1f4t4599

این نوع دوخت بسیار ساده است و فقط با نخ دوخته میشه ولی در نهایت لباس شما حالت کشی داره و حداقل تا 3 سال با بزرگتر شدن دختراتون بازم قابل استفاده است.  دوخت لانه زنبوری کاملا" با دست انجام میشه و غیر از پارچه شما به نخ و سوزن معمولی و منجوق یا مرواریدهای رنگی و کوچک احتیاج دارید.

 

1f4t4598

اما چیزهائی که لازم داریم عبارت است از پارچه، نخ، سوزن، کاغذ شطرنجی، مروارید یا منجوق ، کاربن پارچه و سنجاق ته گرد
مقدار پارچه لازم برای دوخت اسموک 3 برابر دورتادور سینه هست یعنی اگر دور تا دور سینه باشه 68 سانتیمتر باشد مقدار پارچه لازم 204=3*68 سانتیمتر می باشد.
طول پارچه مورد نیاز بستگی به قد لباس دارد یعنی بلندی و یا کوتاهی مورد نظر + 3 تا 4 سانت اضافه برای بالای لباس و 2 سانت هم اضافه برای تو گذاشتن پائین لباس، یعنی برای یه پیراهن کوتاه 45 سانتی باید حدود 50 سانت پارچه برش بزنید.
مقدار اسموک دوزی هم بین 8 تا 12 سانت مناسبه یعنی برای دختر بچه های 2 تا 4 سال(البته به نظر من) 8 سانت، برای 4 تا 6 سال هم بین 10 تا 12 سانت و برای دختر خانمهای بزگتر از این دیگه باید به بلندی بالاتنه اشون دقت کنین.
3 تا 4 سانت اضافه ای که براتون گفتم برای تو گذاشتن از بالای کار هست تا هم بالای لباس تمیز باشه و دوختی نداشته باشه و هم اینکه برای آزادی بالای لباس هست چون بعد از تو گذاشتن این قسمت از 1 سانت پائینتر دوخت رو شروع میکنیم.
با این تو ضیحات مشخص شد پارچه مورد نیاز برای لباس یه طول 204 سانتیمتر و بلندی 50 سانت هست یعنی یه مستطیل 50*204 سانتیمتر.
حالا مراحل آماده سازی دوخت رو شروع میکنیم:
1- از بالای پیراهن 3 سانتیمتر رو تو بذارید و اون رو کوک بزنید.
2- اگر دوخت 12 سانتی رو انتخاب کرده اید باید به اندازه 12*208 را 1 سانت 1 سانت اندازه بزنید. برای کار در مقیاس کوچک میتوانید پارچه اتون رو روی میز پهن کنید و با متر خیاطی 1 سانت 1 سانت جدا کنید و با صابون مدادی اونها رو علامتگذاری کنید. برای مقیاس بزگتر باید یه کاغذ شطرنجی 12*205 سانت رو با سوزن ته گرد روی پارچه قرار بدین و ثابت کنید.
3- برای قراردادن کاغذ روی پارچه 1 سانت از بالا و 5/1 سانت از طرفین رو رد کنید و سپس کاغذ را روی پارچه فیکس کنید.
توجه: اگر از کاغذ شطرنجی استفاده میکنید باید 1 سانت ها رو از روی کاغذ شطرنجی به لباس کوک بزنید یعنی کاغذ رو به پارچه بدوزین و بعد از اتمام کار کاغذ رو از پارچه جدا کنید.
4- درز پیراهن را بدوزید یعنی 5/1 سانت طرفین را روی هم قرار داده و طوری آنرا بدوزید تا کوکها کاملا" در امتداد و چسبیده به هم قرار بگیرند طوریکه به نظر بیاد پارچه شما کاملا" یه تکه است.
حالا شما یک پارچه دولا دارید که بعد از دوخت درز لباستون هم اصلا" پیدا نیست.

1f4t45910
دوخت اصلی:
طبق شکلی که براتون گذاشتم جلو میریم.
1- سوزن را از نقطه a بیرون آورده و به نقطه b با یک بست(کوک کوچک به اندازه 1 یا 2 میلی متر) وصل کنید و نخ را کاملا" بکشید تا این دو نقطه نزدیک هم قرار بگیرین، کاملا" چسبیده به هم شوند ولی روی هم نیایند.
2- دو بست در همین نقطه بزنید و اگر دوست دارید منجوق یا مرواریدتان را سوزن کنید و مجددا" با دو بست دیگر نقاط a و b را بدوزید. اگر از مروارید استفاده نمیکنید 4 بست برای دوخت کافی است.
3- سوزن را از نقطه b دقیقا" از محل انتهای بست به زیر پارچه بکشید و از نقطه c بیرون آورید. دقت کنید نخ را در این قسمت (فاصله بین b و c )زیاد نکشید چون این فاصله باید کاملا" طبیعی باشد یعنی نه نخ را بکشید و نه نخ را خیلی شل رها کنید.
4- نقطه c را با بست و به شکل قبلی به نقطه d متصل و دوخت را مثل دفعه قبل تکرار کنید.
5- سوزن را از لبه بست نقطه d وارد و از نقطع e خارج کنید.
6- نقطه e را با یک بست به نقطه f متصل و دوخت را انجام دهید مثل دفعه قبل.
7- به همین ترتیب نقطه g را به h - I به j – k به l را به هم وصل و دوخت بزنید.
8- سوزن را از نقطه l به نطقه k برگردانده و در نقطه k از انتهای بست سوزن را فرو کنید و از نقطه A بیرون آورده و به نقطه B وصل کنید و دوخت را عینا" تکرار کنید.
9- سوزن را از نقطه B وارد پارچه کنید و از نقطه C خارج کنید.
10- نقطه C را به نقطه D بست بزنید.
11- به همین ترتیب نقاط E به F و G به H و الی آخر
12- دوباره بعد از اتمام این ستون سوزن را مثل قبل از نقطه J به نقطه I برگردانید و از انتهای بست وارد پارچه کنید و از نقط m خارج کنید.
13- به همین شکل انجام دهید تا دوخت شما تمام شود.
14- لبه پائین لباس رو سردوزی کنید و یا زیگزاگ بزنید و نیم سانت تو گذاشته و چرخ کنید. اگه سردوز ندارید لبه پیراهن را دوبار به طور خیلی ظریف روی هم تا بزنید و چرخ کنید.
1f4t45911
طریقه دوخت به این شکله:
ستون اول به ستون سوم
ستون دوم به ستون چهارم
ستون پنجم به ستون هفتم
ستون ششم به ستون هشتم و الی آخر

برای بند پیراهن میتوانید از روبان یا کش استفاده کنید. کش را باید از لای بند لباس رد کنید تا چین بخورد.
به نظرم میاد این توضیحات احتیاج به تمرین داره روی یه پارچه کوچک امتحان کنید تا دستتون راه بیفته و اگه به مشکلی برخوردید بگین چون به نظرم حتما" برای برگردوندن سوزن باید حسابی دقت کنید.
اگر ترتیب رفت و برگشت سوزن در دوخت رو رعایت نکنید دوخت لوزی شما در اثر باز شدن هنگام استفاده و توی تن لبه های صافی نداشته و لبه اش چین دالبر می افته که از زیبائی دوختتون کم میکنه.
اگه میخواین بند لباستون مثل پیراهن من باشه بهم بگین تا طریقه دوخت اون در ابتدای کار رو براتون بگم. بند پیراهن من اسموک دوزی شده است.
حواستون به نوع پارچه اتون باشه و برای آب رفتن احتمالی اون حتما" یه فکری بکنین.
اگه احیانا" قد پیراهنتون بعد از دوخت کوتاه بود میتونید مثل من بهش چین بدین یه طبقه یا دو طبقه اش بستگی به خودتون داره.
اگه دوخت اشتباه بزنید پارچه اتون حالت کشی نخواهد داشت.

نکته :

خانمهای لاغر میتونن برای خودشون این مدل رو بدوزن ولی خانمهای تپلی باید برای تاپ ازش استفاده کنن. هم میشه تاپ دو بنده دوخت هم تاپ نیم تنه و هم تاپ پشت باز اون دیگه به سلیقه خودتون هستش. حتی میتونین برای روتختی ارگانزا هم از این دوخت استفاده کنین. 

نوع پارچه هیچ فرقی نداره فقط باید بافتش یه جوری باشه که در دوخت از هم باز نشه. آهار زیادی هم نداشته باشه. یه کم لطیف باشه بهتره.
همه زیبائی این لباس در چین اونه که کمک میکنه در هنگام پوشیده شدن خودش رو باز بکنه و قالب تن بشه.
ضمنا" اگه از مقدار زیاد چین پائین دامن خوشتون نمیاد به جای 3 برابر 2 برابر یا 5/2 برابر دور سینه رو برای دو خت اسموک در نظر بگیرید. ولی یادتون باشه اینجوری خودتون رو برای استفاده از اینهمه زحمت محدود کردید.
نکته :
سوزن در ریف اول در نقطه l به آخر میرسه برای برگشت باید سوزن رو از همون نقطه l وارد کنی و یکی این دو حالتی که میگم رو انجام بدید:
یا سوزن رو به نقطه k برگردون و و از همون نقطه سوزن رو به زیر ببر و از نقطه A بیرون بیار
یا سوزن رو از نقطه l وارد کن و از نقطه B خارج کن و به نقطه A بست بزن.
اینکه من راه اول رو پیشنهاد میکنم برای اینه که سوزن روی پارچه و چین زیری پیچ نخوره. اگه راه اول برات سخته راه دوم رو امتحان کنید.
بازم تاکید میکنم نباید پارچه روی چینهای زیر پیچ بخوره. دستور تهیه و عکس : ندا از بندرعباس و عکس آخر از محبوبه

توصیه برای خرید چرخ خیاطی مناسب

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn