20151010105125

خرید چای و نحوه صحیح دم کردن چای 3

استکان
ببینید چایی را باید در استکانی نوشید که بتوان رنگ جادوییش را دقیقاً دید، یعنی استکان شیشه‌ای. در روایت ایرانیِ چایی، یگانه وسیله‌ی نوشیدن چای استکان بلورین است و لاغیر.در روایت انگلیسی تنها وسیله‌ی پذیرفته فنجان خوش‌نقش‌و نگار چینی است. خلاصه این‌که در هیچ روایتی ماگ به عنوان وسیله‌ی نوشیدن چای مطرح نیست؛ به جز در کافی شاپ‌ها، آن هم برای اینکه گرفتن پول قلمبه برای یک لیوان چای توجیه شود. در میان استکان بلور هم، کمر‌باریک انتخاب اول است.

1chay4
این سماور بزرگ نمادی است در یکی از پارکهای شهر بروجرد قرار دارد .بزرگترین سماور دنیا به همت مرحوم محمد بادآور یکی از هنرمندان بروجردی سال 82 ساخته شده است. این سماور با 5 الی 6 کیلو زغال 700 لیتر آب را جوش می‌آورد، اظهار کرد: به دلیل اینکه ورشو نبوده این هنرمند سماور را از ورق برنج ساخته است. رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد تصریح کرد: این سماور که اکنون در میان حیاط اداره قرار دارد، به عنوان نمادی از تاریخ هنر و صنعت بروجرد بوده که مردمانش بیش از 200 سال است که به هنر ورشوسازی مشغول هستند. از http://aftabnews.ir
نگاهی به تاریخچه چای
تقريبا در همه جاي دنيا مردم روز خود را با نوشيدن يكي دو فنجان نوشيدني گرم آغاز مي كنند . در ميان ما و بسياري از ملل ديگر اين نوشيدني چاي است .
رسم نوشيدن دم كرده برگ آماده يا عمل آورده اين گياه از خانواده بابونه ( camellia ) و نام آن (chai) هر دو از چين آمده اند . در خود چين چاي را از زمان باستان مي شناخته اند ولي در ساير جاهاي دنيا از جمله در ميان ما ايرانيان رسم نوشيدن چاي سابقه اش از دو قرن كمتر است . با اين حال ، اين رسم يكي از اجزاي جدايي ناپذير زندگاني امروزي است و هر قومي صورت خاص خود به آن داده است .
در سال 1314 هجري قمري و توسط محمد ميرزا كاشف السلطنه كه به عنوان ژنرال كنسول ايران به هند رفته بود چاي وارد ايران شد و در لاهيجان براي اولين بار كاشته شد. از سال 1308 كه كاشف السلطنه در گذشت ، كشت و توليد چاي رفته رفته در گيلان گسترش يافت و امروز از منابع مهم در آمد ملي است .
چاي بر سه نوع است : چاي تخمير نشده يا سبز ، چاي نيمه تخمير شده يا نيمه سبز كه در زبانهاي اروپايي به آن اولانگ گفته مي شود و چاي تخمير شده يا سياه . ما ايرانيان عموما چاي سياه مصرف مي كنيم و آن را ساده و نسبتا كم رنگ مي نوشيم . چاي حاوي ماده محرك و بيدار كننده اي است به نام تئين . چيزي كه در چاي كمتر به آن توجه مي شود مزه چاي است كه به مقدار ماده گسي به نام تانن در چاي بستگي دارد .
مواد لازم برای دم کردن چای :

آب جوش
چای هر دو نفر یک ق مرباخوری
قوری چینی

طرز تهیه :

قوری رو باید قبلا روی بخارسماور گرم کنین . روی چای یکبرا اب سرد باز کرده و خالی کنین . آب باید تازه جوش باشد و قبلا جوشیده و سرد نشده باشد. با آب سخت که املاح زیاد دارد ، چای خوب بعمل نمیاید .


دم کردن چای
از جنس چاي كه بگذريم ، عوامل ديگري كه در كيفيت چاي تاثير دارند عبارت اند از آب ، ظرف ( كتري و قوري ) و شيوه دم كردن .
با آبي سخت ( آبي كه داراي املاح قليايي است وصابون در آن خوب كف نمي كند ) چاي خوب نمي توان درست كرد . البته هر شهري آب خاص خود را دارد كه بايد با آن ساخت ( آب تهران و بسياري از شهرهاي ما عالي است ) . آنچه در مورد آب چاي مي توان رعايت كرد اين است كه تازه جوش باشد . آبي كه يك بار جوشيده و در كتري مانده از نظر بسياري از نوشندگان چاي براي دم كردن مناسب نيست .
به نظر همين جماعت كتري لعابي يا فولاد زنگ نزن بهتر از كتري آلومينيومي است . قوري چيني هم از اين جهت كه تصرفي در رنگ چاي نمي كند از قوري فلزي بهتر است . پاره اي از نوشندگان شستن جرم چاي را از درون قوري لازم نمي دانند ، زيرا معتقدند كه اين جرم لايه از جنس خود چاي بر ديواره قوري تشكيل مي دهد كه در حقيقت بهترين ظرف براي دم كردن چاي است .

آبي كه روي چاي خشك ريخته مي شود بايد در نقطه جوش باشد و تا چند لحظه بعد هم حرارت آن نبايد زياد پائين بيفتد . بنا بر اين پيش از ريختن آب جوش در قوري بايد قوري را گرم كنيد . براي گرم كردن قوري يا بايد آن را روي كتري بگذاريم تا با بخار آب گرم شود يا آن كه پيش از ريختن چاي كمي آب جوش در قوري بگردانيم.
هنگام ريختن آب جوش روي چاي خشك اگر قوري به اندازه كافي گرم باشد و حرارت آب پائين نيفتد ، برگ چاي روي آب شناور مي شود يا به اصطلاح نوشنده چاي ، آب لشكر مي بندد.نوشندگاني هستند  كه عقيده دارند چايي كه لشكر نبندد به درد نمي خورد .

دم كردن چاي به اين معني است كه حرارت آب را كمابيش درهمان درجه اي كه هست نگه داريم تا وقتي كه لشكرچاي رفته رفته در قوري ته نشين شود . اين كار بسته به جنس چاي و حرارت آب از ده دقيقه تا نيم ساعت طول مي كشد . براي حفظ حرارت قوري مي توان آن را روي در كتري يا سماور گذاشت ( كتري هايي در بازار هست كه جايي براي قوري روي در آنها ساخته شده است . ) زير دم كني يا نزديك شعله آتش هم حرارت قوري كمابيش محفوظ ميماند .

در هر حال منظور اين است كه برگ چاي چند دقيقه در آب از جوش افتاده شناور باشد ولي چنان كه همه مي دانند جوشيدن باعث تلخي و تندي چاي مي شود . در ايران رسم بر اين است كه چاي را در قوري پر رنگ درست مي كنند و هنگام ريختن آن در استكان به اندازه دلخواه به آن آب مي بندند. ولي برخي از نوشندگان عقيده دارند كه چاي را بايد به همان رنگي كه مي نوشيم در قوري دم كنيم و ريختن آبجوش در استكان چاي فقط به مقدار اندك جايز است . چاي تازه دم را بايد هرچه زودتر نوشيد . چاي مانده لطف چاي تازه دم را ندارد
http://www.golestan.com/fa/iranianfood/drink3.html

انواع دمنوش
چاي فقط يكي از گياهاني است كه مي توان دم كرده آنرا نوشيد . گياهان فراوان ديگري هم هستند كه مي توانند در كنار چاي مصرف شوند و بعضي از مراجع پزشكي براي آنها فوايدي هم ذكر مي كنند. دستور دم كردن اين گياهان كم و بيش مانند دستور چاي است . بعضي از اين گياهان به صورت كيسه چاي ( TEA BAG ) در بازار عرضه مي شوند كه بايد در فنجان آب انداخت.
- چاي افسنتين : گل افسنتين را مانند چاي دم مي كنند و مي نوشند . براي اين گياه در طب قديم خواص زيادي قايل بوده اند .
- چاي بابونه : گياهي است خودرو كه دم كرده آنرا آرام بخش و مسكن درد معده مي دانند .
- چاي بهار نارنج : شكوفه درخت نارنج است . دم كرده بهار نارنج تازه يا خشك نوشيدني معطري است . اطباي قديم آنرا براي قلب مفيد مي دانستند .
- چاي به ليمو ( وربن ) : برگ معطري است كه مانند چاي دم مي كنند . هنگام ريختن مي توان ليوان را با يك برگ به ليمو آرايش كرد .

- چاي دارچين : دارچين قلم را در قوري آب جوش دم مي كنند و بدون شكر مي نوشند . ( چاي دارچين به ويژه در هواي سرد مي چسبد )
- چاي زعفران : زعفران را به مقدار اندك مانند چاي دم مي كنند و مي نوشند .
- چاي زنجبيل : مانند چاي دارچين است .
- چاي سبز : برگ چاي تخمير نشده است كه معمولا با چنددانه تخم هل سبز دم مي كنند .
- چاي گل زيزفون ( تيول ) : دم كرده گل معطر درختي است به همين نام كه براي درمان ناراحتي هاي كليه و مثانه مي نوشند .
- چاي نعنا : دم كرده برگ نعناي تازه است كه با اندكي قند شيرين مي شود .
- چاي نيمه سبز : دمكرده چاي نيمه تخميرشده يا همان اولانگ چيني است كه مانند چاي سبز مي نوشند .
- چاي آويشن : دم كرده آويشن شيرازي است كه بر دو نوع است : آويشن پهن و آويشن دراز ، اين چاي را براي رفع نفخ مي نوشند .
- چاي استوخدوس ( يا استوقدوس ) : دم كرده گياهي است از تيره نعناعيان كه برگ آن معطر و دانه هايش لعاب دار است . در طب قديم آن را گرم و خشك مي دانستند .
- شير و چاي : انگليسي ها معمولا چاي را با كمي شير سرد مي نوشند و اين رسم را احتمالا از هندوستان گرفته اند . كمي شير سرد يا گرم و شكر به فنجان چاي اضافه كنيد و هم بزنيد.

چای رو میشه با چند مدل چای تركیب كرد كه از لحاظ طعم - عطر و رنگ چای ایده آل بشه.
- چای ترجیحا الك شده باشه بهتره.
- چای خشك رو كه تو قوری میریزیم كمی آب جوش بهش اظافه میكنیم و بعد اون آب رو خالی میكنیم تا غبار و گرد چای جدا بشه.
- میشه كمی آب ریخت و چای رو گذاشت دم بكشه كه این عمل باعث می شه چای زودتر دم بكشه.
- بر روی قوری چای میشه یك دستمال تمیز انداخت تا چای بهتر و سریعتر دم بكشه (كه بعد از دم كشیدن باید اونو برداشت ).
- میشه به چای جهت عطر دارشدنش هل - گل سرخ - برگ عطر چای كه از خانواده ی گیاه شمعدانی هست اظافه نمود.
- برای نگهداری چای برای مدت طولانی, بعد از دم كشیدن میشه چای رو از صافی رد كرد و تفاله ی چای رو جدا كرد و چای صاف شده رو برای مدت طولانی با همون كیفیت اولیه نگه داشت.
- در صورتی كه چای به مرحله ی جوشیدن رسید برای جلوگیری از طعم زمخت چای میشه بهش یك یا دو حبه قند اضافه كرد. زمانی كه می خواهیدچای رو در استكان برزید میتوانید در داخل استكان آب جوش بریزید و بگردانید تا باعث پایین آمدن دمای چای نشود.

1aTTWNL1

شاید برخی از شما این چای عطری رو با این جعبه نخودی رنگ یادتون باشه ...  Twinning  Earl Gray Tee چای معطری که معمولا با چای ساده تر مخلوط میکردیم .

خرید چای و نحوه صحیح دم کردن چای 2

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn