1asast29

کمپین مردمی : #ایران را بایددید , در شبکه های اجتماعی

«ایران را باید دید» حرکتی که از حدود چند ماه آغاز شد، ماهیت مردمی خود را حفظ کرد و جریان‌های مثبتی به همراه داشت. آغازگر کمپین Must See Iran که از کارمندان ایرانی سازمان ملل متحد است، از تجربه‌ای می‌گوید که باعث شد در راه معرفی ایران به دنیا گام بردارد. او درخصوص هدف خود می‌گوید: بسیاری از همکاران من به‌رغم موقعیت شغلی خود، تفاوت ایران (Iran) و عراق (Iraq) را نمی‌دانستند، بنابراین بر آن شدیم که با راه‌اندازی یک کمپین، از همه مردم دنیا بخواهیم که تصاویر خود را از جاذبه‌های گردشگری ایران با هشتگ #MustSeeIran علامت‌گذاری کنند تا در همه دنیا این عکس‌ها دردسترس باشد و همه بتوانند چهره واقعی ایران را ببینند. 

ایران را باید دید حرکتی است که از تمامی دوستانی که در شبکه های پیچ دارند مورد استقبال قرار گرفته و این در تمامی عکسهای آنان نمود پیدا کرده است . آنهایی که علاقمند به عکاسی هستند و زمینه کاری شان به نوعی یه تمامی نماد های ایران مربوط میشود به جدیت به حمایت از این کمپین ادامه میدهند .

1asast26

صفحات آشپزی و هنری و صنایع دستی و گردشگری و ... عکسهای خود را به آدرس هشتگ # این شبکه ها ارسال میکنند .شناساندن صنایع دستی و غذاهای محلی و بومی نیز جزئی از این معرفی و کمپین بشمار میرود .

هشتگ‌ها گردشگری ایران را معرفی می‌كنند

بقول دکتر علی عراقچی تا همین یکی دوسال قبل، عمده‌ترین دلیلی که برای عدم حضور گردشگران خارجی در ایران برشمرده می‌شد، القای تصویر نامناسب از ایران در رسانه‌های خارجی بود؛ رسانه‌هایی که یا از واقعیات ایران باخبر نبودند یا با جهت‌گیری‌های سیاسی سعی در تخریب چهره ایران داشتند.

1asast28

گرچه هنوز هستند رسانه‌هایی که در نشان دادن تصویر غیرواقعی ایران، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند اما اكنون  از قدرت رسانه‌های دولتی و سنتی گذشته كاسته شده و شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند از آنها پیشی بگیرند. فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و شبکه‌های اجتماعی از این قبیل به‌واسطه اینکه بیش از آنکه ازسوی دولت‌ها اداره شوند، در دست مردم هستند می‌توانند در شکل‌دهی به تفکر کاربران موثرتر از ابر رسانه‌ها عمل كنند. مردم در این شبکه‌ها، تجارب خود را به اشتراک می‌گذارند و دیگران را به مشاهده تجارب خوب خود دعوت می‌کنند.

1cdr10

در این میان سفر و دیدن جاذبه‌های کشورهای مختلف، سهم عمده‌ای در سبد شبکه‌های اجتماعی دارد. گردشگران سفر خود را بی‌شک با عکس همراه می‌کنند و عکس‌های خود را در فیس‌بوک و اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند. به‌زودی دوستان آنها نیز برای دیدن آن اماکن مشتاق می‌شوند و به آنجا سفر می‌کنند.این روند تصویری تمام و کمال از شکل‌گیری تقاضای سفر از بدنه جامعه است که بی‌شک می‌تواند علاوه‌بر آنکه تصویر ذهنی مردم در جوامع مختلف را نسبت به هم تغییر دهد، عواید اقتصادی بسیاری به همراه داشته باشد.

1asast27

درواقع برای این بازاریابی هزینه چندانی نشده، اما نتیجه قابل‌توجهی به همراه داشته است.Must See Iran یک مثال بارز برای این بحث است؛ حرکتی که از حدود آبان‌ماه سال گذشته آغاز شد، ماهیت مردمی خود را حفظ کرد و جریان‌های مثبتی به همراه داشت.عراقچی از استقبال چشمگیر رسانه‌های خارجی نظیر CNN، BBC، واشنگتن پست، المونیتور، گاردین، رویترز، نیویورک تایمز، فرانس 24، الجزیره، العربیه و رادیو و تلویزیون سوئیس از این طرح خبر می‌دهد و خاطرنشان می‌کند: استقبال رسانه‌های داخلی و خارجی از این طرح تا جایی بود که سرانجام صفحه منتسب به رئیس‌جمهور روحانی در اینستاگرام نیز از این هشتگ استفاده کرد.
وی پنج هدف را برای این ابتکار برمی‌شمرد و تصریح می‌کند: تصویرسازی مثبت از ایران، یکی از هدف‌های ما بود. کشور ما کشوری چهارفصل و مدرن است، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد، کشوری با اصالت است و همه اینها مواردی است که لازم بود به جهان نشان دهیم و تصویر خود را بهبود ببخشیم. اتحاد ملی دومین هدفی است که علی عراقچی از آن نام می‌برد و در این خصوص توضیح می‌دهد: در این مدت به وضوح دیدیم که مردم از شهرها و اقوام مختلف همدیگر را حمایت کردند، اعضای زیادی در صفحه Must See Iran عضو شدند و یکدیگر را به دیدن شهرهای هم دعوت کردند.
این کارشناس ITU تشویق گردشگران داخلی به سفر در ایران را از دیگر اهداف کمپین «باید ایران را دید» می‌داند و اضافه می‌کند: تشویق توریست‌های خارجی نیز از دیگر اهداف ما بود، چراکه ورود گردشگران خارجی به کشور علاوه بر اشتغال‌زایی، درآمدزایی و ورود ارز به کشور موجب ارتقای فرهنگی ما نیز می‌شود؛ به‌گونه‌ای که ورود توریست به کشور به مردم انگیزه و امید به زندگی می‌دهد و ما را با دنیا مرتبط‌‌تر می‌کند. نشان‌ دادن فرهنگ کشور نیز از دیگر اهداف این کمپین برشمرده می‌شود. علی عراقچی همچنین تاکید می‌کند که کار کردن روی نحوه برخورد با گردشگر خارجی در تمام محیط‌هایی که او به نحوی با آن برخورد دارد نیز باید در نظر گرفته شود. گرد آوری از سفره خونه و منبع از تیک نیوز

http://mustseeiran.com/

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn