Sound_lifestyle

همینطور که اینترنت و دنیای مجازی به پیش میرود به تبع آن تغییرات زیادی در تمام جنبه ها و زوایای زندگی مردم ایجاد شده و بر تمام جوانب زندگی آنها تاثیر میگذارد . دنیای آشپزی و تغذیه هم از این تغییرات بی بهره نمانده و به دلیل ایجاد ارتباط در این در دهکده جهانی ، تهیه و طرز پخت و تزیین و مواد اولیه غذاهای محلی نیز دستخوش تنوع و دگرگونی شده .البته این واقعه را باید به فال نیک گرفت و کمک کرد تا به تدریج عادات ناپسند غذایی ترک شود و به جای آنها روش های صحیح و بهداشتی جایگزین شود .
001827642
مهاجرتها هم در این تنوع و دگرگونی دخیل اند . با مهاجرت نژادهای گوناگون ، انواع خوراک ها و نحوه پخت آنها هم وارد زندگی و محل جدید میشود . در این بین نسل جدید روش ها و غذاهایی را که سینه به سینه از والدینشان به آنها رسیده با زندگی جدید منطبق میکنند و گاهی ملغمه و ترکیبی از دو نوع روش و نحوه تهیه غذا با هم ترکیب میشود و ذائقه ها را به آن عادت میدهد که شاید در وهله اول برای نسل قبلی چندان خوشایند نباشد چون همیشه دل کندن از عادات قبلی و روش های قدیمی و اصولا نحوه زندگی قبلی ، برای برخی بسیار سخت و دشوار جلوه میکند ولی آرام آرام چنان در زندگی مردم رسوخ میکند که انگار از دیرباز همین بوده و هست !

یکی از این نمودها مطلبی بود که یکی از دوستان قبلا نوشته بود که انواع غذاهای چینی که در رستورانهای کانادا سرو میشود با غذاهای چینی که در خود آنها در کشور چین تهیه و طبخ میکنند کاملا متفاوت است . این نکته در مورد غذاهای خود ما هم صدق میکند . غذاها و خوراک ها بنا به ذائقه و سلیقه افراد تهیه میشود  و این طبیعی است زیرا مردم ساکن کشور دیگر یا به منبع و مواد لازم آن غذا یا دسترسی ندارند و یا با مواد متفاوت دیگری سرو کار دارند و یا بنا به عادت و سلیقه شکل گرفته در محل جدید ، آن غذا را طبخ میکنند .
san_francisco
از نظر برخی اشکالی ندارد که همیشه در پی نوآوری باشند هرچند که همیشه افرادی هم  میشود یافت که که به پیروی صرف از آداب و سنن  معتقدند و هرگونه تغییری در نحوه زندگی و خورد و خوراک ، برای آنها به سختی انجام میشود .

پیشرفت ارتباطات و رابطه افراد با یکدیگر و آشنایی با انواع رسم و رسوم و عادات غذایی و نحوه تهیه و پخت غذاها و وجود افراد همیشه آماده و علاقمند ومشتاق به نو آوری ، خواه و ناخواه تغییراتی در این زمینه به وجود میاورد و افراد مشتاق و علاقمند از همه نقاط دنیا به معرفی غذاهای کشورها می پردازند و طبق عادت جدید و یا نوآوری ، با تلفیق و ترکیب دو نحوه طبخ یا استفاده از مواد جدید دست به ابتکار میزنند و موج جدیدی را در این بستر ایجاد میکنند .
Healthy-lifestyle
در این بین روش های جدید و بهتر و آزموده ، جای خود را به روش های قدیمی تر میدهد . توصیه های بهداشتی مد نظر قرار میگیرد و بالاخره غذا و خوارکی ابداع و تهیه میشود که با زندگی مدرن و امروزی سازگاری بیشتری دارد و بر اصول صحیح تغذیه استوار میشود  ...... اکنون دیگر وقت اون رسیده که دقت کنیم و متوجه باشیم که نحوه تغذیه افرادی که با اتومبیل به سرکار خود میروند با افرادی که قبلا باید با پای پیاده یا سوار بر اسب راه درازی را طی میکردند و انرژی بیشتری میسوزاندند , باید فرق داشته باشد !!!!

imagesyyy5666

اگر قبلا مادران پلوی کیسه ای را داخل خورش خانواده می انداختند تا بپزد و ظهر به طفل خود بدهند اکنون دستورات غذایی مناسب و اختصاصی برای سن و میزان رشد کودک وجود دارد و باید غذای کودک حتی میانسالان جدا از غذای عادی خانواده و بدون هرگونه افزودنی  و شکر و روغن و نمک اضافی آماده شود .

 

غذا و مقدار انرژی دریافتی افرادی که قبلا همه کارهایشان را با دست و با صرف انرژی بیشتر انجام میدادند ، امروزه با غذا و خوراک افرادی که شاید مجبورند ساعت ها پشت فرمان اتومبیل بنشینند یا با کیبورد کامپیوتر کار کنند و همه کارهایشان توسط ماشین و کامپیوتر انجام میشود ، خیلی متفاوت است و خیلی موارد دیگر که اینجا مطرح خواهیم کرد .

نظر شما چیست ؟ آیا آماده استقبال از این جنبه زندگی هستید ؟ نمونه هایی را میتوانید مثال بزنید  ؟
دوستانی که مستقیما با این جنبه ها سرو کار دارند و علاقمند به تحقیق در این زمینه هستند میتوانند نمونه هایی را مثال بزنند و در زیر هر پست در قسمت " دیدگاه شما " ارائه کنند تا به نام خودشان منتشر شود . همکاری در این بخش های میتواند تبلیغی غیر مستقیم برای وبلاگ شما و آموزشی مستقیم برای دوستان شما باشد .

منتظر نظرات و مقالات و پیشنهادات و انتقادات شما هستیم .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn