nowruz2

روز سیزده فروردین روز آشتی ملی با طبیعت 

در نوروز بهاری، طراوت و سرسبزی به طبیعت بازگشته است و مردم را به سوی خود می ‌خواند. سیزدهم فروردین را "روز طبیعت" نامگذاری کرده‌اند؛ طبیعتی که در کشور پهناور ایران، از دیرباز مورد احترام است و مردمان این سرزمین زاینده، در حفظ و پاکیزگی آن کوشیده اند. برپایی جشن ها و آیین های ویژه روز سیزدهم فروردین ، ریشه باستانی و تاریخی دارد. مردم ایران در دوره های مختلف تاریخی، نوروز را جشن آفرینش و آغاز هستی و زایش می دانستند و پایان آن را روز 13 فروردین می پنداشتند؛ آن را بسیار مبارک و فرخنده می دانستند.

1am3

ایرانیان قدیم پس از دوازده روز جشن و شادی که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را به باغ و صحرا می رفتند و در حقیقت به این ترتیب، رسمی بودن دوره نوروز را با شادی به پایان می رساندند. بیشینه و انگیزه برگزاری جشن سیزدهم فروردین هر چه باشد؛ ایرانیان، در همه شهرها و روستاها، یک پارچه و هماهنگ، به صورت گروهی و گاه چند خانواده با هم، غذای ظهر را آماده می کنند و آجیل و خوردنی های سفره هفت سین را با خود برمی دارند و به دامان صحرا و طبیعت می روند؛ شوخی و بازی کردن، دویدن، تاب خوردن و در هر حال جدی نبودن، از سرگرمی ها و ویژگی های روز سیزده فروردین است.
سیزده بدر یا روز طبیعت و فهرست غذاهای خاص 13 فروردین

1am2

گردش ایرانیان در سیزدهمین روز از جشن نوروزی، بزرگترین پیک نیک جهانی است؛ در این روز پدرها و مادرها، پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها، نوه ها و نتیجه ها،‌ در پیوند با طبیعت، در بوستان و دشت ها سفره ای پهن می کنند و نیمروزی را به شادی و تفریح می گذرانند. با این رسم شیرین و دل پذیر ایرانی، آخرین بخش از جشن های نوروزی با پالایش روح و آرامش روان و احترام به طبیعت پایان می پذیرد.

دیگران کاشتند و ما خوردیم , در روز طبیعت ما از بیخ و بن برکنیم که دیگران نخورند ؟؟!!

 

برگ بو و نعنا و خیار , گرز و سپری برای دفع سوسک های خانگی
2 نعنا و مبارزه با سوسک های خانگی به شیوه دوستداران محیط سبز
3 خانه ای ازبطری برای مدیر‌کل سابق محیط زیست استان گیلان!
4 آب مایه حیات در داخل بطری های مایه عذاب !!
5 دیگران کاشتند و ما خوردیم , در روز طبیعت ما از بیخ و بن برکنیم که دیگران نخورند ؟؟!!
6 روش کاربردی برای تقلیل زباله خانگی 3
7 زباله تر و خشک یعنی چه؟
8 زباله‏ های خطرناک
9 روش کاربردی برای تقلیل زباله خانگی 2
10 دیگر " تر و خشک " با هم نخواهند سوخت !
11 مديريت زباله هاي خانه
12 روش کاربردی برای تقلیل زباله خانگی 1

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn