asbe_patineh_1_copy

آموزش مجسمه پتینه و آنتیک

پتينه نوعي هنر اجراي نقاشي با رنگ ها و مواد متفاوت رو تابلو و مجسمه و كاسه و كوزه سفالي و پلاستيكي و لوازمي مانند ميز و كمد و بوفه و تختخواب و دیوار و سقف منزل ..... حتی لوازم زینتی است كه با تكنيك هايي متفاوت به قصد كهنه نمايي يا آنتيك نمايي انجام ميشه .از ساده ترین و ابتدایی ترین کار شروع میکنیم تا به تدریج به سمت کارهای سخت تر برویم .به یاد داشته باشیم که برخی تکنیک ها عمومی و همگانی است و قابل آموزش و برخی تکنیک ها از ذوق و تجربه فرد سرچشمه میگیرد به این معنا که شاید 9 نفر کاری را با یک اموزش انجام دهند ولی سخت میتوان شباهتی دقیق میان آنها یافت .

آموزش دکوپاژ پتینه روی گلدان

پس از ذوق و هنر خود کمک بگیرید . اشکالی ندارد شما از روش مختص به خودتان استفاده کنید تا مثلا این کار را کهنه تر جلوه دهید .

آموزش پتینه اجسام سفالی

خمیر پتینه روی سفال

پتینه چیست ؟

کهنه کاری روی اشیا

آموزش پتینه : تکنيك گرانيت

نکاتی برای کار پتینه  

مواد لازم :

قلم موی ریز و درشت

رنگ قهوه ای روغنی

رنگ مسی آماده یا پودر اکلیل مسی یک ق چایخوری

رنگهای ( پایه آب ) فیروزه ای و سبزو خردلی

روغن جلا و اسپری جلا یا وارنیش

تینر روغنی مقداری

مجسمه سفالی یا رزینی آماده و دلخواه

سنباده کاغذی یک برگ

روش کار :  ابتدا مجسمه را بررسی و ناصافی هایش را با تکه ای ورق سنباده از بین ببرید .  اگر برجستگی و ناصافی غیر معمولی دارد سنباده بکشید . گاهی روی مجسمه های سفالی برجستگی غیرمعمول وجود دارد . برای مجسمه های رزینی اینکار لزومی ندارد .

asbe_patineh_2_copy

سپس آنرا بشویید و خشک کنید . با قلم موی نسبتا بزرگ یکبار با رنگ قهوه ای کامل رنگ کنید و در هوای آزاد بگذارید خشک شود .

asbe_patineh_3_copy_copy

سپس با مقداری رنگ مسی آماده باید روی برجستگی ها را رنگ کنید . البته قصد نداریم همه جای کار را پوشش دهی کنیم زیرا نباید براق و درخشان شود . قصد این است که در بیننده توهم ایجاد شود که جنس این اسب فلزی است .

asbe_patineh_4_copy

پودر را با نوک کارد یا قاشق بریزید و بعد روغن جلا اضافه کنید .

asbe_patineh_5_copy

مخلوط کنید . رنگ آماده است . نوک قلم مو را آعشته کنید و بعد روی روزنامه یا لبه در جا تخم مرغی اضافی آنرا بگیرید . سپس روی سطح کار بکشید . لازم نیست همه جای سطح کار رنگ شود .

asbe_patineh_6_copy

پس باید فقط با نوک قلم مو مقدار کمی رنگ را بردارید و روی کاغذ روزنامه بکشید و سپس ته مانده آن را روی گوشه و زوایا و برجستگی های کار  بکشید . اگر رنگ زیاد شد بعدا با دستمال کهنه ای آغشته به تینر روغنی روی کار بکشید و رنگ را کم کنید . ضمنا به جای استفاده از رنگ مسی آماده , میتوان با کمی پودر اکلیل مسی بعلاوه دو ق مرباخوری روغن جلا رنگ مسی را تهیه کرد .در بسته بندی های تخم مرغ در این مواقع خیلی بدرد میخورند و میتوانید در هرچشمه آن رنگ جدا گانه بریزید و بعنوان پالت رنگ استفاده کنید . رنگ نباید روی قلم آنقدر زیاد باشد که به راحتی روی کار قرار بگیرد . باید با فشار قلم مو بتوان رنگ را روی کار مالید که رنگ بسیار کمی روی سطح کار بنشیند .

asbe_patineh_7

سعی کردم در عکس رنگ مسی را نشان دهم ولی چون رنگ درخشان است نور فلاش دوربین منعکس میشود و سخت میشود دید که همه قسمتها مسی نیست .سپس بگذارید کمی خشک شود . در این مرحله نیازی نیست که کار کاملا خشک شود . چون لازم داریم که کمی روی کار چسبناک باشد تا رنگ بعدی روی آن کاملا نخوابد و با رنگ مرحله قبل کمی کثیف کاری ایجاد کند ! تا کهنه تر به نظر اید .

asbe_patineh_8

اکنون باید رنگ اصلی یعنی زنگار را تهیه کرد . برای نشان دادن زنگار روی مس باید رنگ زنگاری تهیه کنیم . البته در بازار میتوان رنگ فیروزه ای و لاجوری و زنگاری خرید ولی معمولا باید با رنگ های دیگری ترکیب کرد تا طیف طبیعی داشته باشد . من از ترکیب چند رنگ این رنگ را ساختم . در عکس رنگها تقریبا مشخص هستند . باید قبل از رنگ امیزی با رنگها بازی کرد و رنگ مورد نظر را در بین انها یافت .

asbe_patineh_0

نوجه کنید که رنگهای غالب که بیشتر بکار میرود خردلی و ماشی و سبز و آبی کمرنگ و مقدار بسیار کمی از رنگهای دیگر است . که در حین تمرین و بازی با رنگها آن را بدست خواهید آورد .رنگهایی که من استفاده کردم در عکس مشخص است .

وقتی این رنگ زنگاری را تهیه کردید به ارامی و به طوری که قلم مو کاملا خیس از رنگ نباشد بلکه رنگ به سختی روی سطح کار کشیده شود و ردی به جای گذارد , جاهایی از سطح کار را رنگ امیزی کنید . نباید همه جای کار پوشش دهی شود . انگار که زنگار روی برخی جاها بیشتر بوده . هرکجا غفلتا رنگ زیاد بود با دستمال تر پاک کنید . پایه این رنگها اب است یعنی با آب پاک و یا رقیق تر میشود . وقتی روی سطحی که روغنی است و هنوز خشک نشده قلم موی رنگی  را میکشید کمی از کار قبل را محو میکند و ما این را لازم داریم تا کارمان تمیز و یکدست نباشد ! و به ببیننده جلوه کهنه و آنتیک القا کند .

asbe_patineh_9

اگر در تصویر دقت کنید متوجه میشوید که تمام سطح از رنگ زنگاری پوشش دهی نشده است . و نیازی نیست این رنگ کاملا خشک شود .

asbe_patineh_11

هرگاه از پخش شدن زنگار روی سطح کار راضی شدید میتوانید کار را روی چند روزنامه قرار دهید و جلا بزنید .اسپری جلا را دور بگیرید و روی سطح کار بپاشید . وقتی همه جای آن جلا زده شد هر چند دقیقه یکبار به ان سر بزنید تا اگر قطره ای روی کار تشکیل شده , آنرا پاک کنید . اگر زیاد جلا بزنید قطره تشکیل میشود ولی اگر کم بپاشید قطره از آن سرازیر نخواهد شد . سپس حدود یکساعت بگذارید در هوای آزاد تا خشک شود . جلا در هوای آزاد زود خشک میشود و باعث میشود رنگ قبلی هم زود خشک شود .

asbe_patineh_10

فراموش نکنیم تا زیر کار را نیز مانند یک خیاط ماهر تمیزکاری کنیم . مراقب باشیم بدون رنگ باقی نماند و بیننده متوجه سفال بودن آن نشود !

asbe_patineh_12

نکات :  اگر در منزل جاي كافي ندارید يك جعبه كشويي سه يا چهار رديفه پلاستيكي بخرید ویا کارتونی – جعبه ای تهیه کنید و اين وسايل را در آن قرار داده و در قسمتي از منزل جا دهید و هربار خواستید كار كنید وسايل رو با هم انتقال دهید . سفره رومیزی نایلونی هم برای زیر کار خود  تهیه کنید :
1 - بسته هاي خالي جا تخم مرغي پلاستيكي و مقوايي رو ديگر دور نريزيد و از آن براي تهيه و تركيب رنگ استفاده كنيد و هربار كه رنگ داخل آن خشك شد ديگر نياز به شستن نيست . آنرا دور باندازيد و يكي ديگر استفاده كنيد .
2- من از رنگهاي آكريليك قابل تركيب با آب زیاد استفاده ميكنم . طبقه آخر پاساژ قايم در تجريش لوازم هنري و رنگ و .... مي فروشند . ولي دو جا رو ميشناسم كه رنگها و ابزار و وسايل پتينه رو ارزونتر مي فروشند :
يكي فروشگاه سحر تهرانپارس بين فلكه 4 و خيابان استخر پلاك 95 تلفن : 77057573
و ديگري نزديك حسينيه ارشاد روبروی مسجد قبا رنگ فروشي piko پیکو کالر
بهتره از رنگهايي كه قوطي بزرگتر داره بخريد كه ارزانتر تموم ميشه .مثلا 200 گرمی . البته اگر خيال ادامه كار رو داريد ! وگرنه همان تيوپهاي كوچك كرم مانند براي چند بار كافيست .
3 - سيني هاي گرد زير شيريني و كيك كه ( گرد و چهارگوش و بيضي و فلب ... ....) سفيد و يا بيرنگ پلاستيكي هستند رو هم ديگر دور نريزيد . هم براي تركيب رنگ ها ميتونيد ازشون استفاده كنيد و ( يا حصيري ) هم براي نقاشي و تهيه تابلو !! با استفاده از دستمال كاغذي و كپي نقاشي ( دكوپاژ )

سفال رو میتونین از گل و گياه و گلدون فروشي هايي كه معمولا در اطراف خيابانها بساط چيده اند بخرين . كمي پايين تر از ميدان ونك دو تا از اين گياه و گلدون فروشي ها در دو طرف خيابان هست . يكي هم در خيابان گاندي هست . اگر گذارت به همدان هم بيافته بد نيست .مجسمه های رزینی را میتوان از تهران - پل چوبی نزدیک یراق فروشها و پارچه پرده فروشی ها هم تهیه کرد . یک فروشگاه هم در قیطریه است . از هر مغازه ای بپرسید نشان خواهند داد .

کار پتینه روی سفال

آموزش نقاشی وان استراک ؛ تک حرکتی (1) One Stroke

تابلوی گل با منبت کاغذی

صندوق پتینه نما زنگار

ترک در پتینه

مجسمه رزینی پتینه

گالری هنری سفره خونه

کاردستی و هنر در سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn