83736-1321498526

آیا شما هم سراپا گوشید ؟ یا شاید هم سراپا چشم ؟؟؟!!!!

این نماد من و شماست !  در برابر تبلیغات ....  که بهتر ببینیم و بهتر بشنویم .... البته نه کورکورانه بلکه برای تشخیص بهتر و برتر .

نه اینکه چشم و گوش باشیم و هرچیزی معرفی شد بخریم ! بلکه چشم باشیم و گوش که هر چیزی معرفی شد , جستجو کنیم و تحقیق کنیم و در صورت لزوم با برنامه ریزی درست و منطبق بر نیاز خانواده و هماهنگ با بودجه معین بهترین را خرید کنیم .

چشمها و گوشهایی نظاره گر تبلیغاتی بعضا بسیار جالب و جذاب و زیبا و پر معنا و چشمگیر باشیم .

33bmm9j

 

pizzaads05

تبلیغات زیبا برای کیفیت پاستا

Advertisements0

( محل پارک اتومبیل برای افراد ناشی ! و بی هوش و حواس !! )

Advertisements2

تبلیغ برای مقاومت شیشه های مقاوم و محل نگهداری اسکناس !! در خیابان !

clearads9

تبلیغ باشگاه ورزشی در اتوبوس

clearads4

پرو لباس بدون نیاز به اتاق پرو در ملا عام روی آینه !!

creative-clever-smart-advertising-ads_38

یک تبلیغ هوشمندانه برای کاهش وزن قبل از ازدواج !!!

clearads2

تبلیغ برای باطری ...... مقایسه با برق فشار قوی !!!

pizzaads12

تبلیغی در باب کشدار بودن پیتزا و حمل و تحویل داغ آن به مشتری !

باید اذعان کرد که همه تبلیغات هم بد نیستند . برخی از آنها بسیار زیبا و هوشمندانه  و خلاقانه طراحی شده اند . ولی این سکه روی دیگری هم دارد . شاید نوشته های زیر را در روزنامه ها زیاد دیده باشید :  " درمنزل خود منشی ما باشید ! " .  اکنون باید در منزل خود  " برده "  طبلیغات باشید !!!   بردگانی سراپا گوش و سراپا چشم !

 

به نظر شما منطقی است ؟ ولی نظر شما اصلا مهم نیست ! آنچه اهمیت دارد فروش بیشتر و بیشتر اجناس است !

 

زمانی نه چندان دور تلفن و موبایل وسایلی برای ایجاد ارتباط بشمار میرفتند. تلویزیون و رادیو و روزنامه و مجلات و ماهواره وسایل اطلاع رسانی و سرگرمی به شمار میرفت . زمانی اتوبوس ها و وسایل نقلیه در خدمت شهروندان به جابجایی میپرداختند . اکنون همه این رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی در و دیوار ایستگاه ها و ترمینال ها و پشت بام خانه ها و صفحه سایتها و وبلاگها و دیوار منازل و آسانسورها و .... عرصه تاخت و تاز تبلیغات شده است . اکنون موبایل شما وسیله ای ارزان و مطمئن برای ارسال تبلیغات انبوه ! شده ... ماهواره در خدمت نمایش تبلیغات است . زمانی در بین مطالب مجلات , تک و توکی تبلیغ بود ولی الان باید در میان انبوه تبلیغات دنبال مطالب خواندنی بگردید ! در و دیوار منزل شما به خرج و هزینه شما ( جهت نظافت در و دیوار بیرون و کندن تبلیغات ) محل درج آگهی های خانگی شده است .

 

اینجا تبلیغ , آنجا تبلیغ , همه جا تبلیغ !

 

شمایی که در منزل پشت تلویزیون یا کامپیوتر نشسته اید یک خریدار بالقوه بشمار میروید که روی شما کاملا حساب شده است و البته شما هدف نیستید بلکه هدف جیب شماست !

 

داخل سایتی میشوید و هنگام خارج شدن یک صفحه وسط دسک تاپ بالا میپرد !! یک تبلیغ ناخواسته ! اگر وارد سایت شدید باید این تبلیغ را حتما نگاه کنید . برای آن هزینه شده !

چرا ؟که شاید توسط شما هزینه تبلیغ آن تامین شود !!!

 

آمار صفحه و پیج و وبلاگ ما به تلاش ما وابسته است هرچه بیشتر تلاش کنیم آمار بالاتر میرود . که چه بشود ؟ که بازدید کنندگان کارهای ما بتوانند بیش از دیگران تبلیغ ها را تماشا کنند !!!  کمی تعمق کنید و روی وبلاگ ها و سایتها نگاه کنید حتما متوجه میشوید . همه ما نیز برده ای برای بلاگ اسپات یا فیس بوک و... هستیم !! کار و کوشش و بالا بردن آمار از ما و ... اخذ هزینه تبلیغ و گرفتن تبلیغ برای تامین خریداران بالقوه در آینده !!! از آنها ! این به خودی خود بد نیست . هم سر ما گرم میشود و هم اطلاعاتی را روی نت رد و بدل میکنیم و هم اطلاع رسانی اخباری انجام میشود . با دوستان و دیگران ارتباط برقرار میکنیم و گروه تشکیل میدهیم . و سایت هم بالاخره خرج دارد و باید از محلی هزینه های آن تامین شود و تبلیغات محلی برای تامین هزینه هاست . تا اینجا بد نیست .  ولی زمانی فاجعه بروز میکند که همین زمینه ای که با تلاش های قبلی ما برای تبلیغات ایجاد شده دشنه ای میشود در قلب زندگی ما و ما خود با دست خود زمینه ایجاد بستری را فراهم میکنیم که برخی تبلیغات سلامتی و تندرستی ما را هدف قرار دهد . کمی بیشتر روی این موضوع فکر کنید متوجه منطورم خواهید شد .

 

اشتباه نکنید . تبلیغ اصلا بد نیست . اتفاقا خیلی جنبه های مثبت و مزایا دارد . تبلیغ یعنی ایجاد بلاغت .  { بلاغت در اصل لغوی از ریشه «بَلَغَ» به معنای رسیدن گرفته شده است؛ و به معنای بالغ شدن مرد، جوان شدن و بلوغ به کار می‌رود. در متون ادبی نیز همین معانی کاربرد دارد؛ اما، بلاغت در اصطلاح به معنای چیره زبانی، شیوا سخنی، فصاحت و زبان آوری می‌آید . در یک بررسی کلی می‌توان به این نتیجه می‌رسید که آنچه در همهٔ تعاریف مشترک است ویژگی خاص و ذاتی بلاغت یعنی «تأثیر گذاری» است. و بر اساس اظهارات اهل فنّ، بلاغت، عبارت است از رسايي كلام. و كلامي بليغ است، كه بتواند معناي مورد نظر متكلّم را به راحتي به مخاطبش برساند، و از خصوصيّاتي كه مانع رسا بودن كلام است، دور باشد. بنا بر اين، متكلّمي را بليغ مي‌گويند كه بتواند كلامش را به گونه‌اي رسا و خالي از موانع رسا بودن، براي مخاطب خويش، بيان كند. }  و از نظر رسانه ای یعنی ایجاد آگاهی و ...

 

البته نه ایجاد بلاهت !!!! { بلاهت یعنی ابله بودن و حماقت و کم عقلی و کودنی و ساده لوحی }  ولی باید از هجوم تبلیغاتی و تخدیر افکار جلوگیری کرد . این ما هستیم که باید مراقب اطراف خود و جریانات روز باشیم و در منزل به کودکان مان آموزش دهیم . قوه تشخیص خود را بالا ببریم .  تبلیغات را کورکورانه نپذیریم .

witte-molen

تبلیغی که بلندی قد را منوط به پوشیدن کفش های مخصوص میداند در واقع به شعور ما توهین میکند ! در برابر این دست طبلیغات عکس العمل نشان دهیم .

 

ماهواره برای ما فیلم سیتمایی یا سریالی نشان میدهد که از 45 دقیقه فیلم 30 دقیقه آن تخدیر روح و جسم با تبلیغات است ! از ما یک معتاد به تماشای دنباله سریال میسازند که در طی پخش فیلم تمامی جملات و کلمات تبلیغات ملکه ذهن ما شده ! که در خواب هم در سر ما طنین میندازد !  از هر 10 نفر شاید 5 نفر از ما وسوسه شده و برای خرید تماس برقرار کرده ایم و از هر 5 نفر احتمالا 3 نفر خرید کرده ایم ! این امر البته اشکالی ندارد . انتخاب و خرید حق ماست . ولی دو مشکل بزرگ وجود دارد که یکی این است که گاهی 90 درصد بدون نیاز و تحت تاثیر تبلیغ خرید کرده ایم و دیگری اینکه گاهی گول خورده ایم !

 

آگاه باشیم که روزانه از یک قلم جنس آگهی های زیادی نمایش داده میشود و قرار نیست که ما یکنفر خریدار تمامی اقلام تبلیغ شده باشیم ! برنامه خرید صحیحی برای خود تنظیم کنیم و با برنامه مبتنی بر بودجه خرید کنیم . برحسب وظیفه پخش تبلیغ  بعهده رسانه هاست ولی اصلا ضمانتی در کار نیست . در حقیقت برای تنظیم هزینه رسانه ها گرفتن تبلیغ ضروریست . ولی تعمق و برنامه ریزی و تشخیص ضرورت خرید و استفاده آن اقلام بعهده خود ماست .

 

تبلیغات لازمه زندگی کنونی است . هدف تبلیغ از نظر نباید دور شود . هدف از تبلیغ , دادن آگاهی و متوجه کردن ما به موجود بودن آن جنس و نشان دادن مزایا و تفاوت ها و کارکرد آنست . دادن آموزش صحیح به کودکان و پرهیز از پیروی چشم و گوش بسته از تبلیغات و عادت به نفکر روی همه آگهی ها و تشخیص تبلیغ از طبلیغ ! به عهده تک تک ماست . خصوصا در مورد مواد غذایی و خوراکی وظیفه و تعهد ما نسبت به خانواده خصوصا کودکان و نیز نقش ما مدیران خانواده بسیار سنگین تر است .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn