1d2eqw22

تاج خروس  یا  گیاه دم روباه یا  اسفناج چینی  

آمارانت گیاهی یکساله دارای برگهای پهن و با ارتفاع حدود یک تا سه متر می باشد و در رنگها و انواع مختلف یافت می شود . برگ های گیاه آمارانت دارای گلهای به رنگ بنفش ، قرمز، زرد و کرم و دانه های بسیار ریز به رنگ کرم و سیاه است  . آمارانت    یک گیاه باستانی وبسیار مفید محسوب میشود  . دربسیاری از مناطق دنیا  استفاده های فراوانی  دارد  . آمارانت از ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کشت می شده   و نزد اینک ها و آزتک ها  گیاهی مقدس شمرده می شده. در رشته کوه های آند بیشتر از ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا , عده ای از اینکاها بدون گوشت ، شیر و تخم مرغ , فقط با کاشت گیاه آمارانت و دانه آن زندگی می کردند .

1d2eqw23

 

زمانی که اسپانیای ها اقوام آزتک را زیر سلطه خود درآوردند، کشت این گیاه دگرگون شد و میلیونها سرخ پوست به علت فقر غذای جان خود را از دست دادند.

1d2eqw20

 در میان یونانیان قدیم این گل نشان جاودانی بوده و در زبان یونانی آمارانت معنای گلی همیشگی و ابدی را دارد.

 1dxqq1

از دانه آمارانت در سطح جهاني براي تهيه انواع نان های حجیم و مسطح استفاده ميشود، ميزان پروتيين، منيزيم، كلسيم و آهن آن به مراتب بالاتر ازگندم است . متنوع كردن توليدات زراعي تناوبهاي مناسب از نظر اكولوژي و اقتصادي نيز توليد محصولي جديد در ايران به عنوان يك پديده نوين كشاورزي حائز اهميت شاياني است .مقدار فیبر آن از گندم بیشتر است

1d2e4

دانه های این گیاه را آرد میکنند و از آرد بدون گلوتن آن انواع نان و بیسکویت و کلوچه و کیک و پنکیک و کرپ و شیرینی و کوکی های متنوع تهیه میکنند . طرز تهیه آنها همانند همه کلوچه ها و کیک های تهیه شده از آردهای دیگر است .

1d2e42

آرد دانه های آن قوام دهنده و غلظت دهنده است و برای غلیظ کردن سوپ ها و آش ها و سس ها مناسب است .

1d2e46

میتوان از آن حلواجات و کیک های ساده و شکلاتی و ...  تهیه کرد .
1d2e49

برگهای آن منبع پتاسیم و ویتامین آ است و مصرف خوراکی دارد و مزه اسفناج میدهد .

1d2e43

برگ های خام و پخته آن داخل انواع سالاد های گرم و سرد و خورش ها و غذاها مورد استفاده قرار میگیرد. 

1d2e47

طبق بررسيهاي انجام شده، آمارانت گياه مناطق خشك و نيمه خشك و ًكاملا به شرايط كمآبي مقاوم است .

1d2e48

گیاه تاج خروس سه رنگ نیازمند آفتاب کامل است و خاک خشک و خشکسالی را تا حدی میتواند تحمل کند.اين گياه حتي در زمينهاي فقير به خوبي رشد ميكند و به اين دليل ميتوان سازگاري اين گياه را در مناطق خشك و كمآب ايران مورد تحقيق قرار داد . در صورت معرفي و توسعه اين گياه، زير كشت بردن زمينهاي حاشيهاي با حاصلخيزي كمتر و نامناسب براي كاشت ساير گياهان زراعي، علاوه بر افزايش در درآمد كشاورزان، به ايجاد اشتغال و جلوگيري از مهاجرت روستاييان ميانجامد .

1dxqq10

دانه ها را میتوان برشته کرد و مانند گندم و شاهدانه مصرف نمود .

اين گياه با توجه به بازار صادراتي كاملاً مناسبي كه دارد قابليت ارزآوري نيز خواهد داشت . كشت آمارانت براي كشورهاي جهان سوم و كشورهاي در حال توسعه كه با افزايش جمعيت و كمبود مواد غذايي مواجه هستند مورد توجه محققان در سطح جهان واقع شده است . از اين گياه ميتوان به عنوان مادهي اوليه در بسياري از صنايع غذايي استفاده كرد . در درآمدزايي و اشتغالزايي، دو عامل مهم براي توسعه اين محصول باارزش به شمار ميآيند . كشاورزان از اين گياه زماني سود ميبرند كه اطلاعات كافي در مورد كشت و فنآوري پس از برداشت در اختيار آنان قرار گيرد .

1d2e412

در مطالعات محققاني مانند آفهامر (2000) و سويي و همكاران (1998) اشاره شده است كه آمارانت را ميتوان از طريق بيولوژيكي به خوبي روياند بدين معني كه در كشت آن از كودهاي شيميايي، به خصوص كود ازته به دليل رشد رويشي زياد گياه و براي دفع آفات نباتي از مواد شيميايي استفاده نكرد و بدين وسيله به حفظ محيط زيست كمك كرد . استفاده نكردن از مواد شيميايي از آن جهت مهم است كه صادرات بذر اين گياه از طريق توليد بيولوژيك آن بيشتر مورد پسند بازار جهاني است .

1d2e413

موارد استفاده و خواص:

این گیاه به صورتهای مختلفی اعم از خوراکی انسانی، دام و دارویی استفاده می شود. در بعضی از کشورهای دنیا از دانه گیاه به عنوان یک دانه  روغنی و برگهای آمارانت برای سبزی مصرفی بکار می رود. از دانه کامل و یا گل شده ، آرد و روغن آمارانت درخوراکیهای مانند نانها، کیکها، سوپها، غذاها، غذای کودکان و... استفاده می شود.آمارانت حاوی میزان بالایی پروتین ، آمینواسیدهای ضروری (لیزین)، کلسیم ، فسفر،آهن ،پتاسیم ،چربیهای اشباع نشده وفیبرمی باشد.دانه آن را میتوان خیس کرده و سپس جوانه آنرا خام و یا داخل سالاد ها استفاده کرد .این دانه در کاهش کلسترول موثر است . 

1d2e411

برای پخت دانه ها باید هر پیمانه با 3 برابر آب  یا عصاره مرغ مخلوط شده و بپزند . در طی مدت 20 دقیقه خواهد پخت و کمی حالت چسبناک خواهد داشت . چون فاقد گلوتن است موقع پخت نانهای فانتزی باید با موادی که حالت چسبناک به آن بدهد مخلوط شود . با آرد آن پاستای بدون گلوتن نیز تهیه میشود . از وبلاگ انجمن متخصصین سلامت و پیشگیری در مدارس
1d2e414

انواع غذاهای گیاهخواران از جمله : برگر و شامی و کوکو و کتلت و خوراک با دانه و برگ آمارانت تهیه میشود .

دانه آمارانت از نظر تغذیه دارای ارزش بیولوژیکی بالای است به همین خاطر درغذای فضانوردان ، ورزشکاران و افرادی که از گوشت در تغدیه خود استفاده نمی کنند (گیاه خواران) جایگاه خاصی دارد.  شیر و ماست با آمارانت مکمل پروتینی بسیار خوبیست .  همچنین آمارانت برای مبتلا به بیماری سلیاک که به گلوتن حساسیت  دارند و  از غلاتی مانند گندم، جو و...  نمی توانند استفاده کنند ،جایگزین خوبی است .  امروزه انواع گوناگونی از محصولات آمارانت در بازار نیز یافت می شود. آمارانت حافظه و اعصاب را تقویت میکند و پیری را به تاخیر میندازد . از  maryam-goli.de.tl

فرهنگ غذایی ملل

( انواع غذاهای گیاهی و سبزیجات , بی گوشت در سفره خونه)

سیب زمینی بنفش Hawaiian Sweet Potato / Purple Potato
میوه گیاه گوارانا Guarana

میوه " آسایی " محصول امریکای جنوبی و مرکزی Açaí

 دانه کینوا ؛ برنج اینکا یا خاویار گیاهی : Quinoa

مروارید تاپیوکا یا ساگو نوعی نشاسته فرآوری شده topioca pearl

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn