IMG_1821-2_copy

غذاهای مشابه اقوام و ملل 3

 

نان های میان پر مسطح

 

آرد یکی از موادیست که تابستان و زمستان در تمامی مناطق و نواحی همیشه در میان همه اقوام و ملل مورد استفاده غذایی و شیرینی و دسر قرار می گرفته . یکی از غذاهای مشترک میان تمام اقوام نانی است که بنا به مواد اولیه ای که در هر منطقه موجود بوده , میان آن با انواع سبزیجات و گوشت و مرغ پر میشده . این نان در اغلب موارد در تنور یا فر طبخ و البته نوع سرخ کردنی آن هم تهیه میشده است .

gutabs-filled

در هر منطقه ای بنا به رسوم و عادات غذایی و روش های پخت , نوع آن هم فرق میکرد . در نواحی که تهیه و پخت نان مسطح مرسوم بود این نان های میان پر روی سینی و ساج و صفحات فلزی به صورت مسطح پخته میشد ولی در مناطقی که پخت و تهیه نان های حجیم رواج داشته , نان های میان پر نیز به صورت نیمه حجیم و قالبی و لوف یا لقمه ای تهیه میشد .

البته این نان ها هم اکنون هم در میان غذاهای سنتی جایگاه خوبی دارد و با ایجاد تغییراتی در روش های طبخ و با اضافه شدن مواد اولیه دیگر به شکلی مدرن رواج دارد .

kalanei1

یکی از این نان های میان پر , نانی است که در کشور پر برکت خودمان ایران در مناطق کرمانشاه و سنندج در میان اقوام کرد پخته میشود و رواج داشته که امروزه نیز یعنوان نان سنتی در میان برخی خانواده ها تهیه میشود و نان محلی کلانه  نامیده میشود .مواد داخلی این نان مسطح سبزیجات محلی یا معمولی خرد شده و ادویه جات و پیاز و پیازچه و کره است و شاید هر خانواده بنا به سلیقه و ذائقه خود مواد دیگری را نیز خرج این نان کند .

4344_copy

نان مسطح دیگری که بسیار محبوب است و در ترکیه و در بین ترکها ها تهیه میشود و نان میان پر گزلمه Gozleme  دارد . این نان هم بنا به مواد قابل دسترس در محیط و منطقه و بنا به سلیقه خانواده ها با سبزیجاتی مانند اسفناج و گشنیز و .... و پنیر و یا گوشت تهیه می شود . مواد اولیه این نانهای مسطح را همانطور که در دستورها مشخص شده آرد و آب و روغن و سبزیجات و یا گوشت و لبنیات تشکیل میدهد .

3223

به طوریکه از این دستورات و عکسها برمیاد در کشورهای خاورمیانه نوع تهیه این نان مشابه بوده زیرا نان نیز به صورت مسطح پخت میشده .این نان هم بعنوان غذای اصلی و هم بعنوان پیش غذا سرو میشود .

alu-paratha-recipe

 

نان دیگر  پاراتا  Paratha است که در بین هندی ها  نانی محبوب است . این نان با ذائقه گیاه خواری هندیان بسیار سازگاری دارد و مواد میانی آن معمولا از عدس و سبزیجات و سیب زمینی ( آلو ) و پیاز و ... تشکیل میشود . این نان هم مانند نان های مسطح این منطقه روی ساج یا صفحات گرد و داغ پخته میشود .

bolani3

در بین افغان ها نیز طبخ نان میان پر بولانی Bolani  بسیار رواج دارد و تهیه مواد میانی این نان با توجه به سلیقه و منطقه سکونت و مواد موجود در دسترس و سطح اقتصادی , از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است . مواد اولیه میان این نان را نیز مانند دیگر مناطق منطقه , پنیر یا اسفناج و گوشت چرخ کرده و سبزیجات و پیاز و کدو و ... تشکیل میدهد . هم آنرا در روغن سرخ میکنند و هم در تنور و فر می پزند .

markeshi

در کشور مراکش نیز از این نوع نان های مسطح میان پر طبخ میشود و به آن  نان میان پر Onion Msemen : Rghaif  میگویند . برای مواد میانی از زیتون خرد شده و پیاز و فلفل و یا پنیر استفاده میشود و اگر این نان بدون مواد میانی تهیه شود آنرا با پنیر و کره و فلفل و ماست چکیده و .... صرف میکنند . این نان هم مسطح و هم به صورت پاکت نامه بسته میشود و هم در فر و تنور و هم داخل روغن سرخ میشود .

goy_kutab_start0.JPG-for-web-large

در کشور آذربایجان نیز یک نوع از این نان با نام نان میان پر Et Gotabi قطاب گوشتی میپزند که اگر به جای گوشت با سبزی پر شود به آن قطاب سبزی Goy gutabi میگویند . این نان ها را هم در تنور و فر طبخ و یا در تابه و روغن سرخ میکنند .

kutab_greens

به دلیل درهم آمیختگی فرهنگ ترک با عربها از زمان حکومت عثمانی ها , فرهنگ و آداب غذایی مشترکی در بین ترکها و عربها وجود دارد و مطمئنا در لبنان و سوریه و تونس و دیگر کشورهای عربی هم از این نانها مسطح و میان پر پخته میشود هیچ بعید نیست که در اسپانیا هم این نوع نان ها تهیه شود و هیچ بعید نیست که از آنجا به ایتالیا رفته و همنشین پنیر ایتالیایی شده و سالهای بعد , دوباره بعنوان پیتزا روی پیشخوان رستوران های خاورمیانه ای سر در آورده باشد !!!  زیرا فرهنگ و آداب و رسوم غذایی عرب از طریق تنگه جبل الطارق در اندلس آن زمان تا قلب اسپانیا رسوخ داشته .البته شامل حال کشورهای شمال افریقا هم میشود و نه تنها در آداب و فرهنگ غذایی بلکه در تمامی زمینه ها حتی معماری و مذهب و آداب اجتماعی هم مشهود است . در نقشه دقت کنید و مناطق تحت تسلط و نفوذ امپراطوری عثمانی را مشاهده کنید . تنگه جبل الطارق تنگه میان مراکش و اسپانیا را در نقشه می بینید .

Ottoman_Empire_Map_1359-1856

به هرحال این فقط حدسی است که به عنوان مزاح ذهن میرسد و فکر نمیکنم بتوان به نتیجه رساند زیرا همه ادعای مالکیت نسبت به اوریژینال هر دستور دارند و به اثبات رساندن آن خیلی دشوار است  و فرقی هم نمیکند که منشا کجا بوده فقط نفوذ فرهنگ غذایی ملل را نشان میدهد .

به هرحال همه این نانها از نظر روش پخت و مواد وجه تشابه هایی دارند . در پست دیگر به ادامه این بحث و معرفی انواع نان های میان پر حجیم و نیمه حجیم در مناطق دیگری که پخت و تهیه نان های حجیم و نیمه حجیم متداول بوده , خواهیم پرداخت .

 

ادامه دارد .....

فرهنگ غذایی ملل 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn