1f4t459

با ما طهران قدیم و تهران مدرن را بگردید : https://instagram.com/tehrantour

چرخ خیاطی (به فارسی تاجیکستان: ماشین دوزندگی ) وسیلهای است که برای دوختن اعم از پارچه، چرم، ... بکار میرود. چرخ خیاطی در دوره انقلاب صنعتی جهت کم کردن کار دستی و سرعت بخشیدن به امر تولید اختراع شد. با اختراع چرخ خیاطی از حدود سال ۱۸۷۰ تا به امروز، تغییرات بسیار زیادی در صنعت دوخت و تهیه لباس انجام شد.

اجزای چرخ خیاطی :

چرخ خیاطی { غیر از بدنه } از اجزای زیر تشکیل شده است :
ماسوره : قرقره کوچکی است که در بخش زیرین چرخ خیاطی قرار دارد.
ماکو : وسیلهای در ماشین بافندگی است که ماسوره بر روی آن قرار میگیرد؛ میلهای در چرخ خیاطی که قرقره بر روی آن قرار میگیرد.
پدال : در برخی چرخ خیاطی هایی که بدون کمک نیروی برق کار میکنند - جهت چرخاندن چرخ خیاطی به کمک پازدن استفاده میشود.

1f4t4590
اولین چرخ خياطي ساخته شخصي به نام '' تاميس سنت '' انگليسي است وي ماشيني در سال 1790 به ثبت رسانيد که كارش بسيار شبيه به دوخت زنجيره اي زمان ما بود . البته هدف از ساخت اين ماشين بيشتر دوختن چيزهاي چرمي بود اما هرگز اين وسيله مورد استفاده قرار نگرفت و مخترع اين اثر از اختراع خود سودي نبرد تا اينكه در سال 1830 يك خياط فرانسوي فقير كه '' بارتلمي تيمونيه '' نام داشت موفق شد با ذوق و ابتكار خلاقانه خود چرخ خياطي را بسازد كه بسيار شبيه چرخهاي خياطي امروزي بود.

بعدها اين وسيله در فرانسه مورد استقبال مردم قرار گرفت ولي گروهي از كارگران كه وجود اين اختراع را باعث كسادي كار خود مي ديدند شبانه به كارگاه بارتلمي حمله كرده و همه چرخهاي خياطي او را نابود كردند و بارتلمي از غصه و فقر جان خود را از دست داد . همزمان با اين اتفاق مرد ديگري در نيويورك بنام '' والترهنت'' چرخ خياطي ديگري را ساخت اين چرخ داراي سوزني بود كه همانند سوزنهاي امروزي چرخ خياطي سوراخي كوچك در نوك خود داشت .

كار اين سوزن،زدن كوكهاي ريز بود يعني با نخ حلقه اي ميان پارچه مي زد و سپس حلقه ديگري آمده درحلقه اول مانند زنجيرقفل مي شد . با همه اينها هنت هرگز موفق نشد كه اين اختراع خود را به ثبت برساند تا روزگاري كه افتخار ثبت نخستين چرخ خياطي نصيب ''الياس هاو'' شد همچنين ''آيزك سينگر'' نيز يك چرخ خياطي را در كشور آمريكا به ثبت رسانيد.آنگاه دعواي مفصلي بين سينگر و الياس هاو بر سر اين موضوع كه حق تقدم با چه كسي است درگرفت سرانجام هاو توانست در اين نزاع پيروز از ميدان بيرون رفته و از هر چرخ خياطي كه به بازار مي آمد به سود خود حق امتياز دريافت نمايد. از سایت افتاب

1f4t4591

اولین چرخ خیاطی سینگر، ۱۸۵۱ میلادی

امکان ساخت چرخی برای خیاطی -که تا پیش از آن یک مهارت دستی محسوب می شد- زمانی میسر شد که مکانیک ماهری به نام " الیاس هاو " توانست سوزنی بسازد که سوراخش درسر آن قرار داشت و با استفاده از آن می شد گره کوکی در زیر سطح پارچه ایجاد کرد " . ایزاک مریت سینگر " ، از ایده های " هاو " استفاده کرد و با اصلاح طرح ها و قرار دادن عملدوخت روی یک محور عمودی، شکل نهایی چرخ خیاطی را تعیین کرد. اولین چرخ خیاطی او کهدر سال ۱۸۵۱ دستگاه کارکردی بسیار ساده ای بود، بعدها به صورت دستگاهی با پوشش فلزیبه رنگ سیاه لاکی و با عکس برگردانهای گلدار به بازار عرضه شد.

1f4t4592
ساز و کار چرخ خیاطی تماما همین سوزن است و چرخ و قرقره !

1f4t4593

بازار امیر همان طور که از اسمش پیدا است، یادگار امیرکبیر است، که به آن بازار خیاطها هم گفته میشود، زیرا در قدیم در این بازار معروفترین خیاطهای پایتخت قرار داشتند که بدون استفاده از چرخ خیاطی، با نخ و سوزن لباس و پوشاک مردم را میدوختند. بعدها مظفرالدین شاه اولین چرخ خیاطی را ، همراه یک خیاط قفقازی، به ایران آورد که لباس درباریان را با چرخ میدوخت. بعدها این چرخ وارد بازار شد و این امر باعث شد تا لباسهای جدید و مد روز اروپایی جایگزین عبا و بالاپوش شود. دالانی نیز به نام گبرها وجود دارد که زرتشتیان در آن پارچه فروشی دارند و در راستهای به نام کیلویی ها، پارچه ها کیلویی فروخته میشود.


توصیه برای خرید چرخ خیاطی مناسب

حکایت رونق حرفه خیاطی در تهران

آشنائی و شناخت مفاهیم خیاطی 1

کاردستی و هنر تزیینی 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn