annab_ba_morgh1

عناب میوه پر خاصیت در سبد غذایی هفتگی

با تحقیق در آشپزی و مواد اصلی غذایی چندین کشور در جهان به این مطلب رسیدیم که با وجود آشنایی دیرینه با عناب هنوز طرز استفاده و راههای مصرف و تنوع تهیه غذا و دسر و نوشیدنی و غیره از این میوه را نیاموخته ایم و مصرف ما فقط به تهیه دمنوش از عناب و تناول دوره ای به هنگام تجویز عطار به هنگام بروز برخی بیماری ها محدود میشود .

بر ماست که راه های استفاده و تنوع مصرف آن را در اغذیه مختلف و راه های صحیح نگهداری آن را فرا گرفته و به دیگران بیاموزیم تا به جای درمان با عناب , پیشگیری از بیماری ها با عناب را فراگیر کنیم .

 

در اینجا چندین دستور مصور از تهیه غذا و دسر و شیرینی با عناب را آموزش میدهیم تا دین خود را نسبت به کشاورزان عزیزمان ادا کرده و در بهبود تغذیه افراد جامعه قدمی مثبت برداریم .

یا عناب   Jujube

jujube3
عناب ( Jujube Tree یا Jujube) با نام علمی  Ziziphus zizyphus درختچهای است متوسط که ارتفاع آن تا ۱۰ متر نیز میرسد. عناب بومی مناطق گرمسیر بوده و برگهای کوچک سبزرنگ، بدون کرک و تخم مرغی شکل آن در زمستان میریزد. میوهٔ زیتونی شکل عناب که دارای خواص دارویی میباشد در ابتدا سبز بوده و پس از رسیدن به رنگ قرمز درآمده و چروک میخورد .
عناب را «خرمای قرمز» و «خرمای چینی» نیز مینامند .

jujube

عناب آرامش بخش و ضد بد خلقی بوده و در طب سنتی چین و کره از آن به عنوان دارویی که سبب کاهش اضطراب میشود و تقویت کننده معده و طحال و سیستم گوارشی است استفاده میکنند. عناب خون را تصفیه کرده و سموم را از بدن دفع مینماید، سبب روشنی پوست شده و از بروز مشکلات قلبی جلوگیری مینماید .

jujube-041

استفاده از مغز میوه عناب در زخمها و یریدگی ها سبب سرعت بخشیدن به بهبود آنها میشود . عناب دندان ها را در برابر پوسیدگی مقاوم میسازد . عناب ملین است و دارای لعاب بسیار میباشد و سینه را نرم میکند . چای عناب دارای ماده ضد سرطانی ساپونینز است و باعث ترمیم بافتهای آسیب دیده و تقویت عضلات میشود .

عناب علاوه بر مصرف درغذا به جهت لعاب دهی و ایجاد غلظت در خورش ها و خوراک ها , برای تزیین غذا هم بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت . رنگ عناب بر زیبایی غذا خواهد افزود . عناب مزه شیرینی مانند هویج دارد .

 

ایجاد تغییرات دربرنامه غذایی افراد

دستورات اختصاصی انواع غذا و خوراکی با عناب در سفره خونه 

خوراک مرغ با سبزیجات و عناب

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn