12e3e3000

نقاشي وان استراك  One Stroke به نوعي نقاشي دكوراتيوی میباشد كه سادگي تكنيك آن باعث جذب علاقمندان میشود . اين نقاشي دكوراتيو با رنگ های آکریلیک با پایه آب انجام میشود و میتوان آن را روي بوم و تابلو ، کفش و لباس ، ديوار و ظروفی مانند بشقاب و لیوان و حتی روی ناخن های دست اجرا کرد .

آنچه از معنای واژه برمیاید و آنچه تکنیک نقاشی به ما نشان میدهد قلم مویی که آغشته به یک یا دو رنگ شده , فقط با یک حرکت , از نقظه شروع به نقطه پایان , رنگ را همراه با طراحی روی بوم های مختلف قرار میدهد و با همین " تک حرکت " تصویری زیبا و کامل را نمایان می سازد . پس آنچه که به تک ضربه ای ترجمه و متداول شده , تقریبا نارسا میباشد و باید این نقاشی را " تک حرکتی " یا " تک ضربی " نامید زیرا Stroke با توجه به تکنیک نقاشی معنا میگیرد و معنای آن حرکت ؛ Movment است نه ضربه ! ... و با " ضربه " که یکی از تکنیک های نقاشی پتینه و کهنه نمایی است اختلاط معنایی پیدا کرده و تکنیکی کاملا متفاوت با این نقاشی میباشد . تک ضربی به معنای حرکت بدون وقفه و یک ضرب است .

با این تعریف ار نقاشی تمامی تکنیک آن از اول تا به آخر به علاقمندان منتقل میشود و متوجه حرکت دست و مانور مچ دست خواهند شد . در این سلسه مطالب این نوع نقاشی را با نمونه ها و مدل ها و حرکت های صحیح و بدون اطاله مطلب , در طی یکی دو پست , به بازدید کنندگان خواهیم آموخت . 

لوازم مورد نیاز :

12e3e00
براي انجام كار لوازم زیادی نمیخواهیم . تعداد محدودی قلم موی معمولی با مقطع گرد ( a ) و تعدادی قلم موهای سر تخت ( b ) در اندازه های درشت و ریز و متوسط که قسمت مقطع  اتصال موها صاف و تخت میباشد برای این کار مورد استفاده قرار میگیرند . برخی از قلم مو هایی که مانند ( C )  نوک موهای آنها مایل و اریب میباشند نیز برای نمونه های خاصی مورد احتیاج هستند .

12e3e001

یک پالت برای مخلوط کردن و برداشتن رنگ هم نیاز داریم که میتوانید از بسته بندی های طلقی تخم مرغ استفاده کنید ! از این به بعد بسته بندی طلقی آنها را دور نریزید و برای اینکار نگهدارید و پس از مدتی آنها را کنار گذاشته و از بسته جدید بعنوان پالت استفاده کنید که زحمت شستشو هم نداشته باشید !

12e3e0012512

از ویژگی های مهم این نقاشی و تکنیک خاص آن طراحی در حین انجام نقاشی و رنگ آمیزی است و نیازی به طراحی از قبل با مداد و ... ندارد .همان لحظه با رنگ طراحی و نقاشی همزمان انجام میشود .

12e3e001250

یک سر يك قلم‌موي تخت را داخل یکی از رنگهایی که با رنگ های پایه آب و آکریلیک تهیه و رقیق شده , میزنند و سر دیگر آن را نیز با رنگ دیگری آغشته میکنند و سپس با تکنیک خاص روي سطح مورد نظر قرار میدهند و از یک نقطه شروع کرده و در نقطه دیگر تمام میکنند و بعد نوک قلم مو و دست را از روی سطح کار برمیدارند . این تمام تکنیک نقاشی تک حرکتی یا وان استراک است .

12e3e00125

همانطوریکه گفته شد از قلم‌ موهاي ديگر و از رنگهای دیگر مانند رنگهای روغنی هم مي‌توان استفاده كرد و این بستگی به کار و موارد استفاده برای کشیدن نمونه های خاص دارد . مهارت و تبحر نقاش به تمرين بيشتر او بسنگی دارد . برای آموزش کسانی که مبتدی هستند از ورقه های نازک و شفاف پلی استر موسوم به طلق یا تلق ( d ) در اندازه و قطع کلاسور یا A4 استفاده میکنند .

12e3e00191324

به اینصورت که یک نسخه کپی از نقاشی مورد نظر را زیر ورقه شفاف قرار داده و همان طرح را با قلم موی آغشته به رنگ , از شروع تا نقطه پایان روی طلق شفاف کپی میکشند . اگر مورد پسند نبود , تا رنگ خشک نشده , میتوان به سرعت با دستمال نم آنرا پاک کرد و مجددا کشید . رنگهای آکریلیک خیلی سریع خشک میشوند . تمرین برای آماده کردن حرکت دست و مچ از نقطه شروع به نقطه پایان کار نقش اساسی را ایفا میکند . 
12e3e0019
رنگ‌هاي دلخواه خود را مي‌توانيد از فروشگاه لوازم نقاشی و هنر  تهیه کنید . رنگها در اندازه لوله ای و تیوپ های کوچک ( e ) و بزرگ ( f ) موجود هستند و شما بنا به استفاده و حجم کار میتوانید انتخاب کنید .

12e3e00191

البته در قوطی های ربع کیلویی یا 250 گرمی نیز موجودند ( g ) که به درد آموزش نقاشی نمیخورد و برای نقاشان و افراد پرکار و یا سطوح بزرگتری مانند دیوار و صندوق و سفال و اصولا پتینه کاری میخورد . اگر استفاده نشوند به زودی خشک و بلااستفاده خواهند شد .
120e3e0012512

اين نقاشي تكنيك‌هاي ساده‌اي دارد. که اگر با ما همراه شوید در طی یک یا دو آموزش نقاشی های زیبایی تهیه خواهید کرد .

12e3e001913

سپس موارد استفاده مکرر و متعدد آن را با هم مرور خواهیم کرد .

ادامه دارد ....


گالری هنری

کاردستی و هنرهای تزیینی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn