First_Thanksgiving_Jean_Louis_Gerome_Ferris

نخستین جشن روز شکرگزاری نقاشی شده توسط ژان لوئی ژروم فریس (۱۸۶۳–۱۹۳۰)

در فرهنگ بین المللی اکنون فارغ از ابعاد مذهبی و سنتی , جشن روز شکرگزاری بهانه ای برای دور هم بودن و نوعی صله رحم به شمار میاید . در این روز اکثر افراد حتی آنهایی که زیاد به روابط خویشاوندی پایبند نیستند تلاش میکنند این روز را با خانواده یا حداقل با دوستان خود سپری کنند .(  بوقلمون بریان درسته کلاسیک ( روز شکرگزاری turkey thanksgiving ) )

 

" روز شکرگزاری یا روز سپاسگزاری (به انگلیسی: Thanksgiving Day) یک جشن سنتی در آمریکای شمالی است که در آن به شکرانه برداشت محصولات جشنی برگزار می‌شود. در ایالات متحده این جشن در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر و در کانادا در دومین دوشنبه ماه اکتبر گرفته می‌شود. این روز در ایالات متحده آمریکا و کانادا تعطیل رسمی است.

در این روز به همراه تعطیلی شنبه و یکشنبه مردم به مدت سه روز فارغ از کار و فعالیت رسمی هستند. مردم بعنوان شکرانه موفقیتهایی که در طول سال داشته اند و برای سپاس از خداوند این روز را جشن میگیرند. البته ریشه تاریخی این روز در واقع به تقویم کشاورزی برمیگردد که مصادف با زمان برداشت محصول و فراغت کشاورزان از یک سال کار و تلاش مستمر است.

در روز شکرگزاری بسیاری از افراد و خانواده ها به گردش و تفریح در مکانهای تفریحی خارج از شهر میپردازند و با توجه به تعطیلی سه روزه فرصتی مناسب برای رفتن به سفرهای طبیعت گردی ، ماهیگیری، پیاده روی، و ... بدست میآورند. همچنین معمولاً اعضای خانواده در این روز در کنار هم یک پذیرایی مفصل برای ناهار برپا میکنند که مظهر این پذیرایی و مهمانی بزرگ بوقلمون است.( از نت )  "

9565677

از آنجایی که مطالب پورتال سفره خونه بر روی موضوعات مربوط به غذاها متمرکز شده , ما به تحقیق در مورد رسم  و رسوم مرتبط با تدارک بوقلمون در این روز می پردازیم . اصولا بوقلمون مظهر روز شکرگزاری است ! البته ارتباط بین شکر گذاردن و خوردن بوقلمون مشخص نیست ! احتمالا پرورش بوقلمون در گذشته رواج بسیاری داشته و به دلیل فراوانی , همه اقشار یکسان به آن دسترسی داشته اند . گفته میشود این جشن ریشه بومی مذهبی دارد و رسوم این جشن از امریکا به کانادا رفته است . در نقاط دیگری از جهان هم جشن ها و مراسم مشابهی در این روز در جریان دارد و امروزه در بین همه اقشار , جدا از وابستگی های مذهبی جشن گرفته میشود .

966876

تقریبا در میان همه اقوام و ملل پس از برداشت خرمن و درو کشتزارها جشن ها شکرگزاری در روزها و ایام متفاوتی از سال با تفاوت هایی برگزار میشده , کما اینکه در جنوب آلمان مراسم  اکتبرفست  Oktoberfest   و نیز  Erntedankfest  در نقاط دیگر آن جشن خرمن بشمار میاید و ما نیز در فرهنگ خود جشن های مهرگان در پاییز را داشته و داریم .در کشور کرده یان روز با  Chuseok  نام شناخته میشود .  در کشور ژاپن  (勤労感謝の日 Kinrō Kansha no Hi?   نامیده میشود .  در تقویم پاییزی کشور هلند , لیبریا و نورفولک آیلند از نواحی تحت قلمر استرالیا نیز این روز  , روزشکرگزاری و جشن خرمن Harvest festival به شمار میرود . 

98765656

جشن هایی که هم اکنون در شمال امریکا برگزار میوشد به ایامی برمیگردد که انگلیسی های پروتستان به آنجا مهاجرت کرده بودند . در انگلیس این روز از زمان هنری هشتم در مقابل تعطیلات بیشمار مذهبی  که کاتولیک ها در پیش رو داشتند در بین پروتستان ها رواج پیدا کرد . زیرا تا قبل از آن زمان روزهای بسیار در تقویم مذهبی کاتولیک ها وجود داشت که به خاطر حضور مردم در کلیساها و پرداختن به مراسم مذهبی , تعطیل رسمی شمرده میشد و یکی از اموری که Puritans, radical reformers  پروتستان ها و رفرمیست های تندرو تر به آن پرداختند تقلیل تعطیلات مذهبی بود که حتی در نظر داشتند تعطیلات عید روز پاک و کریسمس نیز به بوته فراموشی سپرده شود .در عوض اسامی دیگر و ریشه های دیگری برای ترتیب تعطیلات خود دست و پا میکردند .در بین اقوام و کشورها برای منشا و ریشه یابی این جشن مستندات گوناگونی ارائه شده که برخی حتی آن را مذهبی نمیدانند و به جشن خرمن هم ربط نمیدهند .

 

پس از گذشت مدت زمانی , منشا و ریشه اقدامات به دست فراموشی سپرده میشود و افراد عادی به هرحال بعنوان بهانه ای برای دور هم بودن افراد خانواده به آن نگاه میکنند . در این ماه پختن انواع دسرها و کیک ها با کدوحلوایی نیز رواج دارد و روزی با نام جمعه سیاه Black Friday shopping  وجود دارد که پس از روز شکرگزاری , روز خرید شناخته شده است . البته فلسفه وجودی روز خرید , برداشت خرمن و حاصل کار و تلاش یکساله و تامین مایحتاج ماه های آتی سال بوده که گویا تا به امروز که دیگر خرید فصل و روز و ماه نمیشناسد !  ادامه یافته است . 

389500c07c7b5e6ffb0d3db3d2054b58

در این روز (  ThanksGiving Day ) بوقلمون یا حداقل مرغ درسته ای میز اکثر خانواده ها را مزین میکند .

گوشت بوقلمون

انواع غذاها با بوقلمون در سفره خونه

موارد استفاده و مصرف گوشت بوقلمون

خوراک بال بوقلمون

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn