1shoppignmaniac6

خرید مطابق تبلیغ رسانه ها یا خرید مطابق خط مشی زندگی ؟؟!  شما از کدام دسته آدمها هستید ؟

آیا خرید های شما مطابق برنامه و دیکته رسانه ها و تبلیغات آنها انجام میگیرد یا مطابق با خط مشی زندگی خودتان ؟؟! برنامه ریز زندگی شما کیست ؟؟ آیا شهامت برنامه ریزی برای زندگی شخصی خود را دارید ؟؟  بله . شهامت میخواهد ! چرا ؟؟!!

امروزه تمامی کانالهای تلویزیون و ماهواره ای و سایت ها و وبلاگها و روزنامه ها و مجلات و حتی پشت و روی لباسها و اتومبیل ها و اتوبوس ها و دیوار خانه ها و منازل و جعبه های خرید و در و پنجره سوپرمارکت ها و داخل و روی کیسه های خرید مایحتاج و ..... خلاصه هرکجا که چشم کار میکند تبلیغ و معرفی اجناس به دردبخور و اغلب به درد نخور صورت میگیرد ! البته همه ما هم تنوع و تازگی را دوست داریم و هرآنچه را که چشم مان میبیند , دلمان ناخودآگاه به سویش پر میکشد . شاید مدتی بتوانیم به حرف دل خود گوش دهیم ولی پس از مدتی چرخ زندگی خانوادگی یا شخصی ما لاستیک ترکانده و در وسط راه پنچر شده و از ادامه راه باز میمانیم !!

1shoppignmaniac9

پس چه باید کرد ؟

آیا میتوان جلوی معرفی اجناس جدید را گرفت ؟ اگر هم بخواهند , شیرازه چنان از دست رفته که محال است بتوانند !! در ضمن درآمد حاصل از معرفی اجناس آن چنان چشمگیر است و اکثرا محل تامین هزینه ها بشمار میرود که نمیتوان از این درآمد چشم پوشید ! در ثانی آزادی حکم میکند که جلوی معرفی اجناس جدید را نگیریم و میدان رقابت را برای تولید باز گذاریم . ثالثا کسانی که در این میان ضرر میکنند اقشار ضعیف مردم هستند و نمیتوان اقشار را از هم جدا کرد و چشم آنان را به روی تبلیغات بست و چشم عده ای دیگر را باز گذاشت !

1shoppignmaniac10

چاره چیست ؟

چاره اینکه ما باید خودمان ترمز چهارچرخ زندگی خود را تا قبل از خارج شدن از خط زندگی و چپ کردن ! تحت فرمان خود درآوریم . آیا میخواهید زبون و ضعیف و بدبخت تبلیغات باشید تا آنها برای شما برنامه خرید و نقشه غارت نقدینگی های شما را بکشند ؟؟؟!! آیا واقعا قدرت ایستادگی در برابر کسانی که مرتب هر هفته یک لباس جدید و یک وسیله جدید زندگی میخرند را نداریم ؟ آیا باید همانند آنان زندگی کنیم ؟ آیا برنامه های ما باید به دست دیگران کارگردانی شود ؟

باید بتوانیم سکان زندگی مان را به دست خود بگیریم . هر چیزی از جمله تبعیت از مد هم برنامه ریزی میخواهد . باید ترفندهایی را یادبگیریم که بتوانیم به موقع خرید کنیم و از هوسبازی در خرید پرهیز کرده و از خریدن اجتاس غیرضروری خودداری کنیم . ابتدا باید بودجه ماهانه و هفتگی و سالانه را کاملا مشخص کنیم و  بنا به بودجه قدم برداریم . بودجه مواد خوراکی و پوشاک و هزینه های منزل و غیره را برآورد کنیم . در کنار این برنامه های ملموس و نوشتاری که باید دقیقا نوشته و روی کاغذ آورده شود , باید فهرستی از اجناس کاملا ضروری تهیه کرده و خرید ها بر آن اساس انجام گیرد . در کنار این اقدامات تئوریک از توصیه های دیگر عملی نیز بهره بگیریم .

1shoppignmaniac11

توصیه های کاربردی و مجرب بهنگام خرید

1 - هنگام خرید حتما کفش و لباس راحت به پا داشته باشید . کفش و لباسهای تنگ و مشکل دار باعث میشوند که فکر ما مشغول شده و درست کار نکند و برای هرچه زودتر خلاص شدن , هرچه بدست مان بیاید برمیداریم !

2 - حتما نازکترین لباس و خنکترین لباس را بپوشید تا در فضای بسته فروشگاه گرم تان نشود  . گرما باعث آزار شما خواهد شد و برای خلاصی از آنجا تلاش خواهید کرد و در نتیجه خرید شما صحیح و با برنامه انجام نخواهد شد . حتما سبکترین کیف خود را بردارید تا سنگینی آن شما را اذیت نکند و کیف بندی و رو دوشی بسیار مناسب است زیرا دو دست شما آزاد خواهد بود تا بتوانید روی بسته بندی ها را نیز به راحتی بازبینی کنید .   

3 - حساب پول و موجودی کارت خود را داشته باشید . همه پول های خود را در یکجا قرار ندهید . پول قلنبه وسوسه خرید را بیشتر و ذهن خریدار را کندتر میکند !! در هنگام خرید هم حساب خرید ها را سرانگشتی داشته باشید .

4 - قبل از رفتن به خرید حتما کشو و کمد و یخچال و انبار خود را بازدید کرده و از داشتن و نداشتن مایحتاج خود اطمینان حاصل کنید تا خرید بیهوده ای صورت نگیرد و چه بسا دیدن یک کمد پر از لباس نپوشیده کمک کند تا هنگام خرید لباس جدید , دست نگهدارید !

1shoppignmaniac3

5 - قبل از خرید حتما شکم خود را سیر کرده و سیر و سیراب به خرید بروید ! اگر تشنه یا گرسنه باشید طاقت رد شدن از برابر قفسه های پر از خوراکی و مواد غذایی غیرضروری را نیز نخواهید داشت . پس قبل از خرید توجه کنید که غذا و نوشیدنی صرف کرده و سپس به خرید بروید . این نکته برای تمامی اهالی خانواده که رفیق کدبانو و شریک قافله هستند نیز صدق میکند ! گرسنگی عاملی است که کنجکاوی شما را در هنگام انتخاب مواد خوراکی صد چندان میکند که اگر سیر باشید نیم نگاهی به آن مواد نخواهید انداخت !

1shoppignmaniac8

6 - البته گاهی نیز بهتر است تنهایی به خرید بروید !! زیرا اگر هر کدام از اعضای خانواده یک تا دو قلم جنس غیرضروری بردارند .... باز همان آش همان است و  کاسه همان  !!

1shoppignmaniac13

7 - گاهی برداشتن کوچکترین سبد و چرخ خرید نیز ترفند خوبی برای خرید کمتر و بهینه تر است !! مجبور خواهید بود فقط به ضروریات بپردازید ! و از پر کردن و سنگین کردن آن خودداری خواهید کرد ؟؟؟!!

1shoppignmaniac2

8 -از خرید لوازم و موادی که در کنار صندوق های سوپر مارکت ها به دلیل حراج خودداری کنید مگر اینکه حتما به ان نیاز داشته باشید . به خاطر داشته باشید حتی اگر ارزان تر از معمول باشند اگر نیاز واقعی نداشته باشید تا مدتی کمد و کابینت و کشوهای آشپزخانه را اشغال میکنند و بودجه شما برای خرید مایحتاج ضروری کمتر خواهد شد .

1shoppignmaniac14

9 - اگر قدرت مقابله یا این دو ترفند بالا را ندارید به سوپر مارکت ها و فروشگاه های سلف سرویس نروید . همان فروشگاه های زنجیره ای دریانی های دیرآشنای خودمان برای شما مناسب تر هستند که اجناس را یکی یکی نام میبرید و تحویل میگیرید . به این صورت از کنجکاوی و پروژه های تست و مطالعه بر روی اجناس جدید فاصله خواهید گرفت و تنها نیازهای فهرست شده خود را خریداری خواهید کرد . وانگهی پشت اتومبیل را پر نخواهید کرد و وقتی مجبور باشید پاکت را در دست بگیرید سنگینی آن شما را از خرید اضافی باز خواهد داشت !!

1shoppignmaniac7

10 - ابتدا کاملا همه قسمت های فروشگاه را تماشا کرده و خرید را از سمتی شروع کنید که اجناس اساسی تر موجود هستند تا بتوانید ابتدا اجناس کاملا ضروری و گرانتر را بردارید که اگر پول کم آوردید از خرید اجناس غیرضروری چشم پوشی کنید .

1shoppignmaniac5

11 - هنگامی که حوصله شما سر میرود از رفتن به پاساژ ها و مراکز خرید خودداری کنید زیرا رفتن و گشتن همانا و کیسه به دست با کلی خرت و پرت و بازگشت با کیف خالی از پول همان ! به جای آن به پارک ها و مراکز ورزشی بروید و از پیاده روی و ورزش و نرمش لذت ببرید که هم از خرید بی هنگام آسوده باشید و هم از منافع ورزش و پیاده روی بهره مند شوید !

1shoppignmaniac15

12 - زیاد به لباس ها و لوازم منزل فامیل و در و همسایه دقت نکنید !  قرار نیست هرچه که در بازار و تلویزیون و ماهواره معرفی شد در منزل شما هم حضور یابد . وقتی دقت نکنید هوس خرید کمتر آزارتان میدهد .

1shoppignmaniac4

13- لوازم و مایحتاج مورد نیاز خود را همیشه یاداداشت کنید و همیشه بازبینی کنید و سبک و سنگین کنید تا بدانید وجود کدامیک غیرضروری و قابل حذف است !

14 -  خرید کردن با آرامش باعث میشود که با تفکر خرید کنید . پس در ساعات و روزهایی خرید کنید که فروشگاه ها خلوت تر هستند . معمولا ساعاتی که تردد عبور و مرور کمتر است و بچه ها در مدرسه هستند و هنوز ادارات تعطیل نشده اند خرید مناسب تر است .

15 - در نگهداری لوازم و پوشاک قبلی خود کاملا محتاط و محافظه کار باشید . هرچیزی را که خوب نگهداری کنید تاریخ مصرفش بالاتر میرود و در نتیجه از آن بیشتر و بهتر استفاده خواهید کرد .در شستشو دقت کنید در اتوکشی محتاط باشید تا عمر لباس های شما بیشتر شود .

16 - خیلی مطابق روز خرید نکنید . وقتی مطابق روز خرید کنید , مجبورید هرچه که فردا و پس فردا هم وارد بازار شد در خانه شما فراهم باشد ! اگر مطابق روز نباشید لوازم و پوشاک شما تاریخ خرید خود را نشان نخواهد داد و مدت طولانی تری میتوانید از آن استفاده کنید . هنگام خرید به رنگ ها و طیف های خریداری شده دقت کنید . مثلا اگر کفش صورتی میخرید مجبور خواهید بود لباس و کیف و کلی خرت و پرت هماهنگ با آن نیز تهیه کنید و بیشتر به خرج میفتید . ولی مثلا اگر کفش سرمه ای بخرید از قبل مانتو سورمه ای و روسری هماهنگ و کیف آنرا نیز دارید و نیازی به خرید های اضافی نخواهید داشت وانگهی صورتی به زودی از گروه مد روز خارج خواهد شد و هروقت به پا کنید همه متوجه خواهند شد این کفش چه زمان مد بوده و این دون شان شماست ؟؟ !!! پس خرید ها باید طوری صورت گیرد که تاریخ مد بودن آنها مشخص نباشد که زود دمده نشود .

17 - قبل از خرید محل و زمان استفاده آن را مشخص کنید . اگر یک بلوز کوتاه و بدن نمای زیبا و خوش رنگ بخرید ولی جایی برای پوشیدن نداشته باشید یعنی که هزینه خرید آن بلوز را با دست خود آتش زده اید !!بی هدف خرید نکنید .

1shoppignmaniac1

18 - وقتی امروز لباس تنگ مد روز است هفته دیگر گشاد مد میشود غصه خواهید خورد و این لباس های تنگ دیگر محل استفاده نخواهد داشت ! دنیای مد هم بسیار بی در و پیکر است و انتهایی ندارد . پس به جای سرازیر کردن پولهای نازنین تان که برایش کلی عرق ریخته اید , تلاش کنید مد بینابینی انتخاب کنید که در میان مدل های تنگ و گشاد ! محافظه کارانه تر باشد . مگر اینکه جد اندر جد چاه نفت یا معدن طلا و فیروزه داشته باشید و برایتان این خرج ها زیاد مهم نباشد !!!  ولی اگر کارمند هستید و از صبح خروس خون تا بوق سگ مجبور به دویدن هستید به خدا روا نیست اینهمه بیهوده خرج کنید .

19 - خرید کردن خیلی لذتیخش است و تفریح خوبی است ولی باید با برنامه و متناسب با بودجه زندگی ما باشد . یک کمد پر از لباس یا یک آشپزخانه مملو از مواد و اجناس جدید لطفی ندارد وقتی که برای برآوردن حاجتهای دیگر دچار مشکل شویم . پر کردن دندان و رفع مشکلات پوستی ما مهم تر از خرید یک مانتوی زیبا و مدل جدید و بدون برنامه و هماهنگی است مگر اینکه واقعا لباسی برای پوشیدن نداشته و لخت مانده باشیم ! که شکر خدا هیچوقت اینگونه نیست . اکثر خرید های ما کدبانوهای محترم از روی تفنن است .

20 - از امروز ( نه از آن " شنبه " کذایی که هیچگاه نخواهد رسید !!!!!!!! ) تصمیم بگیریم و به زندگی و خرید های خود نظم و نظام دهیم و برنامه ریزی کنیم .توصیه های فوق را جدی بگیرید زیرا برای تجربه آنها , عمری زحمت کشیده شده !!!!

24 تبلیغات یا طبلیغات !!!
25 مدیریت تغذیه خانواده ها با کیست ؟
26 مدیریت خانواده با کیست ؟

مقاله ها

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn