اcami1

یکی از نشانه ها و مظاهر شهر آنتالیا این مناره مسجد است که   Yivli Minare   ( در مسجد Ulu Camii ) نام دارد . یکی از اولین ابنیه های مسلمانان در شهر آنتالیا در سال 1230  است . این مناره با کاشی های لاجوردی و فیروزه ای تزیین شده سمبل شهر آنتالیاست . در سال 1373 تحریب و مجددا تجدید بنا شده . ارتفاع مناره از زمین 38 متر میباشد و روی پایه سنگی مکعب شکلی بنا شده و 90 پلکان تا بالای مناره وجود دارد . البته احتمال دارد در ابتدا کلیسا بوده و پس از استیلای مسلمانان در زمان علاء الدین کیقباد سلطان سلجوقی به مسجد تغییر کاربری داده . سفرنامه ترکیه - آنتالیا 1 ( موقعیت جغرافیایی و جاذبه ها )

konyaalti-beach

ساحل عمومی لارا Lara در شرق شهر آنتالیا و ساحل عمومی کنیا آلتی  konyaalti در سمت غرب شهر آنتالیا قرار دارد . اگر شنا در دریا و آفتاب گرفتن در ساحل برای شما اهمیت دارد حتما هنگام رزرو تور و هتل به این نکته دقت کنید که هتل در کدام منطقه و در چه نوع ساحلی قرار دارد . البته هتلها یا در لب ساحل قرار دارند و یا مشرف به آن هستند که دسترسی

به ساحل اختصاصی و دریا به صورت مستقیم و یا از طریق دالان و پل و پلکان و .... بسیار آسان است و یا اینکه سرویس رایگان برای انتقال مسافرین به ساحل اختصاصی دورتر و یا سواحل عمومی و بالعکس را دارند .

antalya17

موزه باستانشناسی آنتالیا Antalya Museum یکی از جاذبه های دیدنی برای دوستداران آثار باستانی و تاریخی است که قدمت شهر و منطقه را در خود جا داده است .این موزه از بزرگترین ها در نوع خود در کشور ترکیه میباشد که در فضایی با وسعت 7000 مترمربع با 13 سالن و همچنین یک گالری در فضای آزاد دارای 5000 اثر هنری باستانی است . موزه در غرب شهر آنتالیا قرار دارد و فاصله آن تا مرکز شهر حدود 2 کیلومتر است و میتوان با وسایل نقلیه عمومی به آنجا رفت . برای ورود باید هزینه ای حدود 15 لیر ترک ( جدید ) بپردازید .

antalya01

اسکله و بندر و بار انداز قدیمی شهر Marina نام دارد که قدمت آن به زمان رومی ها میرسد . تا قبل از اینکه در دوازده کیلومتری غرب اینجا اسکله جدید بنا شود از این اسکله استفاده کامل تجاری صورت میگرفت .

37457582

محله قدیمی در مرکز شهر آنتالیا ,  Kaleiçi نام دارد و به معنای داخل قلعه است : قلعه ایچی با لهجه ترکی استانبولی : کاله ایچی

antalyakaleici

کوچه پسکوچه های آن تنگ و باریک است و اکثرا سنگفرش است و میتوان هتل های کوچک و کافه ها و حمامهای ترکی و رستوران های قدیمی و فروشگاههای صنایع دستی زیبایی را در آنجا یافت .

3233434

اینجا زمانی محله مسکونی عثمانی ها و داخل محیط محصور شهر بوده و هنوز هم حال و هوای محله به صورت قدیم حفظ شده .

t334434

در تمامی ترکیه یکی از اصول پذیرایی , تعارف چای خوشمزه و عسلی رنگ , بدون اسانسی است که طعم چای خالص بهاره لاهیجان ( یادش به خیر ! ) را دارد !

t545455

چای خوشمزه ترکی در داخل استکان های کمرباریک و نعلبکی های منقوش زیبایی عرضه میشود که توریست ها به کمتر از دوتا و سه تا رضایت نمیدهند ! البته حق هم دارند چون به انگشتانه بیشتر شبیه است تا به استکان ! تا یک قلپ از آن بخورید تمام شده !!

t54545

همراه این چای قاشق چایخوری و نیز شکر در بسته بندی و یا به صورت سنتی قند حبه و یا باسلوق ترک ( Lokhom ) عرضه میشود . ولی جالب اینکه تمام اهالی محلی چای را مانند ایرانی ها با یک تکه قند در لپ خود ! ( مانند چای قند پهلو ) صرف میکنند !! بساط چای در برخی قهوه خانه های سنتی دیدنی است .

t5454545455

البته قهوه ترک هم مرسوم است ولی در مرحله دوم قرار دارد . شاید به این دلیل که استکان و نعلبکی برای توریستان جذابیتی دیگر دارد !

tertrtet

یکی از سوغاتی های ترکیه همین استکان های کمرباریک و نعلبکی های زیبا و منقوش است که در فروشگاه های مدرن و مغازه های قدیمی میتوان بوفور مشاهده کرد .

antalya-kaleici

صنایع دستی و سنتی  و چشم زخم یا نظر قربانی ! و بشقاب هایی با نقش های زیبا و رنگی و لوازم مربوط قلیان هم مشتریان و علاقمندان خود را دارد .

ayt_old_bazar5824

در بازار های قدیمی و مدرن از این نمونه های زیاد به چشم میخورد . در برخی نقاط شهر که بازارهای هفتگی وجود دارد که دستفروشان عرضه میکنند و نیز در برخی مغازه های ارزان قیمت میتوانید این ها را به 1/3 قیمت خریداری کنید ! پس عجله نکنید . در بخش قدیمی شهر بازار مسقف قدیمی وجود دارد که میتوان ادویه و صنایع دستی و حتی لباس و روسری و شلیته های رنگی زنگوله دار مخصوص حرکات موزون ! و انواع زینت آلات عثمانی و ... خریداری کرد .

Grand-Bazaar-2

در بازار انواع فانوس های تزیینی و گیوه و چارق های محلی ( سرپایی سنتی شبیه به چارق های زنجان ) برای خرید وجود دارند .

hamamu

حمام ترکی یکی از دیدنی های قدیمی است که برای توریستان جذبه زیادی دارد  و مشت و مال و ماساژ نیز یکی تبعات جالب و خوشایند آن است !

aquapark

 از دیدنیهای منطقه , پارک های آبی است که در برخی هتل های 5 ستاره لوکس وجود دارند . ولی در عین حال دو پارک بزرگ آبی عمومی در لارا با نام  Dedeman Aquapark

و  Konyaalti    Aqualand Antalya / کنیا آلتی هم وجود دارند که در تابستان ها پذیرای آفتاب دوستداران و بازی های آبی و سرسره آبی است .

hadrians

دروازه آدریان یا آدریانوس  The Hadrian's Gate یکی از بناهای قدیمی است که به صورت 3 طاق نصرت ( سه دروازه یا اوچ کاپیلار  Üçkapılar )  بنا شده و نام خود را از آدریانوس امپراطور رومی گرفته است . این سردار و امپراطور رومی در 130 پس از میلاد مسیح از این شهر دیدن کرده .

aspendos

بنای آمفی تاتر باستانی رومی - یونانی آسپندوس Aspendos هم اکنون مورد استفاده اپرا و تاتر و فیلم ها قرار میگیرد . این بنا در 40 کیلومتری آنتالیا به سمت سرلیک و آلانیا قرار دارد .این منطقه زمانی در سال  411  پیش از میلاد توسط پارسی های ایرانی تسخیر شده بود . برخی از این آثار و جادبه های دیدنی در برنامه های تور آلانیا و شهرهای اطراف مشترک است . از منطقه های توریستی اطراف میتوان بلک و کمر و سیده و لارا و سیرلک و .... نام برد که برخی مجتمع های اقامتی 5 ستاره لوکس در آن جا قرار دارد و مسافرین را پس از پرواز و فرود در فرودگاه آنتالیا یا فرودگاه قاضی پاشا میتوان با اتوبوس یا مینی بوس ( به ترکی دولموش ) به آنجا منتقل میکنند .

اینکه از اتوبوس یا مینی بوس یا حتی ون استفاده شود به تعداد مسافرین بستگی دارد . اکثرا ترانسفر هتل ها توسز سرویس های هتل انجام میشود و رایگان است . اگر تور خریداری کرده باشید این ترانسفر هم بعهده تور است و برای شما هزینه اضافی در بر ندارد ولی دو روز قبل از تاریخ بازگشت حتما باید با هتل و مسوئولین تور هماهنگی های لازم را انجام داد . قبلا سفر به آنتالیا مستقیم و از طریق خطوط هوایی ترکیه و ایران انجام میشد ولی اکنون از طریق قاضیان تپ سفر انجام میشود و در رفت و بازگشت ابتدا حدود یکربع در آنجا توقف صورت میگیرد و سپس به سوی مقصد حرکت میکند .

 

ادامه دارد ..... 

سفرنامه ترکیه - آنتالیا 1 ( موقعیت جغرافیایی و جاذبه ها )

 

سفرنامه های سفره خونه 

سفرنامه ترکیه - استانبول 1 ( تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 2 ( بخش بیرونی نوپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 3 ( بخش اندرونی - اداری توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 4 ( بخش اندرونی - خصوصی توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی )

سفرنامه ترکیه - استانبول 5 (بخش اول حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 6 (بخش دوم حرمسرای توپکاپی کاخ سلاطین عثمانی)

سفرنامه ترکیه - استانبول 10 ( تفریح )

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn