monabat0

وسایل لازم :

ورقه رنگی آ 4 به رنگهای مختلف

یک تکه قلم چوبی مانند سیخ های نازک کباب

قیچی و تیغ و قلم کاغذ بر

مقداری مروارید نقره ای

مقوای نازک سبز برای برگها

قاب چوبی باریک قهوه ای یا رنگی یا سفید

طرز ساخت :

با تیغ درست وسط سیخ چوبی رو برش میدهیم که بشود لبه کاغذ را داخل برش آن جا داد و کاغذ را پیچید . با این کار میل یا ابزار منبت گاغذی درست میکنیم !

monabat2

کاغذها را به شکل نوار باریکی با قیچی میبریم و سر کاغذ را داخل برش گیز میدهیم . بعد به ارامی دور سیخ میپیچیم . هرچه نوار باریک تر شود منبت ظریفتر و کار قشنگ تر خواهد شد پس کاغذ باید نازک باشد . هرچه نوار بلند تر شود منبت بزرگتر خواهد شد . میتوان از دو نوار کاغذ با رنگ های متفاوت استفاده کرد و گل دو رنگ تهیه کرد . یک سر دو نوار را بهم بچسبانید و منبت دو رنگ تهیه کنید .

monabat3

برخی تکنیک ها را در حین کاریاد خواهید گرفت یعنی خودتان ابداع خواهید کرد .اندازه گل ها و فر کردن منبت کاغذی

میتوان گل کوچک را در دل گل بزرگتر جا داد و گل دورنگ درست کرد . میتوان دو تکنیک منبت را با هم تلفیق کرد . میتوان برش لبه کاغذ را صاف یا اریب زد تا دو نوع گل متفاوت بدست آورد . قاب آینه با منبت کاغذی

monabat5

برای تهیه گل های متنوع میتوان نوار کاغذ را کمی پهن تر برید و بعد از لبه کاغذ دو سوم نوار را برش های هم اندازه زد . بعد از پیچیدن نوار این برش ها بعنوان گلبرگ ها به طرف بیرون برمیگردند . با فشار انگشت میتوان گلبرگ ها را از هم باز کرد . میان هر گل میتوان از یک منجوق یا مروارید رنگی یا نقره ای استفاده کرد .

monabat4

میان گل ها با این نوار ها میتوان ساقه درست کرد . و لبه ساقه ها را به ارامی و اریب برش زد و پس از پیچیدن و باز کردن فر نوار مانند ساقه پیچ خورده مشاهده میشود .

monabat7

از مقوا میتوان برگهای کوچه برید و میان گل ها نصب کرد . این پروانه با استفاده از این منبت ها تهیه شده . با فشار ارام دست میتوان این منبت ها را مانند اشک یا مانند چشم شکل داد و بعنوان برگها جوان و شاداب و ریز میان برگها نصب کرد .به گلهای نصب شده روی تابلو بعد بدهید و همه را روی هم نصب نکنید یا کنار هم نچینید . گاهی لازم است بلندی و کوتاهی رعایت شود.

monabat1

گاهی میتوان از مقوای ضخیمتر با دو رنگ متفاوت برگ تهیه کرد . از مروارید و منجوق میتوان برای داخل منبت ها استفاده کرد و شکل های جدید خلق کرد . فروشگاه هفت شنبه بازار آماده ارائه همه اجناس هنری میباشد .

گل با منبت کاغذی paper quilling

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn