1baobab1

میوه های این درخت بلند و عجیب به صورت خربزه های معلق از درخت اویزان هستند ! درختان این میوه بسیار زیبا و عظیم و در نوع خود بینظیر هستند و عجیب نیست که میوه ها با ساقه های بلندی آویزان شده اند , زیرا کندن میوه از این درختان بلند کار حضرت فیل است ! همانا خداوند خودش خلق کرده و بهتر میداند چگونه دسترسی آن را نیز فراهم کند !

در عکس زیر منظره ای از ماداگاسکار و درختان عظیم و بلند بااوباب  Baobab  با نام علمی  Adansonia digitata  را مشاهده میکنید .این درختان در افریقای جنوبی , بوتسوانا , نامیبیا و موزامبیک و زیمبابوه و اکثر کشورهای افریقایی به صورت جنگلی و وحشی و خودرو رشد میکند و همچنین این درخت توسط مهاجرین به کشورهای سرلانکا و هندوستان و مالزی و چین و جامائیکا و امریکا و کانادا و ایتالیا و نیز هلند نیز راه یافته است .

1baobab8

این درخت اسامی دیگری هم دارد و به آن درخت " نان میمون " و درخت " کرم تارتار " و درخت " واژگون " و درخت " موش مرده " و نیز میگویند .

1cfew2

این درخت به نحوی هم خانواده درختچه بن سای است . 

1cfew

گل های این درخت سفید رنگ است . میوه های آن به رنگ سبز و قهوه ای در طیف های تیره و روشن هستند و داخل آن بافت میوه , رنگ روشن و شیری رنگی و پودری شکل دارد .

1cfew1

 

تخمه آن بیضوی شکل میباشند . بافت میوه عطر و طعم دلپذیری دارد که در صنعت نوشابه سازی میتواند ترکیب خوبی برای تولید نوشیدنی ها بشمار رود .

1baobab2

 هر میوه این درخت دوبرابر شیر , کلسیم دارد و آنتی اکسیدان و پتاسیم فراوانی را داراست و همچنین  ویتامین ث آن 6 برابر مقدار ویتامین ث پرتقال میباشد .

1baobab4

این میوه بومی افریقا  پتانسیل بسیار خوبی برای درآمد زایی دارد . آزمایشها نشان داده که بافت داخل میوه و پالپ های آن حاوی اسید اسکوربیک، اسید تارتاریک، عمدتا پکتین محلول در آب، و عناصر آهن و کلسیم است.

1baobab44

بخاطر پوسته سختی که دارد ، میوه کامل آنها به فروش نمی رسد، بلکه ابتدا فراوری شده و سپس فروخته می شود. این میوه بصورت تازه و خشک و پودر شده فراوری شده و در افریقا از آن محصولاتی متنوع تهیه میشود .

1baobab10

از میوه تازه و خشک آن و همچنین از پودر آن به تنهایی یا به صورت ترکیبی برای تهیه انواع غذاها و دسرها ؛ بستنی و اسموتی و شیک و دیپ و اسنک و نوشابه , بیسکویت و شیرینی و نان و پاستا ... استفاده میشود . در کشور سودان از آن نوشیدنی به نام gubdi تهیه میکنند .

1baobab5

این محصول در افریقا جایگزینی برای  پودر کرم تارتار است که در صنعت نان و کیک و شیرینی ها به کار میرود . در کشورهای سنگال و گامبیا این میوه برای مادران باردار و شیرده و کودکان موارد تغذیه مناسبی محسوب میشود .

کرم تارتار و اسید تارتاریک

کاربرد کرم تارتار

جایگزین پودر کرم تارتار

پودر کرم تارتار و جوش شیرین

1baobab9

از پودر خشک آن دارو و خوراکی های انرژی زا به شکل نوشابه های انرژی زا و پودر و کپسول و شربت تهیه میکنند .در صنعت تولید لوازم ارایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد .

1baobab11

از بافت تازه میوه آن به همراه سبزیجات دیگر غذا تهیه میکنند .

1baobab12

ضمنا برای تهیه میوه های گلاسه نیز کاربرد دارد :  پوست پرتقال گلاسه یا توتی فروتی    ,    توتی فروتی میوه ها

 

 

 

میوه ازگیل یا کنوس Mespilus germanica , medlar

میوه اربه ؛ خرمالوی ریز جنگلی شمال Diospyros lotus

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn