای دیگر از کارکنان داخلی کاخ بود که با زلف های بلند از دیگر کارکنان متمایز میشدند . وظیفه این کارکنان انجام کارهای داخلی و خارجی مانند جمع آوری هیزم به داخل کاخ و نیز بردن و آوردن اشیا و مایحتاج به داخل محوطه های داخلی کاخ و برگزاری مراسم و جشن های در آنجا بود .این محوطه پشت ساختمان اقامتگاه کارکنان است .

 

divan
کمی جلوتر در سمت چپ عمارتی و بر روی ساختمان آن یک برج مشاهده میشود .
ab04534
این جا عمارت بارگاه یا دیوان است که در آن جلسات مشاوره دیوان و به حضور پذیرفتن وزراء و پاشاها و زایزنی ها صورت میگرفت و برنامه دیدار میهمانان و سفرای خارجی در آن برگزار میشد .
TK334
سردر ورودی و ایوان خارجی آن پر از نقش و نگارهای زیبا و دارای ستونهای مزین و درهای مشبک طلایی است .
a0223232
این درهای طلایی و  ایوان مزین شده به سنگهای زیبای مرمر , عمارت بارگاه دیوان میباشد که بازدید از آن برای عموم آزاد است .
a04355

داخل این عمارت , دیوارها و سقف آن دارای نقش ها و تزیین و کتیبه های زیبایی است و به رنگ صورتی و نارنجی و طلایی نقاشی شده  و دارای 3 حجره یا بخش مجزا است . یکی از حجره یا بخش مخصوص حضور و جلوس سلطان و بزرگان و پاشاها و دیگری مخصوص کاتبان و حجره سوم مخصوص دفتر داران و گردانندگان دیوان بود .    
برج این عمارت ,  برج عدل یا عدالت نام دارد و در واقع در چندین طبقه ساخته شده و بلندترین بنای مجموعه است و نمادی برای عدل و داد سلطان بشمار میرفته . این برج به دریای مرمره و تنگه و قسمت های دیگر شهر و کاخ اشراف داشت و تاکیدی دیگر بر عدل و عدالت فراگستر او بود .
Imperial_Council_Hall_Topkapi
در همین عمارت و سالن آن پنجره طلایی و مشبکی ( در عکس بالا در سمت راست دیوار مشاهده می کنید )  وجود داشت که گاهی سلطان در پشت آن ناظر جلسات شور و مشورت پاشاها و وزرا بود و از همانجا میتوانست از راه پله ها به بالای برج رفته و برخی مراسم را که در باغ و محوطه انجام میشد , از همان بالا نظاره کند . به هنگام اجراری حکم قضات و زدن گردن محکومین و مجرمین , سلطان آنجا حضور پیدا میکرد و شخصا بر اجرای حکم از همان بالا نظارت میکرد . 


khazaneh_2
پس از عمارت دیوان , بنای دیگری در جوار آن وجود دارد که سقف آن گنبد های چندگانه ای است و در آن زمان خزانه بشمار میرفت.
khazaneh
و اکنون محل نگهداری اسلحه و تجهیزات و ادوات جنگی و زره و غیره است .این عکس بنا را از محوطه پشت و داخل ساختمان نشان میدهد .

در کاخ توپکاپی درخت های بیشماری وجود دارد و اکثر درختان این کاخ قدمت زیادی دارند و تنه آنها بسیار قطور و بعضا خالیست .
tree4
این درختان قطور و کهنسال با گشاده دستی و سخاوت برای حفظ میراث کهن خود سایه گسترده اند و این عبارت را تاکید میکنند که " دیگران کاشتند و ما خوردیم , ما بکاریم تا دیگران بخورند ! " و هم اکنون درختانی که عثمانی ها کاشته بودند , هم در تابستان و هم در زمستان ! بار طلا میدهد ! 
tre5
باری که ثمره آن درآمدهای ارزی است که این درختان کهنسال تا زمانی که بر روی پا هستند برای ملت و مملکت ترکیه به ارمغان خواهند آورد و تا زمانی که ریشه در خاک دارند , سایه سار خود را از سر باغ و کاخ و ابنیه قدیمی دریغ نخواهند کرد .
Istanbul_-_Bosphorus
یکی از این درختان تناور در انتهای ردیف ساختمان آشپزخانه ها در سمت راست و در کنار دروازه باب السعادت Babb e saadat, دروازه ورود به محوطه یا حیاط سوم کاخ و اندرونی قرار دارد .

dar_3

دروازه سوم در وسط دیوار محوطه قرار دارد و پس از آن وارد دنیای دیگری از این کاخ میشویم .

TK55330

در روزهایی که بارعام و مراسم عید و جشن برپا میشد سلطان در برابر این در عوام را به حضور می پذیرفت . میهمانان با صفوف مرتب و طویلی برای ادای احترام در این محوطه حضور پیدا می کردند .

topkapi33

این محوطه سر سبز پوشیده از چمن و مملو از درختان کاج است و هر از گاهی نیمکتی برای رفع خستگی توریستها وجود دارد . گاهی برای دیدن موزه های هر قسمت باید در صف های طویلی به انتظار ایستاد .  


ادامه دارد ......

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 3 ( بخش اندرونی - اداری توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )
سفرنامه های سفره خونه 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn