1avegan3
هرکسی بسته به ذهنیت و شخصیت خود راهی منحصر به فرد را می تواند در پیش گیرد. اما شاید پیشنهادها و برخی تجربیات ما بتواند برای شما مفید واقع شود، پس اگر تصمیم گرفته اید که گیاهخواری را شروع کنید به نکات زیر نیز توجه کنید: مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که خود را از نظر ذهنی آماده کنید. همه چیز در ذهن شماست. علاقه به خوردن غذاها به عادات شما بستگی دارد. خبر خوب این است که خوشبختانه عادات و سلایق شما تحت تاثیر دانش‌تان تغییر می‌کنند. پس نگران از دست دادن مزه‌هایی که هم اینک به آنها وابسته اید نباشید. شما از لذت هایتان کم نمی‌کنید فقط آنها را تغییر می‌دهید!

باید دلایل کافی برای گیاهخواری داشته باشید. شما ممکن است بخاطر سلامتی بخواهید گیاهخوار شوید یا بخاطر حمایت از حیوانات و یا محیط زیست یا بخاطر هر سه مورد. دلیل شما هر چه که باشد باید آن را در ذهن‌تان طوری پرورش دهید که بتوانید در مواقع لازم بر هوس خود چیره شوید. نکته ی خاصی که ما با تجربه به آن رسیده‌ایم و می‌توان در اینجا به آن اشاره کرد این است که اگر شما برای سلامتی گیاهخوار شوید همیشه این احتمال وجود دارد که سر سفره با خود بگویید: «فقط همین یکبار!» و هیمن یکبارها است که نهایتا باعث شکست شما در رسیدن به هدفتان می‌شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم در دلایل گیاهخواری خود مسئله عدم ظلم به حیوانات را نیز در نظر بگیرید. مطمئناً شما هم مثل هر انسان سالم و با وجدان دیگر، از دیدن شکنجه و رنج دیگران (و حیوانات) ناراحت می‌شوید. اگر امکانش را دارید روند تولید گوشت و لبنیات را ببینید(یا از نزدیک یا از طریق فیلم). در این صورت اگر سر سفره هوس خوردن غذای گوشتی بکنید بعد از تصور اینکه این گوشت از چه راهی تهیه و هم اینک جلوی شما قرار گرفته است با خود خواهید گفت: «با وجود اینکه دوست دارم بخورم اما نمی‌خواهم دلیل مرگ و رنج این حیوان باشم»
به خاطر داشته باشید که باید تا حدودی درباره تغذیه دانش پیدا کنید شما از این به بعد در بسیاری از مجالس و دورهمی‌ها با دوستان، همکاران، خانواده و یا فامیل چه بخواهید و چه نخواهید باید درباره گیاهخواری بحث کنید. پس لازم است کمی درباره تغذیه بدانید. اول از همه بخاطر خودتان! چرا که اگر به درستی اطلاعات نداشته باشید ممکن است آنها شما را از گیاهخواری منصرف کنند. به خاطر داشته باشید گیاهخواران برای برگزیدن این روش زندگی به اندازه کافی دلیل دارند اما شاید شما در حال حاضر از همه آنها مطلع نباشید. پس اگر جایی در بحثی احساس کردید که نیاز به مطالعه بیشتر دارید به سادگی بحث را قطع کنید و ادامه‌ بحث را بعد از مطالعه بیشتر انجام دهید.

اگر اراده دارید خوردن انواع گوشت (سفید و قرمز)، لبنیات، تخم مرغ را می‌توانید به یکباره قطع کنید. هیچ نگرانی نداشته باشید. بدن شما از این کار بسیار خوشحال خواهد شد. خودتان امتحان کنید. نگران جایگزین کردن مواد عجیب و غریب که احتمالا در فروشگاه‌های محله یا شهر شما وجود ندارند نباشید! هیچ کار عجیبی نباید انجام دهید. فقط کافیست غذاهایی که قبلا با گوشت تهیه می‌کردید بدون آن تهیه کنید. بطور مثال قرمه‌سبزی درست کنید ولی در آن گوشت نریزید. این به شما بستگی دارد که آیا دوست دارید از نظر مزه به آن سویا یا قارچ اضافه کنید یا نه. مجبور نیستید حتما از سویا یا چیزهای مشابه برای جایگزین گوشت استفاده کنید. اصولا به نظر ما گوشت چیز با ارزشی نیست که بخواهید برایش جایگزین پیدا کنید! اما نگرانی شما در هنگام حذف آن را می‌فهمیم. برای اینکه مطمئن شوید به بدن خود مواد لازم را می رسانید به نکته بعدی توجه کنید.

شما می توانید همه مواد لازم را به بدنتان برسانید در صورتی که بطور درست گیاهخواری کنید. اما چه نوع رژیمی رژیم درست و صحیح گیاهخواری است؟ جواب آن بسیار ساده است و راحت به ذهن سپرده می‌شود: سالم ترین رژیم غذایی  رژیم «خام گیاهخواری» است. این قانون البته در مورد همه انسانها با هر نوع رژیم غذایی صادق است: بدن انسان به میوه‌ها و سبزیجات تازه و طبیعی احتیاج دارد و بدون آن نمی‌تواند سلامتی خود را در طولانی مدت حفظ کند. سعی کنید هر چقدر که می توانید مواد را بصورت طبیعی و دست نخورده یعنی «خام» مصرف کنید. اگر نمی‌توانید ۱۰۰درصد خام خواری کنید ۸۰درصد خام خواری کنید. یعنی حداقل دو سوم مواد مصرفی روزانه تان خام باشد. بطور مثال صبحانه و تا ساعت ۱۲ ظهر میوه مصرف کنید. ناهار می توانید یک وعده پخته بخورید و شام از انواع سالادها مصرف کنید. اگر به نظرتان روش خام خواری بسیار سخت و دشوار است نگران نباشد. حذف گوشت و محصولات حیوانی (لبنیات و تخم مرغ) از غذایتان به تنهایی قدم بزرگی برای سلامتی شماست. بگذارید کمی به حذف آنها عادت کنید بعد می توانید میزان مواد سالم و طبیعی را در رژیمتان بالا ببرید.

 

سعی کنید متنوع غذا بخورید و از گیاهان همان فصل استفاده کنید. به این معنا که در طول هفته یا ماه از مواد گیاهی متنوع که در هر فصل وجود دارد استفاده کنید. مجبور نیستید در هر روز و یا هر وعده حتما متنوع غذا بخورید. اتفاقا برعکس بدن شما خوشحال می‌شود اگر در هر وعده فقط یک ماده وارد آن کنید. مثلا برای صبحانه فقط طالبی بخورید و برای ناهار کاهو. سعی کنید تا جایی که می‌توانید از مواد کارخانه‌ای که مواد نگهدارنده و مصنوعی و شیمایی دارند مثل: انواع کنسروها، نوشابه‌ها، شیرینی‌ و شکلات‌ها، بیسکوئیت‌ها و… استفاده نکنید. این البته به گیاهخواری ربط ندارد و همه انسانها باید از این مواد کمتر استفاده کنند.

1avegan2

برچسب محصولات را با دقت نگاه کنید و ترکیب مواد آن را مطالعه کنید. اغلب محصولات بسته‌بندی شده فروشگاه شامل موادی هستند که میهمان ناخوانده‌ به حساب می‌آیند و شما آنها را نمی‌خواهید. بسیاری از شکلات‌ها، شیرخشک یا قند مصنوعی که بسیار خطرناک است دارند. بسیاری از بیسکوئیت‌ها و کیک‌ها تخم‌مرغ دارند. بسیاری از اقلام سبد خرید شما دارای موادی هستند که شما اصلا نمی‌شناسید. مثلا بنزوات سدیم! شما این ماده را نمی‌شناسید و نمی‌خواهید. بدن شما نیز به آن احتیاج ندارد پس نباید آن را مصرف کنید و یا حداقل نباید جزء رژیم غذایی هر روزه‌ی شما باشد. سیب را می‌شناسید پس آن را هر روز مصرف کنید.

اگر از مواد خام مصرف می‌کنید لازم است که آنها را کامل و به اندازه کافی بجوید. غذا باید پس از جویده شدن بصورت مایع از گلوی شما به سمت معده فرستاده شود. اکیدا توصیه می‌کنیم با کسی در مورد گیاهخواری صحبت نکنید مگر آنکه مطمئن شوید می‌خواهد اطلاعات مفیدی درباره گیاهخواری داشته باشد. بیشتر مردم فقط می‌خواهند با بحث کردن نوعی «بازی!» به راه اندازند و هدف آنها از بحث به هیچ عنوان رد و بدل کردن اطلاعات مفید نیست. معمولا بعد از گیاهخواری خیلی سریع و به راحتی دفع خواهید داشت و سیستم گوارش شما به راحتی کار خواهد کرد. در صورتی که هنوز هم دفع شما با مشکل مواجه است سعی کنید غذاهای فیبر دار بیشتر مصرف کنید. البته فیبر بسیار مفیدتر از یک «حرکت دهنده سیستم گوارش» است. چه موادی فیبر بیشتری دارد؟ فیبر تنها در گیاهان وجود دارد پس در هیچ محصول حیوانی نیست. در مورد میزان فیبر موجود در گیاهان یک قانون بسیار ساده وجود دارد: هر چه گیاه کم آب تر باشد فیبر آن بیشتر است. پس میوه‌های کم آب‌تر مثل موز بیشتر از میوه‌های پر آب‌ مثل هندوانه فیبر دارند!

حبوبات بطور متوسط ۷ گرم
سبزیجات بطور متوسط ۴ گرم
میوه‌ها بطور متوسط ۳ گرم
نان سفید بطور متوسط ۱ گرم
نان غلات کامل بطور متوسط ۲ گرم
غلات بطور متوسط ۳ گرم

منبع : http://iranvegetarians.com
قدمهایی به سوی خام گیاه خواری

برای شروع گیاهخواری و خام گیاهخواری چه باید کرد؟

جمعه 10 آبان (1 نوامبر) روز جهانی وگان و آغاز ماه جهانی وگان

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn